Söyleşi

Açtığı yeni mağazasıyla bir ilki gerçekleştiriyor

Dijital dönüşüm tüm dünyada tüm sektörler için artık kaçınılmaz bir yatırım odağı. Hele ki globale iş yapan, globalde tanınan ve iz bırakmayı amaç edinen bir markaysanız. Orka Holding de kendisine bu vizyonu belirleyen ve sektörüne öncülük eden bir firma. Hal böyle olunca marka, dijital devrimin günümüzde geldiği son nokta olan metaverse yatırımı noktasında da bir ilki gerçekleştiriyor. Bizler de konuyla ilgili olarak firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu’yla dijital yatırımı konuşmak ve markanın gelecek vizyonunu öğrenmek istedik. Süleyman Orakçıoğlu bizlere çok özel bilgiler aktardı.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası13.06.2022
Açtığı yeni mağazasıyla bir ilki gerçekleştiriyor

Dijital dönüşüm tüm dünyada tüm sektörler için artık kaçınılmaz bir yatırım odağı. Hele ki globale iş yapan, globalde tanınan ve iz bırakmayı amaç edinen bir markaysanız. Orka Holding de kendisine bu vizyonu belirleyen ve sektörüne öncülük eden bir firma. Hal böyle olunca marka, dijital devrimin günümüzde geldiği son nokta olan metaverse yatırımı noktasında da bir ilki gerçekleştiriyor. Bizler de konuyla ilgili olarak firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu’yla dijital yatırımı konuşmak ve markanın gelecek vizyonunu öğrenmek istedik. Süleyman Orakçıoğlu bizlere çok özel bilgiler aktardı.

Dijitalleşme ve sürdürülebilirlik Damat Tween için çok önemli bir kavram. Bu konuda nasıl çalışmalar yürütüyorsunuz?

Sürdürülebilirlik, her şeyden önce evrene ve tüm canlı varlığına verdiğimiz değerin somut bir yansıması. Son dönemde baş döndürücü bir hızla ilerleyen dijital dönüşüm konusunda ise yatırımlarımız beş yıl öncesinden başlamıştı. Dolayısıyla bazı ülkelerin siyasi ve ekonomik politikalarında henüz yer almakta olan yaklaşımlar Orka Holding’in çalışma disiplininde yerini almıştı. Bu nedenle yaşanan dönüşüme ayak uydurmanın yanında, değişime öncülük de etmiş durumdayız. Şu anda Damat’ın koleksiyonlarının yüzde 10’unu geri dönüşümlü ürünlerden oluşuyor. Global marka olmanın verdiği sorumlulukla, hedefimizde beş yıl içinde tüm koleksiyonumuzu sürdürülebilir kumaşlardan üretiyor olmak var. Geçen süreçte, öncelikle ham madde kullanımının niteliğini değiştirdik. Geri dönüştürülebilen lifler; rejenere pamuk, yün, polyester gibi liflerden dokunmuş kumaşlar tercihimiz. Elastikiyeti çok yüksek bu ürünlerle müşteriler, toplantıya da girebiliyor, ardından yürüyüşe de çıkabiliyor. Diğer yandan Avrupa Birliği’nin yeni sanayi stratejilerinde sürdürülebilirlik ile birlikte ikiz dönüşüm olarak öngörülmesi bile dijitalleşmenin önemini ve iki kavramın birbiri ile sıkı bağını ortaya koyuyor. Biz son dönemde baş döndürücü bir hızla ilerleyen dijitalleşmenin önemini de yıllar önce kavramış ve bu yönde yatırımlarımıza başlamıştık. Dolayısıyla üretimden perakendeye, sevkiyattan stok yönetimine kadar her alanda dijital dönüşümü başaran bir grup olarak sürdürülebilir büyümemizi sürdürüyoruz. Halen dijitalleşme yatırımlarımızı, pazar yerlerinde sattığımız ürünler ve Damat Tween, D’S damat App üzerinden yürütüyoruz. Geliştirdiğimiz uygulamalar sayesinde müşterilerimiz mağazaya gitmeden görüntülü alışveriş yapabiliyor. Aynı şe-kilde müşteri deneyimini kolaylaştırmak ve kişiselleştirmek adına uzun süredir omnichannel yoluyla uçtan uca hizmet sunuyoruz. Bu sayede örneğin müşterilerimiz online kanalıyla yaptığı alışverişi mağazalardan teslim alabiliyor ya da değişim isteğini sosyal medya üzerinden iletebiliyor. Geçmiş yıla oranla, bu kış sezonumuzdaki online satışlarımızda ciddi bir artış var. Bunun sebebinin müşterilerimizin ürünlerde kalite, dayanıklılık ve fonksiyonelliğe verdiği önemin artması olduğunu düşünüyoruz. 2021 yılında satış yaptığımız kanal sayımıza ve aynı zamanda kendi sitelerimize de yeni yatırımlar yaparak dönüşüm oranlarını artırdık.

Beden seçimini kolaylaştıran yeni teknolojiler dahil ettik. “Aynı gün ve ertesi gün teslimat” gibi müşterimizin alışveriş deneyimini kolaylaştıran yeni hizmetler ekledik. Mobil uygulamalarımıza özel farklı kampanya kurguları ile verimliliğimizi artırdık. Tüm bu uygulamaların da etkisiyle e-ticaretin Türkiye’deki genel satışlarımız içerisindeki payı ciroda yüzde 20’ye, adette ise yüzde 30’a ulaştı. Son yıllarda perakende sektörünün dinamiklerini değiştiren online satış kanal hacmimizi artırmayı hedefliyoruz.

Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu

NFT ve Metaverse son dönemin en çok konuşulan konuları. Sizler de bu anlamda bir metaverse mağazası açma girişimindesiniz. Çalışmalar nasıl gidiyor burada? Sektöre ne katacak bu çalışmalar?

Kuruluşundan bu yana adı “ilk”lerle anılan cesur markalar olarak, dijital devrime kayıtsız kalmamız beklenemezdi. Metaverse yatırımlarımız, bu bakış açısının şimdilik son halkası. Modanın kendini ifade etme ve kimlik yaratma biçimi olarak görüldüğü dünyada metaverse, moda için yeni bir evren yaratıyor ve özgür halde avatarlar aracılığıyla yaratıcılığı kullanabildiğimiz bir alana dönüşüyor. Bu sebeple metaverse, moda sektörü için de önemli fırsatlar sunan bir pazar haline dönüyor ve sanal dünyada da kıyafetlerin önem kazanması bekleniyor. Daha önce duyurusunu yaptığımız gibi Damat Tween markamızla metaverse mağazamızı açmaya hazırlanıyoruz. “Geleceğin yeni evreni” olarak adlandırılan Metaverse’te sürdürülebilir başarı hedefliyoruz. Bu başarımız için bir süre önce GoArt Metaverse platformu ile iş birliği gerçekleştirdik. Metaverse mağazamızla, gerçek dünyada dijital platformlarda alışveriş yapmak gibi iki boyutlu deneyimleri, dijital evrende 3 boyutlu sanal bir mağazaya gitme olanağıyla gerçekleştiriyor olacağız. Haziran ayında açılacak mağazamıza ilişkin hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. Geçtiğimiz günlerde geleceğin yeni evreninde ilk kez 2022 Yeni Sezon Koleksiyon Eğitimini de gerçekleştirdik. Damat Tween ve D’S damat markalarının yeni sezon trendleri, güncel moda akımları, stil önerileri ve kumaş kalıp bilgilerinin ele alındığı eğitimde konuşmacıların 3D avatarı da metaverse alanında yer aldı.

Pandemi sürecinden sonra üretim noktasında patlama yaşadığınızı ‘bu dönemde üretici olmak varmış’ sözleriyle açıklamıştınız. Yoğunluk nasıl gidiyor? Karlılık oranlarınız ve ihracat rakamlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?,

Karlılık oranlarımız sektör ortalamasının yaklaşık yüzde 50 üzerinde seyretmekte. İhracat rakamlarımıza özellikle baktığımız zaman da toplam grup cirosunun yaklaşık olarak yüzde 30’unu oluşturduğunu görüyoruz. Tüm bunların altında sürdürülebilir bir üretim planlaması ve yenilikleri takip ederek dijitale adapte bir çalışma ortamı yer alıyor. Avrupa’nın erkek giyimde sayılı üretim tesislerinden biri olan ve grup bünyemizde yer alan Giteks; insan, çevre sağlığı, iş güvenliği ve tüm sosyal kriterler açısından uluslararası akreditasyona uygun olarak yapılandırılmıştır. Uluslararası denetim firması olan SGS tarafından oditten geçirilerek sertifikalandırılan üretim alanlarına sahip bir kuruluşumuzdur. Nesnelerin interneti, dijital görüntüleme ve yapay zekâ teknolojisinin kullanıldığı Giteks, çok kısa zamanda dünyanın en hızlı gelişen erkek hazır giyim üretim merkezlerinden birine dönüştü. Başta Orka Holding’in global markaları Damat Tween ve D’S damat olmak üzere birçok ünlü markanın ana üreticisi konumuna gelerek, müşterilerin üretim talepleriyle birlikte en az üretim kadar önemli olan tasarım, teknik çözümler, geniş ürün ve kumaş koleksiyonu hizmetleriyle yüksek müşteri memnuniyeti oranı yakaladı.

Damat Tween’in gelecek planlamasında uzun dönemde nasıl bir yolculuk var? Gelecekte nasıl bir marka göreceğiz? Gelecek planlarımızda neler var? Hangi konular üzerinde odaklanıyoruz? Stratejilerimiz neler?

Global bir marka olma vizyonuyla ilerlediğimiz Damat Tween ile bu yönde emin adımlarla yükselişimizi sürdürüyoruz. Salt estetikten çıkardığımız lüks anlayışın, malzemenin koruyuculuğuna ve sürdürülebilirliğine olan yolculuğuna önem veriyoruz. İtalya gibi bir moda ülkesinde kısa sürede elde ettiğimiz başarımızın altında yatan asıl neden de budur. Damat Tween’in yanında, D’S damat ile birlikte beş kıtada 80 ülkede yer alan Türkiye’nin dev moda kuruluşu olarak gelecekte de ülkemiz ve dünya insanına sürdürülebilir moda ekseninde nasıl bir değer yaratırız düşüncesiyle markamızın kalite ile özdeşleşmesine olan yatırımlarımız sürecek. Dijitalleşmeye çok önem veriyor ve aynı zamanda yeşil mutabakata uygun üretim ve satış süreçlerini buna göre şekillendiriyoruz.

Söyleşi
Tekno-Kat
Yorum Yaz