Gündem Koridoru

e-Faturaya geçiş zorunlu hale geliyor

. Bireysel olarak gelen müşteriler ise Starter plan kapsamında e-imza/mali mühür satın aldıktan sonra e-Faturaya ücretsiz geçiş yaparken, tüm bunlara ek olarak ön muhasebe programına, marka tescil, KOSGEB ve teşvik analizine de ücret ödemiyor. 

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası22.06.2023
e-Faturaya geçiş zorunlu hale geliyor

Resmî Gazete’de yayımlanan tebliğe göre 2022 yılı veya müteakip hesap dönemlerine ait brüt satış hasılatı 3 milyon TL ve üzeri olan işletmeler ile online satış yaparak 500 bin TL ve üzeri brüt satış hasılatı elde eden girişimcilerin e-Faturaya geçişi 1 Temmuz 2023 itibarıyla zorunlu hale geliyor. Girişimcilerin ve işletmelerin şirket kuruluşundan vergi süreçlerine kadar tüm ihtiyaçlarını tek çatı altında toplayan online teknoloji platformu Mükellef de işletmelerin ve mali müşavirlerin müşterilerinin e-Faturaya geçişini kolaylaştıran bir kampanyayı hayata geçiriyor.

Amerika, İngiltere, Türkiye ve Avrupa Birliği ülkeleri olan Estonya, Hollanda, Almanya gibi geniş bir coğrafyaya ticaretini taşımak isteyen küçük ve orta büyüklükteki işletmelere, şirket kuruluşundan vergilendirmeye kadar olan süreçte ürün ve hizmetler sunan Mükellef, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlanan 535 numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğ ile 2022 yılı ve müteakip hesap dönemlerindeki brüt satış hasılatı 3 milyon TL ve üzeri olan işletmeler ile online satış yaparak 500 bin TL ve üzeri brüt satış hasılatı elde eden şirketler için 1 Temmuz 2023’e kadar e-Faturaya geçişi zorunlu kılan tebliğe özel hazırladığı kampanyayla geçiş sürecini hızlandırıyor. Mali müşavirlerin müşterilerini yönetebileceği bir teknoloji platformu sunan Mükellef, mali müşavirlerin platforma getirdiği müşterilerinin e-imza ve mali mühür masraflarını karşılarken, bu işletmelerin e-Faturaya geçişini ücretsiz olarak gerçekleştiriyor. Bireysel olarak gelen müşteriler ise Starter plan kapsamında e-imza/mali mühür satın aldıktan sonra e-Faturaya ücretsiz geçiş yaparken, tüm bunlara ek olarak ön muhasebe programına, marka tescil, KOSGEB ve teşvik analizine de ücret ödemiyor. 

“E-FATURA İŞLETMELERİN HIZINA HIZ KATIYOR”

e-Faturanın sağladığı faydalara dikkat çeken Mükellef Kurucu Ortağı ve CEO’su Kenan Açıkelli, şunları söyledi: “Elektronik fatura olarak ifade edilen e-Fatura, işletmeler için dijital dönüşümün ilk ve en önemli adımlarından biri olmasının yanı sıra kâğıttan ve zamandan tasarruf sağlayan çevreci bir çözüm. Bir başka deyişle e-Fatura şirketlere, maliyet tasarrufu, dijital arşivleme, gelişmiş veri analizi, hız ve verimlilik gibi pek çok konuda avantaj sağlıyor. Tüm bu avantajlardan faydalanılması için 4.5 senede 20 bin Mükellef üyesinin e-Faturaya geçişini gerçekleştirdik. Tam da bu noktada bizler de hem bu avantajlardan daha fazla işletmenin yararlanabilmesi hem de e-Faturaya geçişi kolaylaştırmak için bir kampanya düzenledik. Platformumuzu kullanan işletmelerin ve mali müşavirlerin hayatlarını kolaylaştırmaya devam edeceğiz.”

Türkiye'de Gündem
Yorum Yaz