Yazarlar

“Dünya’nın En İyi İşyerleri”nde çalışanlar şirketlerini “özel ve benzersiz” buluyor

Great Place to Work®’ün Fortune ile oluşturduğu World's Best Workplaces™ 2022 Listesi sonuçları açıklandı. Listede bu sene 25 şirket yer aldı.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası13.10.2022
“Dünya’nın En İyi İşyerleri”nde çalışanlar şirketlerini “özel ve benzersiz” buluyor

Great Place to Work®’ün Fortune ile oluşturduğu World's Best Workplaces™ 2022 Listesi sonuçları açıklandı. Listede bu sene 25 şirket yer aldı.

World's Best Workplaces™ 2022 Listesi sonuçları belli oldu. Listeye göre çalışanlar, kariyerlerini ve yaşamlarını değerlendirirken dünyanın dört bir yanındaki işverenler ise en iyi yeteneklerini ellerinde tutmak için çabaladı.

Great Place to Work® World's Best Workplaces™ 2022 Listesi’ndeki ilk 25 şirketteki çalışanların;

  • Yüzde 88'i şirketlerine "fazladan emek” verdiklerini söyledi.
  • Yüzde 87'si işyerlerini arkadaşlarına ve ailelerine tavsiye edeceklerini söyledi.
  • Yüzde 85'i işverenleri için uzun vadeli çalışmak istediğini söyledi.

Great Place to Work® CEO'su Michael C. Bush, “Küresel işgücüne sahip şirketler için her çalışanın tutarlı bir deneyim elde etmesi daha zor olurken aynı zamanda da etkili” dedi.

Bush ayrıca, “2022'de küresel şirketlerin karşı karşıya olduğu birçok zorluğa rağmen bu organizasyonlar, çalışanlarının refahını ilk sıraya koydular. Şirketler, çalışanları için doğru eylemlerde bulunduklarında bu, hiçbir sorunun üstesinden gelinmeyecek kadar büyük olmadığını kanıtlıyor” dedi.

4,5 MİLYON ÇALIŞANLA ANKET YAPILDI

Great Place to Work®, dünya çapında yaklaşık 4,5 milyon çalışanla anket yaparak kazanan 25 işyerini belirledi ve yaklaşık 15 milyon çalışanın işyeri deneyimini temsil etti. Liste kriterlerini sağlamak için şirketlerin beş veya daha fazla ülkede ulusal bir Best Workplaces™ listesinde yer alması ve küresel çapta 5 binden fazla çalışanı olması gerekiyor.

Bu işverenler çalışanların refahı, esnek çalışma şartları ve tüm çalışanlar için eşitlik konusundaki çalışmaları ile öne çıktılar.

2022 listesinde yine en üst sırayı DHL Express aldı. Listede ikinci olan Hilton’u ise Cisco izledi. Geçen yılki World’s Best Workplaces™ Listesi'nde de her üç şirket yine ilk üç sırada yer almıştı. Millicom, Medtronic, Nestle ve Bristol-Meyers Squibb, World’s Best Workplaces™ 2022 Listesi’nin yeni üyeleri oldular. Ayrıca FedEx 2014'ten sonra listeye geri dönerken Accenture 2011'den bu yana ilk kez listede yer alıyor.

World’s Best Workplaces™ 2022 Liste Şirketleri şöyle:

1.            DHL Express

2.            Hilton

3.            Cisco

4.            Salesforce

5.            Millicom

6.            AbbVie

7.            Deloitte

8.            Hilti Group

9.            SC Johnson

10.          Stryker

11.          Teleperformance

12.          Medtronic

13.          EY

14.          VRIO: DIRECTV & SKY

15.          SAP SE

16.          Scotiabank

17.          Accenture

18.          Nestle

19.          Cadence

20.          Mercado Libre

21.          FedEx

22.          Concentrix

23.          Sopra Steria

24.          Adobe

25.          Bristol-Meyers Squibb    

LİSTEDEKİ ŞİRKETLERİ DİĞER ŞİRKETLERDEN AYIRAN NEDİR?

Great Place to Work® World’s Best Workplaces™ 2022 Liste’sindeki çalışanların yüzde 15'i, ankete katılan diğer şirketlere kıyasla, şirketlerinin "özel ve benzersiz" avantajlar sunduğunu söyledi. İlk 25'teki şirketlerin uygulamaları arasında en popüler olan ise Cisco ve onun Mind Set adlı akıl sağlığı programıydı.

Esneklik, işkolu olarak uzaktan/hibrit çalışma sunamayan şirketler için dahi çalışan deneyiminin önemli bileşeniydi. Örneğin Hilton, çalışanların kendi saatlerini belirlemelerine ve organizasyonda yeni fırsatları takip etmelerine destek olduklarını vurguladı.

Eşitlik, 2022 listesine giren şirketlerin temel özelliklerinden biriyken DHL Express, küresel bir iş gücü için gerekli olduğuna inandıkları çeşitlilik, eşitlik, kapsayıcılık ve aidiyet konularında kapsamlı yatırımlar yaptıklarını belirtti. 2022'de listedeki birçok şirketin bir diğer önemli özelliği de öz sermayeydi. Bir araştırmada DHL Express çalışanlarının yüzde 94'ünün, şirketlerinin çeşitliliği ve kapsayıcı bir ortamı desteklediğine inandıklarını söylediler.

Dünyada Gündem
Yorum Yaz