Yazarlar

Down Türkiye’den 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü'nde Deprem Yarasını Saran Proje

Down Sendromu Derneği (Down Türkiye), 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü için hazırladığı “Rengimiz Belli Olsun” projesi ile 6 Şubat depreminde yaşamını yitiren vatandaşları anacak.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası21.03.2023
Down Türkiye’den 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü'nde Deprem Yarasını Saran Proje

Down sendromlu bireylere karşı oluşan ön yargı duvarını yıkarak onlara her alanda fırsat eşitliği sağlamayı amaçlayan Türkiye Down Sendromu Derneği (Down Türkiye), 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü için hazırladığı “Rengimiz Belli Olsun” projesi ile 6 Şubat depreminde yaşamını yitiren vatandaşları anacak.

Down sendromlu bireylerin toplum içinde maruz kaldığı ayrımcılığı yok etmek için sürekli olarak projeler hazırlayan ve verimli sonuçlar alan Türkiye Down Sendromu Derneği, 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü'nde deprem yarasını sarmayı ihmal etmiyor.

“Rengimiz Belli Olsun” adlı kampanya ile 6 Şubat'ta yaşanan ve 11 ili derinden etkileyen afette Down sendromlu bireylerin birinci dereceden destekçisi olan dernek, bu proje ile onlara toplumun vazgeçilmez bir parçası olduklarını hatırlatıyor.

Kampanyaya destekçi olmak isteyen kişiler depremde yaşamını yitiren vatandaşların anısına bir ellerine siyah çorap, diğer ellerine de kendi seçtikleri ve umudu temsil eden renkte başka bir çorap giyerek #RengimizBelliOlsun etiketiyle @downturkiye'yi etiketleyip paylaşımlar yaparak kampanyanın büyümesine yardımcı oluyor.

Türkiye Down Sendromu Derneği Başkanı olarak liderlik ettiği projeye yönelik açıklamalar yapan Gün Bilgin, yaşanan afetin ardından bölgedeki Down Sendromluların sürekli olarak destekçileri olduklarını dile getirerek afet bölgesindeki süreci şöyle anlattı: “Down Türkiye olarak destekçilerimiz sayesinde oluşturduğumuz koordinasyon ağı ile bölgedeki gıda, kıyafet, sağlık, hijyen, ısınma ve barınma gibi ihtiyaçlar için gönüllülerimiz ve resmi kurumlar ile koordinasyon halinde çalıştık. Sahada bulunan çalışma arkadaşlarımız ailelerimizle iletişim halinde ve gelen talepler doğrultusunda desteklerimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Zor bir süreç, bu günleri hep birlikte dayanışmayla atlatacağız."

Türkiye Down Sendromu Derneği (Down Türkiye) Başkanı Gün Bilgin
Sivil Toplum
Türkiye'de Gündem
Yorum Yaz