Yazarlar

Dünya markası olan firma Türkiye'de

2008 Yılında Canada- Toronto'da kurulan dünyanın önemli araç kiralama markalarından biri olan York Car Rental ülkemizin köklü gruplarından Özdicle Grup'un yeni şirketi DCL Kiralama ile Türkiye'de

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası04.10.2023
Dünya markası olan firma Türkiye'de

2008 Yılında Canada- Toronto'da kurulan dünyanın önemli araç kiralama markalarından biri olan York Car Rental ülkemizin köklü gruplarından Özdicle Grup'un yeni şirketi DCL Kiralama ile Türkiye'de... Dünyada yapılan araştırmalara göre araç kiralama sektöründe 2017 yılında yaklaşık 85 milyar $ olan yıllık cironun, 2024 yılında yaklaşık 106 milyar $ olması bekleniyor. Türkiye'de ise yıllık kısa dönem kiralama sektörü 2022'de yaklaşık 50 bin adedi kurumsal şirketlerde olmak üzere, toplam 90 bin civarında araç ile hizmet vermiş, araç başı cirosu ise yaklaşık 150.000 TL olmuştur.  2022 yılında toplam kısa dönem kiralama sektör cirosu ise yıllık yaklaşık 10 milyar TL'dir. 2023 yılında ise; toplam kısa dönem kiralama sektöründe yıllık cironun yaklaşık 18 milyar TL olarak gerçekleşmesi beklenmektedir.

Özdicle Grup 40 yılı aşkın bir süredir gıda, tarım, tekstil, lojistik ve otomotiv sektörlerinde ticari faaliyetlerini sürdürmekte. Otomotiv olarak uzun dönem araç ve filo kiralama sektöründeki varlığını, kısa dönem kiralamada yeni şirketi olan DCL Kiralama çatısı altında YORK Car Rental markasını Türkiye'ye getirerek daha da ileriye taşımayı hedefliyor.

Özdicle Grup'un bugün 1.200 üzerinde çalışanı bulunmakta. Tüm sektörlerdeki varlığının temel amacı olan istihdam yaratmak grubun en önemli misyonlarından bir tanesi. Özellikle son dönemde Türkiye'nin bu konudaki büyük ihtiyacı için grup tüm şirketleri ile aktif rol oynamaya çalışıyor.

Otomotiv sektörü satış-servis – ikinci el ve kiralama sektörlerinin bütünlemiş çalıştığı bir döngü ile işliyor.

Türkiye'de büyüyen, gelişen kiralama sektörüne gönül vermiş bir iş insanı olan, otomotiv sektöründen farklı bayilikleri bulunan ve aynı zamanda Gaziantepspor'un ikinci başkanı İbrahim Dicle de yeni kurduğu şirketi DCL Kiralama ile Türkiye'de kısa dönem araç kiralama sektörünü büyütmeyi hedefliyor.

DCL Kiralama ilk yatırımı olarak 2008 yılında Toronto'da kurulmuş, rekabetçi fiyatları ve araç çeşitliliği ile tanınan Dünya'nın en büyük broker firmaları ile çalışan York Car Rental'i Türkiye'ye getirdi.

DCL Kiralama, York Car Rental ile kullanıcıların her ihtiyacını ve talebini karşılamayı hedefliyor. York Car Rental kullanıcılarına sektörde bulunmayan marka – model çeşitliliği sunuyor, ekonomi sınıfından premium araçlara kadar farklı marka ve modeller sunan marka filosunda 34 marka, 50 model araç bulunduruyor. Filosunun tümü 2023 model araçlardan oluşan York Car Rental, kullanıcılarına alternatif yakıt çözümleri de sunarak elektrikli araç kullanmayı seven kullanıcıları için de elektrikli araçları filosunda bulunduruyor. Araç filosunun yüzde 70'i otomatik olan markanın, 2023 yıl sonunda 400 araç ile, önümüzdeki sezonda ise 1.000 araç ile hizmet vermeyi hedefliyor. Ayrıca önümüzdeki sezonda araç filosundaki araçların yüzde 2'si elektrikli araçların oluşturmasını planlıyor...

York Car Rental, müşterilerini iyi dinleyen, sektörde müşterinin taleplerini gerçekleştiren marka olma hedefi doğrultusunda ilk olarak günlük kiralamada 500 KM sınırı ile rekabette farklılaşmak istiyor.

DCL Kiralama çatısı altında Türkiye'ye gelen York Car Rental, bu yatırımı ile sektörde global bir güç olmak ve markanın Avrupa'da gelişimine katkıda bulunmayı hedefliyor. York Car Rental'ın Türkiye'de ilk şubesi Sabiha Gökçen Havalimanı'nda açıldı, bunu Dalaman Havalimanı şubesi takip etti. Ardından Antalya Havalimanı, Gaziantep Havalimanı ve İzmir Havalimanı şubeleri hizmete girdi. Marka, 2024 yılında ise 15 şube ile hizmet vermeyi planlıyor. Planlanan şehirler ise; İstanbul, Bursa, Eskişehir, Trabzon, Adana, Mersin ve Bodrum.

Yorum Yaz