Türkiye'de Gündem

Cevdet Yılmaz yıl sonu enflasyon tahminini açıkladı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, borsa üzerinden elde edilen kazançlardan herhangi bir vergi alınmayacağını ve yıl sonu enflasyon beklentisini açıkladı.

6dk okuma
11.06.2024
Cevdet Yılmaz yıl sonu enflasyon tahminini açıkladı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Borsada işlem vergisinden Kur Korumalı Mevduat’lardaki (KKM) son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu. Borsada elde edilen kazançtan vergi alınmayacağını dile getiren Yılmaz, "Sadece 10 binlerde 1-2 olur mu bunun tartışması var işlem ücreti olarak" diye konuştu.

Yapılacak vergi düzenlemelerinin enflasyonu artırıcı değil, kayıt dışılığı azaltacak bir teklif barındırdığını söyleyen Yılmaz, "Çok spekülatifler görüyoruz sosyal medyada. Yetkililer açıklanmadan söylentilere itibar edilmemeli. Borsada yapılan işlemler üzerinden cüzi bir miktar alma tartışmaları yapılıyor. Borsada kazançlar üzerinden bir vergi yok. Sadece 10 binde 1'ler olur mu bunun tartışması var işlem ücreti olarak" dedi.

"ENFLASYON YÜZDE 38'E İNECEK"

Enflasyonla mücadelede güçlü adımlar attıklarını vurgulayan Yılmaz, “Mayıs'tan sonra düşüş başlayacak dedik. Düşüş süreci Temmuz-Ağustos-Eylül'de de devam edecek. Enflasyon yıl sonunda yüzde 38'ler seviyesine gelecek. 2026'da ise yüzde 10'un altına düşecek şekilde programımızı yaptık. 2026'da tek haneli rakamları yakalayacağız" değerlendirmesini yaptı.

Orta Vadeli Program (OVP) seviyesinde yüzde 4'lük bir büyüme beklendiğini aktaran Yılmaz, "Döviz ihtiyacımız da azaldı. Seçim öncesi spekülatif bir hava oluşturulmuştu. Nitekim seçim sonrası 60 milyar doların üzerinde Merkez Bankası'nın rezervlerinde bir artış gerçekleşti. Piyasada çok güçlü bir toparlanma var" şeklinde konuştu. 

Türkiye'de Gündem
Yorum Yaz