Yazarlar

Altın ve dolarda yılın son virajı!

Küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası (Fed), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası (BOE) faiz kararları tek tek açıklanacak. Altın ve dolar yatırımcıları için kritik hafta da en çok merak edilen açıklama ise ABD kanadından gelecek. Fed piyasalara yön verecek yılın son faiz kararını Çarşamba günü duyuracak.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası12.12.2022

Küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası (Fed), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası (BOE) faiz kararları tek tek açıklanacak. Altın ve dolar yatırımcıları için  kritik hafta da en  çok merak edilen açıklama ise ABD kanadından gelecek. Fed piyasalara yön verecek yılın son faiz kararını Çarşamba günü duyuracak.

ALTIN VE DOLARDA SON DURUM

Bu gelişmelerle birlikte yeni haftanın ilk gününde dolar güç kazandı. Endeks 104,8 seviyelerinden güne başladı. Dolar/TL kuru ise 18,64 seviyelerinde bulunuyor. 1.810 dolarla 5 ayın zirvesini test eden altının ons fiyatı 1.790 doların hemen altından işlem görüyor. Gram altın ise 1071 liradan alıcı ile buluşuyor.

FED YILIN SON FAİZ KARARINI AÇIKLAYACAK

On yılların enflasyon rekorunu kıran ABD’de 1980 yılından bu yana en hızlı faiz artırımına giden Fed, art arda dört kez 75 baz puanlık artış da dahil olmak üzere bu yıl faiz oranlarını 375 baz puan artırdı. Fed Başkanı Jerome Powell kısa süre önce yaptığı açıklamasında faiz artış hızını yavaşlatmanın zamanının gelmiş olabileceğini belirtmişti. Cuma günü açıklanan ABD ÜFE verilerinin geçen ay beklenenden biraz daha fazla arttığını gösteren veriler sonrasında beklentiler değişmedi. Piyasada Fed’in faizleri 50 baz puan artırma olasılığı yüzde 78, 75 baz puan artırma olasılığı yüzde 21 oldu.

ALTIN DÜŞECEK Mİ, YÜKSELECEK Mİ?

OANDA kıdemli piyasa analisti Edward Moya, altın fiyatları için yaptığı değerlendirmesinde, “TÜFE’nin doğru yönde seyretmesi bekleniyor. Ancak, birçok kişinin beklediği kadar hızlı düşmeyecek. Altın konusunda kısmen ayı pozisyonuna geçtim. Fed sonrası altının sarsılması mümkün. Ancak, sonunda daha da yükselme ihtimali var. Potansiyel bir olumsuzluğa bakıyorum. Ancak bu kısa ömürlü olacak” dedi.

*Bu haber mynet.com.tr’ den alıntılanmıştır

Dünyada Gündem
Finans Dünyası
Yorum Yaz