Ana Sayfa Dosya 5 aylık dönemin şehre katkısı 100 milyon dolar

5 aylık dönemin şehre katkısı 100 milyon dolar

0

Kayseri Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı DR. Murat Cahid Cıngı; Kayseri Büyükşehir Belediyemizin Erciyes Master Planı ile hedeflediği faydaların başında yerli ve yabancı turistler vasıtasıyla şehrimizin ekonomik ve ticari hayatına katkı sağlaması geliyordu. Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından 2005 yılında yapılan profesyonel yatırımlar 2012 yılından itibaren çok yoğun etkisini göstermeye başladı ve artık şehrimiz kışın en yoğun dönemi olmakla birlikte Erciyes’ten yıl boyu ciddi bir turizm geliri elde etme yoluna girdi.

Geçtiğimiz dokuz yılda son teknoloji ürünü teleferikleri, yüz kilometreyi geçen pistleri ve güçlü altyapısıyla Erciyes, dünya standartlarında bir kayak merkezi haline geldi ve şehir ekonomisine önemli katkılar sunmaya başladı. Yapılan yatırımları verimli yönetmek üzere yine Büyükşehir Belediyesi tarafından bir “destinasyon yönetim şirketi” (DMO) olarak kurulan şirketimiz Erciyes A.Ş de ulusal ve uluslararası tanıtımlar, yurt dışı fuar katılımları, acente sunumları, info turlar gibi çok farklı pazarlama faaliyetleri neticesinde çok sayıda yerli ve yabancı turisti Kayseri’ye çekmeyi başarmıştır. Şehir tarihinde ilk defa 2017 yılında haftada bir sefer olarak başlayan yurtdışı charter seferlerinin 2021/22 kış sezonunda farklı ülkelerden bazı haftalarda 10 uçağa kadar çıkması planlanmaktadır. Bir alışveriş merkezinin yapmış olduğu ölçümlere göre, geçtiğimiz kış pandemi şartlarının en yoğun dönemi olmasına rağmen, sadece yabancı kayak turistinden üç aylık dönemde 5 milyon TL gibi bir ciro elde ettiğini ifade etmektedir. Yerli ve yabancı gelen turist sayısı dikkate alındığında kış turizmi şehirde Aralık-Nisan döneminde yaklaşık 100 milyon dolar gibi direkt bir ekonomi doğurmakta ve bu ekonomi taksicisinden seyahat acentesine kadar bütün halk kesimlerine fayda olarak dönmektedir.

Kayseri Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı DR. Murat Cahid Cıngı

Kayseri Erciyes A.Ş olarak 26 milyon metrekare alan içerisine kurulan kayak merkezini dört mevsim yönetiyoruz. Dolayısıyla kışın ve yazın dağımıza gelecek olan misafirlerimizin teleferik, pist ve suni karlama gibi altyapı faaliyetlerinden azami derecede kolay ve rahat bir biçimde faydalanmasını sağlamak için gayret gösteriyoruz. Kayak merkezlerinde tabi ki olmazsa olmaz en önemli merkez mekanik tesisler dediğimiz halk arasında teleferik olarak tabir edilen telesiyej, gondol gibi halatlı taşıma sistemleridir ve bunların da ister istemez kış boyu kullanıldığı için bir yıpranma payından söz etmek gerekir. Biz de bakım onarım ekibimizle beraber sezon biter bitmez hemen bir sonraki sezona hazırlık çalışmalarına giriyor ve dağ yüzeyindeki bütün teleferiklerimizi, bütün tesislerimizi kontrol ediyoruz. Kayakçıları mutlu edecek yeni pistler açıyoruz, örneğin bu yaz açtığımız pistlerle 34 olan pist sayımızı 41’e, 102 kilometre olan pist uzunluğunu da 112 kilometreye çıkarttık. Bunun dışında hizmet içi teknik, mesleki, kişisel gelişim ve yabancı dil eğitimlerimiz sürekli devam ediyor. Özellikle yurt dışı pazarlama ve tanıtım faaliyetlerimiz yazın da yoğun gidiyor. Avrupa bölgesinden turizmcileri getirip bilgilendirmeler yapıyoruz ve kış için Erciyes paketleri hazırlamalarını temin ediyoruz. Sezon dışında da dağımızın sahip olduğu imkânları, bölgenin Kapadokya ile birlikte zengin turistik potansiyelini dünyanın dört bir yanında düzenlenen fuarlarda, workshoplarda, panellerde, sunumlarda tur operatörlerine, acente ve turizm profesyonellerine anlatıyoruz. Bütün bunlara ilave olarak yurt dışında da işletme danışmanlığı veren ve ülkemizde bu sektörde hizmet ihracatı yapan ilk ve tek kuruluş olduğumuz için hizmet verdiğimiz kayak merkezleriyle olan planlama ve uygulama çalışmalarını da yazın yürütüyor ve hizmet kalitemizi sürekli artırmaya azami itina ediyoruz.

Önceki haberZiyaretçilerin yüzde 40’ı yabancı olacak
Sonraki haberFutbolun paralı başkanları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.