Yazarlar

Ekolojik felaketlere umut için yeni fon

Girişimlerin ve sosyal çalışmaların fonlanmasına aracılık eden Fongogo, ekolojik felaketlerde iletişim ve sosyal etki için hikaye anlatım şirketi Gezmek Films’e orman yangınlarında farkındalık oluşturmayı hedefleyen “From Ashes” belgesel filmi için kaynak sağlamaya hazırlanıyor.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası12.12.2022
Ekolojik felaketlere umut için yeni fon

Kitle fonlama platformu Fongogo, KOBİ’lerin ve girişimlerin yanı sıra Gezmek Films’le birlikte orman yangınları gibi ekolojik felaketleri azaltmak ve sosyal etkisine değinmek için yeni bir çalışma başlatmaya hazırlanıyor.

“From Ashes” belgesel filmini hayata geçiren Gezmek Films, bu projeyle birlikte  afete hazırlanmayı, sonrasında yaşanılacak olumsuzlukları azaltarak sosyal, ekonomik ve ekolojik yenilenmeyi iyileştirmeyi hedefliyor. Farklı paydaşlar ve sosyal topluluklar arasında çözüm odaklı iş birliğini teşvik etmeyi ve yaygınlaştırmayı amaçlayan kampanya çerçevesinde yapılan film, etki odaklı iletişim becerilerini kullanmaya dikkat çekiyor. From Ashes Yönetici Yapımcısı, RegenerateX ve The Heroines Kurucusu Canay Atalay, “Güçlü, umut veren ve canlandıran hikâye anlatımımızla, içinde bulundukları topluluklarda farkındalık yaratan ve onları harekete geçiren ve küresel bir izleyici kitlesine örnek olabilecek öyküleriyle değişimi yapanlara yer veriyoruz. Hedefimiz hikâyeyi anlatan olmanın ötesinde, hikâyeyi zihinlerde ve kalplerde yeniden canlandıran olmak. Bu doğrultuda Türkiye’den başlayarak tüm dünyaya ilham olmak üzere yola çıktık” diye konuştu.

The Heroines Kurucusu Canan Atalay ve Gezmek Films Kurucusu Lewis Levent Özcan

Başlangıç 2021 orman yangınları

2021 yılında peşi sıra gerçekleşen orman yangınlarından başlayarak, çevre felaketlerine dikkat çekmeyi hedefleyen Gezmek Films ekibi, öncelikle bu amaçla hareket eden diğer topluluk ve girişimlere ulaşmaya çalıştı. Gezmek Films Kurucusu ve From Ashes Yönetmeni Lewis Levent Özcan, “Türkiye tarihinin en yıkıcı orman yangını felaketinden sağ kurtulan Türk arıcılarının ve köylülerinin hikayesinden başlayarak karmaşık sistemik sebeplerle karşılaştığımız felaketleri birlik olmaya davet ederek ele alıyoruz. Orman yangınlarının mevsimsel bir kesinlik haline gelmesiyle, yerel halklar, orman toplulukları ve doğal sakinleri için umudu arıyor ve platformumuzla birlikte yeşertiyoruz” diyor.

“60 gün sürecek kampanada hedef 222 bin TL”

“Ödül Bazlı Kitle Fonlama” sistemiyle 12 Aralık’ta başlayan ve 60 gün sürecek kampanya çerçevesinden 222 bin TL tutarında fon toplanması hedefleniyor. Fongogo Kurucu Ortağı ve CEO’su Ali Çebi, “Gün geçtikçe artan iklim değişiklikleri, sürdürülebilirlik, gelir adaletsizliği gibi insanlığı ilgilendiren temel konularda olası çözümlerin hayata geçirilmesinde ihtiyaç duyulan finansmanın demokratikleştirilmesinde kitle fonlamasına inanıyoruz. Platform olarak duruşumuz bu alanlara dikkat çekmek ve farkındalık sağlayarak sürdürülebilir çözümlerin hayata geçirilmesine yardım etmek. Bu kapsamda tabii ki biz de bu projeye destek oluyoruz” diye konuştu.

Fonogo Kurucu Ortağı ve CEO'su Ali Çebi
Gündem Koridoru
Yorum Yaz