Yazarlar

Bakan Karaismailoğlu ekonomi gazetecileriyle buluştu

Ulastirma ve Altyapi Bakani Adil Karaismailoglu, Çamlica Radyo ve TV Kulesi'nde Ekonomi Gazetecileri Dernegi (EGD) üyeleriyle bir araya geldi. Toplantıda Karaismailoglu, yap-islet-devret projelerinde işletmecilerin çok hızlı ilerlediğini, yıllardır yapılamayan ve devlete ekonomik kaybı olan projelerin bu yolla hayata geçirildiğini söyledi.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası01.11.2021
Bakan Karaismailoğlu ekonomi gazetecileriyle buluştu

Ulastirma ve Altyapi Bakani Adil Karaismailoglu, Çamlica Radyo ve TV Kulesi'nde Ekonomi Gazetecileri Dernegi (EGD) üyeleriyle bir araya geldi. Toplantıda Karaismailoglu, yap-islet-devret projelerinde işletmecilerin çok hızlı ilerlediğini, yıllardır yapılamayan ve devlete ekonomik kaybı olan projelerin bu yolla hayata geçirildiğini söyledi.

Çukurova Havalimani projesi için ihaleye, alaninda 7 en büyük firmanin katildigini animsatan Karaismailoglu, "Devletten hiçbir para çikmadan isletmeci 100 milyon avroluk yatirim yapacak, isletme süresinde 300 milyon avro kira ödeyecek. Çok basarili islerden bir tanesi." diye konustu.

Çukurova Havalimani'nin Ekim 2022'de açilacagini bildiren Karaismailoglu, "Gelecek yil ekimde oraya uçakla inecegiz. Dört basi mamur uluslararasi bir havalimani olacak. Demir yolu baglantisi da bulunacak." dedi.

Atatürk Havalimani'nda yapilacagi belirtilen Millet Bahçesi'ne iliskin bir soru üzerine Karaismailoglu, acil durum hastanesi yapilan kuzey-güney pistlerinin oldugu bölgenin, ilk etapta gelecek yil içerisinde Millet Bahçesi olarak vatandasa açilacagini, dogu-bati pistinin faaliyete devam edecegini söyledi.

Karaismailoglu, doğu-bati pistinin özel havacılık tarafından özel durumlarda ve sağlık durumlarında kullanılmaya devam edeceğini aktararak, hem kargo alanları hem de dış terminali bir etkinlik ve festival alanına dönüştürmeyi planladıklarını, burada TEKNOFEST ve Ulasim Şurası'nın yapıldığını bildirdi.

İstanbul Havalimanı'nda hedefler büyük

Adil Karaismailoglu, İstanbul Havalimanı'nın dünyanın en başarılı kamu-özel is birliği projelerinden olduğunu, ekonomik değeri bulunmayan bir alanın devletin kasasından bir kuruş çıkmadan 10 milyar avroluk yatırımla havalimanı haline getirildiğini, burada 200 bine yakın kişinin istihdam edildiğini, devletin 25 yıllık işletme süresince 22 milyar avro kira alacağını anlattı.

Karaismailoglu, "Su anda yolcu yoğunluğu açısından Avrupa'da birinci. Türkiye'yi süper şekilde temsil eden bir havalimanı oldu. Verdiğimiz garantiler o kadar düşük ki... 2019'da, ilk yılında bile garantiyi karşıladığı için 22 milyar avronun üzerine devlete fazladan 22 milyon avro gelir getirdi." diye konuştu.

Salgin döneminde yolcu sayisinin azaldiginin hatirlatilmasi üzerine Karaismailoglu, "Önümüzdeki yil 2019'u geçecek. Oradan hem kira geliri gelecek hem de garanti üzerindeki yolcu gelirinden pay alacak devlet." dedi.

Bir gazetecinin akilli ulasim ve 5G yatirimlarina iliskin sorusu üzerine Karaismailoglu, Bakanligin son 19 yilda yaptigi altyapi yatirimlari, kara yolu, havalimani ve demir yolu yatirimlarina degindi.

Bu yatırımlar sayesinde ihracatın arttığını, ticaretin geliştiğini, Türkiye'nin büyüme hızının arttığını, yakıt ve zamandan tasarruf edildiğini aktaran Karaismailoglu, trafikteki araç sayısı artmasına rağmen kaza ve can kaybı sayısının azaldığını, bu yatırımlar sayesinde 11 bin canin kurtarıldığını, seyahatlerin çileden keyfe dönüstügünü söyledi.

Otoyollarda hiz sinirinin artırılmasına ilişkin bir yorum üzerine ve artması gerektiğini düşünüp düşünmediklerine ilişkin Karaismailoglu, konuyu İçişleri Bakanlığı ile konuştuklarını söyledi.

5G'de bir ihale yapılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoglu, endüstri, sanayi ve medikale ciddi katkısı olacak 5G yatırımlarına devam ettiklerini, havalimanları ve stadyumlarda 5G uygulamalarına başladıklarını belirterek, "Yerli ve milli imkanlarla 5G'ye geçmek için Ankara'da bir haberleşme kümelenmesi kurduk. Su anda iletişim, telekomünikasyon tarafında yüzde 25 yerliliği yakaladık. Hedefimiz bunu artırmak. Yerli ve milli imkânları geliştirip zamanı gelince 5G'ye gireceğiz. Bir ihale yapma düşüncemiz var." seklinde konuştu.

Karaismailoglu, Türk Telekom'un isletme hakki süresinin uzatilmasinin gündemde olup olmadigina iliskin bir soruya, "Borsaya açik bir sirket. Gündemimizde olan konular ama su an açiklama yapilacak bir konu degil." karsiligini verdi.

"Uzatma planlaması yok diye anlıyorum, öyle mi?" sorusu üzerine de Karaismailoglu, "Denebilir. Zaten uzatma için yeni bir ihale yapmak lazım." dedi.

Yenikapi'da da Galataport gibi bir liman yapilmasi süreci olduguna yönelik bir soru üzerine Karaismailoglu, burada ÇED sürecinin devam ettigini, çevre etkilerine iliskin raporlarin tamamlandigini bildirdi.

Karaismailoglu, "ÇED raporu bitti. Planimiz orada da yap-islet-devret ihalesine çikmak. Talipleri var. Dünyanin en büyük kruvaziyer firmalari gelip gidip burayi soruyorlar. Tarihi Yarimada'ya, Istanbul turizmine büyük katkisi olacak bir liman." ifadelerini kullandi.

"30 milyar avroluk kamu-özel projeleri yaklaşık 2040'ta devlete geçecek"

Adil Karaismailoglu, gelecek onlarca yil için planlanan ve kamu-özel is birligiyle hayata geçirilen 30 milyar avroluk yatirimlarin tamaminin hemen hemen 2040'ta isletme süreçlerinin bitecegini ve devlete geçecegini söyledi.

Kuzey Marmara Otoyolu'nu kullanan araç sayisinin her geçen gün arttigini dile getiren Karaismailoglu, Osmangazi Köprüsü yapildiktan sonra Yalova, Bilecik ve Bursa gibi bölgelerde üretimin arttigini, sanayinin ve turizmin ciddi sekilde gelistigini, yatirimlarin önemli ekonomik refah sagladigini anlatti.

Karaismailoglu, Istanbul'a yapilacak üç katli tünel projesine iliskin soru üzerine, orada E-5 altindan gidecek rayli sisteme öncelik vereceklerini bildirdi.

Gayrettepe-Istanbul Havalimani metro hattinin ilk etabinin yeni yilin birinci çeyreginde, kalan kisminin ise sonunda açilacagini aktaran Karaismailoglu, Tavsantepe-Sabiha Gökçen metrosunu da 2022'nin ilk aylarinda hizmete alacaklarini duyurdu.

- "Bogaz'da alternatif su yolu zorunlu"

Ulastirma ve Altyapi Bakani Karaismailoglu, Istanbul Bogazi'ndan su anda yillik 43 bin geminin geçtigini, gemi sayisi azalsa da boyutlari büyüdügü için yüklerin arttigini, aslinda geçmesi gereken gemi sayisinin 25 binlerde oldugunu söyledi.

Su anda büyük gemiler geçerken olaganüstü önlemler alindigini, çok mesakkatli isler yapildigini, geçmiste büyük kazalarla karsilasildigini anlatan Karaismailoglu, Bogaz'in büyük risk altinda olduguna dikkati çekti.

Karaismailoglu, dün Bogaz'da yelken yarislari gerçeklestirildigini, bu konuda çok ciddi talepler oldugunu ifade ederek, yogunluk nedeniyle bu taleplere izin veremediklerini söyledi.

Gelecek yillarda Bogaz'dan geçecek gemi sayisinin 75 binlere ulasmasinin beklendigini, Karadeniz'e kiyisi olan ülkelerin büyük liman yatirimlari yaptigini belirten Karaismailoglu, gelecekteki taleplere cevap verebilmek ve Bogaz'in güvenligi için alternatif su yolunun zorunlu oldugunu vurguladi.

Karaismailoglu, Kanal Istanbul'daki son duruma iliskin de sunlari kaydetti:

"Kanal Istanbul güzergahinda yazin bir köprünün imalatina baslamistik. Daha farkli bir köprü vardi, Kanal Istanbul'a göre o köprü projelendirilip onun imalatlarina baslandi. Ayrica, Halkali-Kapikule tren hattimizin Halkali-Ispartakule arasini Kanal Istanbul nedeniyle tünele çevirdik. Bunun da ihalesini yaptik. Bir taraftan onu yapiyoruz bir taraftan Kuzey Demiryolu'nun Çatalca-Havalimani arasindaki kisminin ihalesinin yapiyoruz. Bir taraftan ulasim yollarini sagliyoruz bir taraftan ana ihale için çalismalarimizi, finans görüsmelerimizi devam ettiriyoruz."

Türkiye'de Gündem
Yorum Yaz