Panorama

ASKON'da gündem depremzedelere destek

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Antalya Şube Başkanı Cahit Urfan, "asrın felaketi" olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgeye ayni ve maddi desteklerinin sürdüğünü, arama kurtarma faaliyetlerine de katkı sağladıklarını bildirdi.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası23.02.2023
ASKON'da gündem depremzedelere destek

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Antalya Şube Başkanı Cahit Urfan, "asrın felaketi" olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgeye ayni ve maddi desteklerinin sürdüğünü, arama kurtarma faaliyetlerine de katkı sağladıklarını bildirdi.

Bu süreçte ayni olarak 500 milyon Lira, nakdi olarak ise Türkiye Tek Yürek Kampanyasına katılım sağlayarak 5 milyon Lira’lık yardımda bulunduklarını ve 13 Uçak, 76 İş makinası, 1528 Tır, 987 uzman ve gönüllü ekip ile 865 özel kazı ve kurtarma ekibi ile sahada olduklarını açıkladı.

Antalya özelinde ise Antalya ASKON, Antalya Valiliği, Emniyet Teşkilatımız, Ordumuz ve Antalya Ticaret Sanayi Odası (ATSO), Antalyaspor ve Serikspor işbirliği ile Antalya’dan depremzedeler için gönderdiğimiz yardımlar, Adıyaman ilimizde ordumuza ait skorsky tipi helikopterler ile Gölbaşı, Kahta, Sincik ve Besni ilçelerine bağlı köylere dağıtıldı.

Kurtarma faaliyetlerine destek için bölgeye 1111 gönüllü götürdüklerini anlatan Urfan, şunları kaydetti:

"Bunların 172'si alanında uzman sağlık personeliydi. Deprem bölgesinde arama kurtarma faaliyeti yapan birçok ekibe malzeme desteği de sağladık. Çalışmalarda kullanılmak üzere 2 motorlu araç, 100 kesi ve delici, 250 matkap, 650 çadır, 2 konteyner, 2 bin 250 soba, ısıtıcı, 150 yatak, 2 bin battaniye, 150 koli giyim eşyası, 500 powerbank, 60 koli bebek maması, 3 bin 228 bebek bezi ve hijyen malzemeleri başta olmak üzere birçok ayni ve maddi yardım ulaştırdık. Bölgeye yardım için gönderilen uçaklarımız dönüş seferleriyle 2 bin 391 depremzedenin Antalya'ya tahliyesini gerçekleştirdi."

AFETZEDELERE İSTİHDAM DESTEĞİ SAĞLANACAK

-İKİNCİ ETAP; KONTEYNER YA DA TOPLU KONUT

Şimdi çalışmalarımızın ikinci etabına geçiyoruz. Adıyaman’a konteyner kent ya da toplu konut yapma planlarımız var. ASKON Genel merkezimizin AFAD’a nakdi destekle katkıda bulunacağı bu hususta, ATSO ile de bu konuda görüşmelere başladık. Bu görüşmeler neticesinde depremden zarar gören vatandaşlarımızın barınma ihtiyacının giderilmesi ve bölgede yaşamın normale dönebilmesi için konteyner ya da toplu konut projemizi hayata geçireceğiz.

-EĞİTİM DESTEĞİNE HAZIRIZ

Deprem nedeniyle Antalya’ya gelen çocuklarımızın eğitim hayatına devam edebilmesi için ailelerin talep etmesi halinde bu çocuklarımızın eğitim hayatına katılımı konusunda destek vermeye de hazırız. Deprem süreci göstermiştir ki; afetlere hazırlıklı olmak zorundayız. Bu kapsamda Antalya ASKON ailesi olarak üyelerimize arama kurtarma eğitimi vermeyi hedefliyoruz.

-GENÇ ASKON’DAN AFETZEDELERE İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ

Depremden etkilenen vatandaşlarımıza yalnız olmadıklarını hatırlatmak isteyen GENÇ ASKON, hayatını yeniden kurmaya çalışan ve eğitimini devam ettirmek durumunda olan afetzedelerimize istihdam seferberliği başlattı. Deprem bölgesine yardım çalışmalarına tam destek veren Genç ASKON, deprem bölgesinden Antalya’ya gelen yerleşen afetzedelere üyelerimiz aracılığı ile iş alanı sağlamak için istihdam seferberliği başlattı.

Urfan, Genç ASKON'un hayatını yeniden kurmaya çalışan ve eğitimini devam ettirmek durumunda olan afetzedelere istihdam seferberliği başlattığına dikkati çekti.

Adıyaman'da yaptıkları ilk incelemelerde yıkılan binaların ağırlıklı olarak 1999 öncesinde inşa edilen binalar olduğunu dile getiren Urfan, benzer durumların yaşanmaması için 2000 öncesi yapıların kentsel dönüşümünün, bir an önce sağlanması gerektiğini aktardı.

Türkiye'de Gündem
Bölgesel Bakış
Yorum Yaz