Gündem Koridoru

Bergemann’ın Aida Tours’u 20 yaşında

Adviye Bergemann’ın bir tutkudan yola çıkıp kurduğu Aida Tours, görkemli bir davetle Beşiktaş’taki Shangri-La Bosphorus otelinde 20. yılını kutladı.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası28.11.2022
Bergemann’ın Aida Tours’u 20 yaşında

Adviye Bergemann’ın bir tutkudan yola çıkıp kurduğu Aida Tours, görkemli bir davetle Beşiktaş’taki Shangri-La Bosphorus otelinde 20. yılını kutladı.

Yazan: Talip BAYRAM

1972 Kuşadası doğumlu Adviye Bergemann, Kuşadası’nda tamamladığı lise eğitiminin ardından İngiltere’de eğitim görmüş ve genç yaşta turizm sektörüne atılmış başarılı bir kadın girişimci. İki kız çocuğu annesi Adviye Hanımın lise yıllarında Ege’de başlattığı bu turizm yolculuğu, şimdilerde Anadolu’nun dört bir tarafında faaliyet gösteren bir marka haline geldi. Anadolu’nun doğal ve kültürel zenginliğini öne çıkarmak, turizme farklı bir değer katmak amacıyla Adviye Hanım tarafından kurulan başarıdan başarıya koşuyor ve Türkiye’nin köklü geçmişini, günümüze taşıma ve tüm Aida Tours, dünyaya tanıtma hayalini gerçekleştiriyor.

Adviye Bergemann

Benim de katıldığım ve Fatih Türkmenoğlu’nun sunuculuğunu yaptığı 20. yıl kutlama davetinde başarılı otellerin temsilcilerine plaketleri verildi. Eğlenceli bir ortamda geçen davette değerli gazeteci dostlarla bizde epey keyif aldık. Adviye Bergemann ile kısa da olsa sohbet imkânı bulduk. Kısa diye geçiyorum çünkü gerçekten Adviye Hanım buraya hastaneden çıkıp gelmişti ve sanırım serumla ayakta durabiliyordu. Bu ağır hastalığına rağmen programı önemseyip gelmesi ve bizle sohbet etmesi takdire şayan bir hareket olarak anı defterime not düşüyorum. Bu davetten önce de turizm pazarlarının yeni ufuklar ile buluşmalarını sağlayan İstanbul Çırağan Palas’daki toplantı zincirinde yerli-yabancı birçok turizm yatırımcısı, birebir toplantılarda kendilerine yeni ürün geliştirmek üzere bir araya gelmişti. Yüzlerce turizm firması ve yatırımcının katılımıyla üç gün süren toplantılar, Shangri-La Otel’de gerçekleşen bu gala yemeği ile nihayete ermiş oldu.  

LÜKS TURİZM SADECE YÜKSEK FİYAT DEĞİLDİR

Turizmde lüks kavramı, ülkemizde insanların aklına hemen “yüksek fiyat” algısı getirse de artık seçkinlik ve özenli tasarımlarla ölçülüyor. Aida Tours firmasının kurucusu Bergemann, Türkiye’nin bu alandaki son durumu hakkında bilgi vererek “ülke olarak lüks turizm konusunda kendimizi kanıtladığımızı düşünüyorum. Yaşadığımız topraklar, iki kıta üzerinde eşsiz bir coğrafya ve benzersiz bir tarihi olduğundan çok önemli. Çok kültürlü, çok dinli ve çok dilli yapılanması ile Türkiye, tüm dünya gezginlerinin deneyimlenecek yerler listesinde en üst sıralarda geliyor. Bunu kullanarak dış pazar portföyümüzü de çok geliştirdik” ifadelerini kullandı.

SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZME KATKI

Aynı zamanda “Uluslararası Sürdürülebilir Turizm Derneği” Başkanı Adviye Bergemann, Sürdürülebilir turizm için de “sorumlu turizm ve turizmci” kavramıyla ülkemizde bu bilincin yerleştirilmesi adına çalışmalar yürütüyor. “Sürdürülebilirlik nihai bir varış noktası değil, bir yoldur” fikrini benimseyen Bergemann, 2019 senesinde  “Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi” ne de üye oluyor. Aida Tours, bölgenin doğasına, tarihine ve kültürüne dayalı sürdürülebilir ürün ve hizmetlerin geliştirilmesi ve satışı konusunda yerel girişimcileri aktif olarak destekliyor. Yine kültürel etkiler için, tarihi, arkeolojik ve manevi öneme sahip yerel mülklerin, sitlerin ve geleneklerin korunmasına, muhafaza edilmesine ve geliştirilmesine katkıda bulunuyor ve yerel sakinlerin bunlara erişimine de yardımcı oluyor. Ayrıca çevresel etkiler için kendi mülkü de dahil olmak üzere biyolojik çeşitliliğin korunmasını destekleyip, katkıda bulunuyor.

Özetle, Türkiye turizminin dışa açılımı noktasında çok önemli çalışmalar yapan Aida Tours’un 20. yaşını kutluyor ve Adviye Bergemann Hanımın bundan sonra da büyük başarılara imza atmasını diliyorum.

Gündem Koridoru
Yorum Yaz