Yazarlar

Borsa İstanbul’da gong Astor Enerji için çaldı

Yatırımcılara ayırdığı paylara 34,5 kat fazla talep gelen ve 90,5 milyar TL halka arz büyüklüğüne ulaşan Astor Enerji için gong çaldı. Ülkemizin transformatör ve anahtarlama ürünlerinde lider yerli üreticisi Astor Enerji, bugün Borsa İstanbul’da düzenlenen gong töreniyle Yıldız Pazar’da işlem görmeye başladı.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası20.01.2023
Borsa İstanbul’da gong Astor Enerji için çaldı

Yatırımcılara ayırdığı paylara 34,5 kat fazla talep gelen ve 90,5 milyar TL halka arz büyüklüğüne ulaşan Astor Enerji için gong çaldı. Ülkemizin transformatör ve anahtarlama ürünlerinde lider yerli üreticisi Astor Enerji, bugün Borsa İstanbul’da düzenlenen gong töreniyle Yıldız Pazar’da işlem görmeye başladı.

Borsa İstanbul’da gong, Türkiye’nin lider yerli transformatör ve anahtarlama ürünleri üreticisi Astor Enerji için çaldı. 11-13 Ocak tarihleri arasında gerçekleşen talep toplama sürecini rekor katılımla tamamlayan şirket, 18 Ocak 2023 tarihi itibarıyla Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da, "ASTOR.E" koduyla işlem görmeye başladı.

Borsa İstanbul’da düzenlenen Astor Enerji Halka Arz Gong Töreni, Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Astor Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Feridun Geçgel, Başkan Vekili Enver Geçgel, Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Geçgel, Genel Müdürü Hakan Ünsal, İhale ve Şartname Müdürü İlknur Geçgel, TEB Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Yenidoğan, TEB Yatırım Genel Müdürü Selim Yazıcı ve davetlilerin katılımıyla gerçekleşti.

Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, “Astor Enerji, gelen yüksek taleple, 2 milyar 625 milyon TL halka arz geliri ve 691 bin yatırımcıya gerçekleştirilen satışla başarılı bir halka arz gerçekleştirmiştir. Bu başarılı halka arzdan dolayı şirketi tebrik ediyorum, emeği geçen herkese şirket çalışanlarına ve aracı kurum çalışanlarına çok teşekkür ediyorum. Astor Enerji elde ettiği halka arz gelirini, bir yandan kapasitesini arttırmak ve ayrıca işletme sermayesi için kullanırken, diğer yandan da güneş enerjisi santrali ve elektrikli araçlar şarj istasyonları yatırımı yapmak için kullanacaktır. Sektöründe kırk yıllık sanayi tecrübesi ile İSO 500 listesinde yer alan Astor Enerji’nin Borsa İstanbul ailesine katılmasından dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Bu değerli şirketimize, Borsamıza hoş geldiniz diyorum. Bu halka arzın sermaye piyasalarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında, Astor Enerji için önemli bir kilometre taşını geride bıraktıklarını ifade eden Astor Enerji Genel Müdürü Hakan Ünsal, “Bugün son teknoloji ile donatılmış Avrupa’nın en büyük transformatör üretim tesislerinden olan fabrikamız, Ar-Ge Merkezi’miz, Avrupa’nın en büyük kapasitesine sahip laboratuvarlarından biri olan test laboratuvarımız, 6,6 MW kurulu güce sahip çatı Güneş Enerji Santrali’miz ve bin 500’ün üzerinde çalışanımızla ülkemiz için değer yaratıyoruz. Türkiye’nin yanı sıra dünyada 90’ın üzerinde ülkeye ürünlerimizi ulaştırıyoruz.  Rekor taleple sonuçlanan halka arzımızdan aldığımız güçle, Türkiye'deki yerli üretici olarak liderliğimizi sürdürürken, uluslararası pazardaki mevcut payımızı artırmayı ve markamıza değer katacak yatırım fırsatlarını değerlendirmeyi hedefliyoruz. Tüm şeffaflığımızla kurumsal, halka açık bir marka olarak büyümemizi sürdürürken, yatırımcılarımızın desteğiyle daha güçlü adımlar atacağız. Gücümüze ortak olan tüm yatırımcılarımızla birlikte Sermaye Piyasası Kurumu ve Borsa İstanbul’a, Astor Enerji Ailesi’ne, halka arz sürecini yöneten TEB Yatırım’ın değerli yönetici ve uzman ekibine teşekkür ederiz” dedi.

TEB Yatırım Genel Müdürü Selim Yazıcı ise “TEB Yatırım olarak yakın zamanda 25. kuruluş yılımızı kutladık. Kuruluşundan bugüne Türkiye sermaye piyasalarında pek çok ilke imza atmış olan şirketimiz halka arzlara mümkün olduğunca iştirak etmeye çalışsa da taviz vermediği uluslararası standartlar sebebiyle liderlik konusunda her zaman çok seçici bir tutum sergilemiştir. Ülkemizin üretim, istihdam ve ihracatına önemli destek veren, stratejik bir sektörde faaliyetlerini başarıyla yürüten ve yatırımcılar için çok ilgi çekici bir finansal hikayesi olan Astor Enerji’nin halka arzına liderlik etmekten gurur duyuyoruz. Bu özelliklere sahip daha pek çok güzide firmamızın uzun vadeli kaynak ihtiyaçları için sermaye piyasalarını daha çok tercih etmesini bekliyor ve biz de TEB Yatırım olarak halka arzlarda daha fazla pay sahibi olarak Türkiye ekonomisine katkıda bulunmaya devam etmek istiyoruz” diye konuştu.

Şirket Haberleri
Yorum Yaz