Gündem Koridoru

ALTER ‘Su Yönetimi Ödülleri’nden eli boş dönmedi

ALTER Mühendislik, 2. Su Yönetimi Ödülleri’nde “Gaziantep İçmesuyu Şebekesinin Haritalanması ve Hidrolik Modelin Oluşturulması Danışmanlık İşi” ile ödüle layık görüldü.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası08.12.2022
ALTER ‘Su Yönetimi Ödülleri’nden eli boş dönmedi

ALTER Mühendislik, 2. Su Yönetimi Ödülleri’nde “Gaziantep İçmesuyu Şebekesinin Haritalanması ve Hidrolik Modelin Oluşturulması Danışmanlık İşi” ile ödüle layık görüldü.

Dünyada yaşam açısından stratejik önem kazanan “su yönetimi” konusunda tüm ülkeler bu alanda çalışan, projeler üreten mühendislik ve müşavirlik kuruluşlarını teşvik ediyor, ödüllendiriyor. Türkiye’de de Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Derneği (AKATED), 2014 yılından beri sürdürdüğü Su Kayıp ve Kaçakları Forumu ve Sergisi etkinliğini iki yıldır ödüllerle taçlandırıyor. Etkinlik kapsamında 6 dalda ödül veriliyor.

Küresel ısınmanın bir sonucu olarak yaşanan “küresel su sorunu” tüm dünyayı “su yönetimi” konusunda harekete geçirerek önlem seferberliğine iterken, Türkiye’de ve dünyanın farklı ülkelerinde bu alanda başarılı çalışmalara imza atan ve özellikle belediyelere ve kamu kuruluşlarına bu alanda sunduğu hizmetlerle öne çıkan ALTER Uluslararası Mühendislik ve Müşavirlik A.Ş, ödüle layık görüldü.

Tarım ve Orman Bakanlığı himayesinde, İLBANK ve World Water Council desteğiyle AKATED tarafından düzenlenen 6. Su Kayıp ve Kaçakları Forumu ve Sergisi geçtiğimiz günlerde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi. 2. Su Yönetimi ödülleri çerçevesinde ALTER adına Dide Özdikmen “Gaziantep İçmesuyu Şebekesinin Haritalanması ve Hidrolik Modelin Oluşturulması Danışmanlık İşi” ile “Müşavir” kategorisinde ödülün sahibi oldu.

Türkiye’nin toplam kullanılabilir yerüstü ve yeraltı su potansiyelinin 112 milyar m3 ve kişi başına düşen su potansiyelinin yaklaşık yılda kişi başına 1500 m3 olduğu dikkate alındığında, ülkemizin “su stresi” içinde olduğu ve giderek “su fakiri” olmaya doğru yaklaştığı sonucunun ortaya çıktığını vurgulayan Özdikmen, bu durumun, su kaynaklarının kalitesinin yanı sıra miktar açısından da çok dikkatli yönetilmesini gerekli kıldığını ifade etti.  Gelir getirmeyen suyun azaltılmasının elzem olduğunu vurgulayan Özdikmen, “suyu bilinçli yönetmek zorundayız” dedi.

Özdikmen, uluslararası alanda hizmet veren bir Mühendislik ve Müşavirlik firması olarak ALTER’in, dünya ile entegre olmuş mühendislik bilgi ve tasarımlarını Türkiye ile birlikte dünyanın farklı bölgeleri ve insanlığın yararına sunmaya devam ederek, çalışmalarını ödüle layık standartlarda gerçekleştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Dide Özdikmen, ALTER’in, müşavir dalında ödüle layık görüldüğü “Gaziantep İçme suyu Şebekesinin Haritalanması ve Hidrolik Modelin Oluşturulması Danışmanlık İşinde” yapılan çalışmalara da değinerek şu bilgileri verdi; “İdarelerde suyun düzgün yönetilmesi için Entegre çözümler şart… Biz ALTER olarak entegre çözümler üretiyoruz. Su idareleri ve belediyeler öncellikle su temin sistemi ve dağıtım şebekesinin envanterlerini çıkartmalı. Bunun için boru ve armatürlerin yerinde tespiti ve sayısallaştırılarak altlık harita ve imar planına işlenmesi ve CBS ortamına aktarılması gerekli. Daha sonra doğru tespit edilmiş verilerle CBS ortamında sistemin hidrolik modeli kurularak farklı senaryolar için mevcut sistem test edilmeli ve sistemin zayıf yönleri tespit edilmeli. Hidrolik model sonuçlarından da yararlanılarak basınç zonları belirlenmeli ve toplu ölçümler yapılmalı. Gelir getirmeyen suyun azaltılmasına yönelik olarak ölçümlenebilir alt bölgeler oluşturulmalı. Bu çalışmalarla eş zamanlı olarak seçilecek en az 2 adet pilot alt bölgede kayıp ve kaçak arama çalışmaları yapılmalı. Bu işlemlerden sonra basınç zonları belirlenmiş, ölçümlenebilir alt bölgeleri tespit edilmiş sistemin kalibrasyonlu hidrolik modeli işletilerek çıkan sonuçlara göre öncellikli olarak yapılması gereken boru değişim-yenileme projeleri hazırlanmalı ve ilk yatırım maliyetleri belirlenmeli. Üretilen, iletilen, depolanan ve dağıtılan suyun ölçümlenebilir alt bölge girişleri de dâhil kayıtları SCADA sistemine aktarılmalı.”

Şirket Haberleri
Yorum Yaz