Finans Dünyası

Dijital dünya parayı dönüştürüyor, Kripto borsaları yatırımcı kazanıyor

Her ne kadar Türkiye pazarında olumsuz örnekleriyle de tanışsak, globalde kripto piyasaları pozitif yönde gelişmeye devam ediyor. Hal böyle olunca aslında potansiyel olarak çok hızlı büyüyen Türkiye pazarına birçok kripto borsası da dahil oluyor. Bunlardan bir tanesi de küresel anlamda en büyük borsalardan biri olan BitMEX oldu. Günlük 300 milyon Dolar'a yakın işlem hacmini sorunsuz olarak yöneten BitMEX’in CMO’su Ben Usinger ile hem firmanın çalışmalarını hem de Türkiye pazarının durumunu konuştuk.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası12.04.2023
Dijital dünya parayı dönüştürüyor, Kripto borsaları yatırımcı kazanıyor

Her ne kadar Türkiye pazarında olumsuz örnekleriyle de tanışsak, globalde kripto piyasaları pozitif yönde gelişmeye devam ediyor. Hal böyle olunca aslında potansiyel olarak çok hızlı büyüyen Türkiye pazarına birçok kripto borsası da dahil oluyor. Bunlardan bir tanesi de küresel anlamda en büyük borsalardan biri olan BitMEX oldu. Günlük 300 milyon Dolar'a yakın işlem hacmini sorunsuz olarak yöneten BitMEX’in CMO’su Ben Usinger ile hem firmanın çalışmalarını hem de Türkiye pazarının durumunu konuştuk.

Teknoloji kendini evirirken temas edebildiği her detayı da kendisiyle entegre hale getiriyor. Çağ değişip geliştikçe parayla olan ilişkisi de değişiyor insanoğlunun. Para kavramı da değişen ve entegre olan unsurların başında geliyor. Önce paralar kredi kartlarına aktarılıyor, hesap kartları kullanım oranı sürekli pozitif yönlü büyüyor, borsaya açık şirketlere yatırılan para artışta derken son zamanlarda da kripto para borsaları halkın gündeminde yer alıyor. Ekonomik ferah arayan halkın çoğunluğu da borsalarda kendi bütçelerince yatırım yapıyor. Bu anlamda büyük bir pazar olan ve Türkiye’de hizmete başlayan BitMEX’le kripto borsasının detaylarını konuştuk.

BitMEX’in global piyasalardaki hakimiyetinden ve platformda dönen günlük ortalama parasal hacimden bahsedebilir misiniz?

BitMEX küresel anlamda en büyük borsalardan biri. Gerek platformumuzdaki kullanıcı sayımıza gerek günlük işlem hacmimize bakıldığında kripto para piyasalarının etkin oyuncuları arasında yer aldığımızı söylemek mümkün. Ekosistemdeki yatırımcıların platformumuza gösterdiği ilgiden oldukça memnunuz. Spot ve türev piyasalarında 300 milyon Dolar'a yakın günlük işlem hacmine sahibiz. Bu işlem hacminin kullanıcılarımızın gerçekleştirdiği işlemlerde herhangi bir sorun yaşamaması için yeterli olduğunu düşünüyoruz

Kripto para borsalarının Türkiye’deki algısından ve globale kıyasla Türk kullanıcıların borsalara olan ilgisinden söz edebilir misiniz?

Türkiye küresel kripto para ekosistemi için büyük bir öneme sahip. Özellikle buradaki genç nüfusun varlığı ve Türk insanının teknolojik yeniliklere olan yatkınlığı kripto paraların benimsenme oranını bir hayli artırıyor. Bu da hem borsaların Türkiye’ye ilgi göstermesine hem de Türk insanının borsalara ilgi göstermesine vesile oluyor. Ayrıca karşılıklı duyulan bu ilgi ekosistem için de büyük önem taşıyor. Çünkü Türkiye ekosisteminde kripto paraların gelişimi için etkileşim kurabilecek birçok paydaş bulunuyor.

EKONOMİDEKİ OLUMLU GELİŞMELER BORSALARA YANSIYACAK

Yeni bir seneye girdik ve geçtiğimiz yıl kripto paralarda genelde negatif yönlü hareketler izledik. Bu yıl ve önümüzdeki süreç için kripto borsalarının izleyeceği ivme hakkında bir öngörünüz var mı?

Geçtiğimiz yıl hem küresel para politikaları hem de kripto para ekosisteminin kendi içerisinde yaşananlardan kaynaklı olarak oldukça çalkantılı bir süreç yaşadık. Ancak kripto para piyasaları halen gelişimine devam eden genç bir piyasa. Dolayısıyla uzun vadeli yolculuğunda mutlaka inişli çıkışlı dönemleri olacaktır. Ayrıca geldiğimiz noktada enflasyon oranlarında başlayan düşüş ve resesyon beklentileriyle beraber merkez bankalarının uyguladığı para politikalarının da ilerleyen süreçte yumuşaması bekleniyor. Bu durum kripto para piyasaları ve dolayısıyla borsalar için olumlu bir gelişme.

Maalesef borsalara dâhil olan art niyetli kişilerden ötürü güven unsuru çok önemli bir noktada. Sizler kullanıcılarınıza güvenli bir platform sunabilmek adına neler yapıyor ve nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?

Birçok piyasada olduğu gibi kripto para piyasalarında da zaman zaman yatırımcıların güven duygularını zedeleyen olaylar yaşanabiliyor. Ancak bu olayları genele mâl etmek de çok doğru değil. Tüm bu yaşananlar, kripto para ekosisteminin gelişimi için de birer ders niteliği taşıyor. Alınan derslerle birlikte piyasalar daha güçlü bir şekilde yolculuğuna devam edecektir. BitMEX olarak, kurulduğumuz günden bu yana kullanıcılarımızın varlıklarının güvenliğini sağlamak adına sürekli olarak geliştirmeler yapıyoruz. Ayrıca faaliyetlerimizi benimsemiş olduğumuz şeffaflık ilkesi doğrultusunda yürütüyoruz. Bu kapsamda son olarak rezerv ve yükümlülük kanıtlarımızı kamuoyuyla paylaştık.

KRİPTO PARALARIN TEMELİ BLOCKCHAIN TEKNOLOJİSİ

Kripto paraları konuşurken bazen tanımlamalar da karışabiliyor. Blockchain teknolojilerinden de bahsedebilir misiniz? İkisi arasındaki ayrımı nasıl tanımlamalıyız?

Blockchain ile kripto paralar esasında birbirini besleyen iki yapı. Baktığımız zaman blockchain teknolojisi kripto paraların temelini oluşturuyor. Kripto paralar da bu teknolojinin yaygınlaşması ve daha farklı alanlarda kullanılmasına bir nevi öncülük ediyor. Blockchain teknolojisi yalnızca kripto paralarda değil bugün NFT ve Metaverse olmak üzere birçok yeni alanda kullanılıyor. Ayrıca bu teknolojiyle beraber mevcut iş alanları ve sektörlerde verimlilik ve kalite artışı sağlamak da mümkün.

Blok zincir dünyasının diğer dâhil teknolojileri arasında NFT, Metaverse ve DeFi yer alıyor. BitMEX olarak söz konusu diğer teknolojilerle aranız nasıl?

Ekosistemin içerisindeki önemli bir paydaş olarak elbette bu alanlardaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Ancak odağımızı daha çok mevcuttaki temel faaliyetlerimiz üzerinde tutuyoruz. Kullanıcılarımıza "kripto trading"ine olanak sağlayan bir borsa olarak hizmet vermeyi ve bu şekilde piyasaların gelişimine katkı sağlamayı amaçlıyoruz.

Finans Dünyası
Yorum Yaz