Yazarlar

ABD'de şoförsüz taksi sürüşe çıktı

ABD'nin Kaliforniya eyaletine bağlı San Francisco kentinde General Motor'a ait sürücüsüz araç şirketi Cruise, yaklaşık 240 robot taksi hizmetiyle uygulamaya geçti.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası28.07.2023
ABD'de şoförsüz taksi sürüşe çıktı

ABD'nin Kaliforniya eyaletine bağlı San Francisco kentinde General Motor'a ait sürücüsüz araç şirketi Cruise, yaklaşık 240 robot taksi hizmetiyle uygulamaya geçti. Uygulamanın, Uber veya Lyft gibi araç çağırma hizmetlerine karşı uzun zamandır vaat edilen otonom bir alternatifin daha geniş ticari dağıtımına yönelik bir adım olduğu düşünülüyor. Sürücüsüz araçla ulaşım şimdilik sadece geceleri ve şehrin belirli bölgelerinde halkın kullanımına açık olsa da gelecekte şehrin her yerinde yaygınlaşması planlanıyor. San Francisco kentinde sürücüsüz robot taksi 'Cruise' akşam saatlerinde yolda görüntülendi.

ABD'nin Kaliforniya eyaletine bağlı San Francisco kentinde General Motor'a ait sürücüsüz araç şirketi Cruise, yaklaşık 240 robot taksi hizmetiyle uygulamaya geçti. Uygulamanın, Uber veya Lyft gibi araç çağırma hizmetlerine karşı uzun zamandır vaat edilen otonom bir alternatifin daha geniş ticari dağıtımına yönelik bir adım olduğu düşünülüyor.

SAAT VE HIZ SINIRI VAR

GM ve Honda destekli otonom araç, San Francisco'daki belirli sokaklarda gece 22:00 ile 06:00 saatleri arasında 30 adet tamamen elektrikli aracı çalıştırabilecek ve araçlar, maksimum 48 kilometre hızla hareket edebilecek. Ayrıca verilen izne göre; yoğun yağmur, yoğun sis, yoğun duman, dolu, karla karışık yağmur veya karlı havalarda araçlar hizmet veremeyecek.

Kaynak:AA

Gündem Koridoru
Yorum Yaz