Yazarlar

Almanya'da Biontech'e yan etki davası

Koronavirüs salgınında aşı geliştiren BioNTech’in kurucusu Prof. Özlem Türeci ve Prof. Uğur Şahin, aşının yan etkisinden dolayı bugün hakim karşısına çıkacak.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası12.06.2023

Koronavirüs salgınında aşı geliştiren BioNTech’in kurucusu Prof. Özlem Türeci ve Prof. Uğur Şahin, aşının yan etkisinden dolayı bugün hakim karşısına çıkacak.

BioNTech şirketi, aşının yan etkileriyle ilgili açılan tazminat davasında bugün ilk kez hakim karşısına çıkacak. Almanya'da açılan davada, kimliğinin gizli tutulmasını talep eden davacı, aşının vücudunda yan etkiler bıraktığı iddiasıyla en az 150 bin euro tazminat talep ediyor. Davacı aşı sonrası vücudunun üst kısmında ağrı, el ve ayaklarında şişkinlik, uyku bozukluğu ve yorgunluk çektiğini iddia ediyor. Yerel medya bu davayı, Almanya'da "yüzlercesinin takip edebileceğini" yazdı. BioNTech Türkiye kökenli Prof. Özlem Türeci ve Prof. Uğur Şahin tarafından kurulmuştu. Türeci ve eşi Şahin'e "insanlığa yaptıkları hizmetlerden" ötürü 2021 yılında Almanya Federal Cumhuriyeti Liyakat Nişanı verilmişti.

'POZİTİF YARAR-RİSK PROFİLİ'

Davacıyı temsil eden Rogert & Ulbrich hukuk bürosundan avukat Tobias Ulbrich Reuters'a yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği'nin (AB) düzenleyici kurumları ve Almanya'nın aşı değerlendirme kurumları tarafından BioNTech aşısının "pozitif yarar-risk profili" olduğuna dair yapılan değerlendirmeye, mahkemede itiraz edeceklerini söyledi.

Yarar-risk profili, bir ürün ya da tedavi yönteminin potansiyel faydalarının, potansiyel risklerine oranını anlatan bir terim. BioNTech aşısına dair yapılan değerlendirmelerde, aşının yararlarının, olası risklerinden veya potansiyel yan etkilerinden fazla olduğu sonucuna ulaşılmıştı. Alman ilaç kanunlarına göre, ancak ürünün faydalarına kıyasla orantısız şekilde zarara neden olduğunun tıp bilimi tarafından ispatlanması ya da ilacın etiketinde yanlış bir bilgi yer alması halinde, aşı ya da ilaç üreticisi şirketler tazminat ödemekle yükümlü oluyor.

Türkiye'de Gündem
Yorum Yaz