Yazarlar

‘Ambalajın Yıldızları’na uluslararası ödül

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) tarafından düzenlenen Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması’nda dereceye giren ambalaj tasarımlarından 14’ü Dünya Ambalaj Örgütü (WPO) tarafından her yıl düzenlenen WorldStar 2023’de ödüle değer görüldü. Türkiye, WPO’dan aldığı 14 ödülle ilk 5 ülke arasında yer aldı.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası20.01.2023
‘Ambalajın Yıldızları’na uluslararası ödül

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) tarafından düzenlenen Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması’nda dereceye giren ambalaj tasarımlarından 14’ü Dünya Ambalaj Örgütü (WPO) tarafından her yıl düzenlenen WorldStar 2023’de ödüle değer görüldü. Türkiye, WPO’dan aldığı 14 ödülle ilk 5 ülke arasında yer aldı.

Dünya Ambalaj Örgütü (WPO) tarafından düzenlenen WorldStar 2023 yarışması sonuçlandı. 41 ülkeden 488 başvuru yapılan yarışmada, Türkiye en çok ödül alan ilk 5 ülke arasında yer aldı. Yarışmada Japonya 26 ödülle birinci, Avustralya ve Yeni Zelanda 19 ödülle ikinci, Hindistan ve Almanya 18 ödülle üçüncü, Türkiye 14 ödülle dördüncü, Avusturya da 13 ödülle beşinci oldu. Kazananlar, 6 Mayıs’ta, Interpack 2023 Fuarı sırasında (4-10 Mayıs), Almanya’nın Düsseldorf şehrinde düzenlenecek gala gecesiyle ödüllerini alacak. WorldStar yarışmasına katılmak için bir ambalajın kendi ülkesinde WPO tarafından tanınan bir yarışmada ödüle layık bulunmuş olması gerektiğini belirten Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir, “Üretimde tüm dünyada artık çevresel performans ön plana çıkıyor. WorldStar’da kazanan tasarımlar yenilikçi ve sürdürülebilir ambalajların dikkat çektiğini gösteriyor. Sorumlu üretim ve tüketim Türkiye ambalaj sektörü için önceliklidir. Dünyada en çok ödül alan ilk beş ülke arasında olmamız yaptığımız işlerin kalitesini ön plana çıkartan önemli bir başarıdır.” dedi.

KATMA DEĞERLİ İHRACATIN YOLU TASARIMDAN GEÇİYOR

Dünyanın içinden geçtiği bu zorlu süreçte Türkiye ambalaj sektörünün başarılı bir sınav verdiğini ifade eden Zeki Sarıbekir, “ASD olarak düzenlediğimiz Ambalajın Ay Yıldızları yarışmasında dereceye girenler, ülkemizi uluslararası alanda temsil etme hakkı kazanıyor. Tasarımcılara ve ambalaj üreticilerine uluslararası pazarlarda rekabet gücü kazandırmak için başlattığımız yarışmamız, uluslararası arenada yetkinliğe ve geçerliliğe sahip ülkemizdeki tek ambalaj yarışması konumunda. Kazananlarımız Dünya Ambalaj Örgütü’nün düzenlediği WorldStar’ın yanı sıra Asya Ambalaj Federasyonu’nun düzenlediği AsiaStar yarışmasına da katılabiliyor.” WorldStar yarışmasında geçen seneye göre Türkiye’nin aldığı ödül sayısının artmasının sektörün geldiği noktayı çok iyi anlattığını ifade eden Zeki Sarıbekir, “Ambalaj sektörü her geçen gün büyüyor. 2023’te Türkiye ambalaj sektörünün pazar büyüklüğünün 28 milyar dolardan 30 milyar dolara, kişi başı tüketimin de 300 dolardan 380 dolara çıkmasını bekliyoruz. 2023 için ihracat hedefimiz de 10 milyar dolar. Ülkemizde yaklaşık 400 milyar dolarlık bir ekonomik hareketi ambalajlarla sağlıyoruz. 2030 yılında ise sektör büyüklüğümüzün 50 milyar dolara, ihracatımızın da 20 milyar dolara ulaşmasını hedefliyoruz. Ambalaj sektörünün büyümesi ihracata da büyük katkı sağlıyor. Katma değerli ihracatın yolu da aslında tasarımdan geçiyor. Bu kapsamda düzenlenen yarışmalara gösterilen ilgi bizleri bir hayli mutlu ediyor. Türkiye’de düzenlenen yarışmamızda dereceye girenlerin, uluslararası alanda daha çok ses getirmesi tasarım anlayışının daha da çok benimsendiğini bize gösteriyor. Bu vesileyle ödül alanları bir kez daha tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.”

WorldStar Packaging Awards 2023 kazananlarının tam listesine https://www.worldstar.org/winners/ adresinde ulaşılabilir.

WorldStar 2023 Yarışması'nda Türkiye'den ödül alan şirket ve ambalajlar*:

Firma Ürün Kategori 
Elif Plastik Ambalaj San. ve Tic. A.ŞElif Yüksek Bariyerli Mono
PE Ambalaj Çözümü
Gıda
Elif Plastik Ambalaj San. ve Tic. A.ŞElifPCR-Sürdürülebilir
Tüketici Sonrası Ambalaj Çözümü
Sağlık ve Kişisel Bakım

Etapak Baskı Ambalaj San. ve Tic. A.Ş.
Mono PE - %100 Geri Dönüştürülebilir
Doypack Ambalaj
Gıda
Harman Ambalaj San. Tic. A.Ş.Silindir Şekilli Katlanabilir
Fındık Lahmacun Kutusu
Gıda
Korozo Ambalaj San ve Tic. A.Ş.Ayakta Duran Kapaklı TorbaEv
Korozo Ambalaj San ve Tic. A.Ş.Geri Dönüştürülebilir Yüksek Bariyerli
Düz Tabanlı Kahve Ambalajı
İçecekler

Meltem Kimya ve Teks. San. İth. İhr. ve Tic. A.Ş.
Geri Kazanım %100 (rPET)
Resinden Üretilen Gıda ile Temasa Uygun Geri Kazanım %100 (rPET) Ambalaj
Ambalaj Malzemeleri
ve Bileşenleri
Mondi Tire Kutsan Kağıt ve
Ambalaj San. A.Ş
No TamperBoxE-Ticaret
Mondi Tire Kutsan Kağıt ve 
Ambalaj San. A.Ş
Easy TrayTaze Meyve ve Sebzeler
Onurcan Ambalaj San. ve Tic. A.Ş.Yumurta ÇantasıGıda
Onurcan Ambalaj San. ve Tic. A.Ş.Güvenli TaşıyıcıTaşıma
Onurcan Ambalaj San. ve Tic. A.Ş.Çoklu KutuTaşıma
Süper Film Amb. San. ve Tic. A.Ş.Algal Biyopolimer İçeren
Ambalaj Filmi (SUPEX 2011 ALG)
Ambalaj Malzemeleri
ve Bileşenleri
Teksan Teneke Kutu Amb. San.  
ve Tic. A.Ş.
Jack Daniels 90° Teneke Kutu
Lüks

* Firma isimlerine göre alfabetik olarak sıralanmıştır.

.

Gündem Koridoru
Türkiye'de Gündem
Yorum Yaz