Yazarlar

Bakan Nebati: Faizler yüzde 18'e düştü

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Twitter hesabından ekonomiye yönelik açıklamalarda bulundu.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası08.11.2022
Bakan Nebati: Faizler yüzde 18'e düştü

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati "Küresel resesyon beklentilerine rağmen ekonomik canlılığımızı sürdürülebilir kılmak için ihtiyatlı teşvik politikalarını uygulamaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Twitter hesabından ekonomiye yönelik açıklamalarda bulundu. Küresel resesyon beklentilerine rağmen ekonomik canlılığı sürdürülebilir kılmak için ihtiyatlı teşvik politikaları uygulamaya devam edeceklerini belirten Nebati, şunları paylaştı:

"Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında, büyümemizi sürdürülebilir kılmak ve istihdam artışımızı desteklemek hedefiyle üretimi artırmaya yönelik, anti-enflasyonist kredi politikalarını uygulamaya devam ediyoruz.

Bu kapsamda, işletmelerimizin enflasyonun oldukça altında, düşük maliyetle ticari kredilere ulaşmalarını sağlıyoruz. Nitekim, Temmuz sonunda ticari kredi faizleri yüzde 30 civarındayken, şimdi yüzde 18’lere gerilemiştir.

Uyguladığımız politikalar sonucunda sağlanan güçlü kredi büyümesinde, ticari kredilerin ağırlığı yüksektir. Bankacılık sektörünün kredi hacmi Ekim sonu itibarıyla yıllık yüzde 68,2 artarken, aynı dönemde ticari kredi büyümesiyse yüzde 74,9 seviyesinde gerçekleşmiştir.
 
Ekonomimizin bel kemiği olan ve milyonlarca insanımıza istihdam sağlamaya devam eden KOBİ’lerimizin de kredilere kolay erişimini önemsiyor ve önceliklendiriyoruz. Bu yaklaşımımızın bir sonucu olarak KOBİ kredileri, tarihsel ortalamasının 3 katından daha fazla büyümüştür."

Türkiye'de Gündem
Yorum Yaz