Ana Sayfa Söyleşi 3 Soru 3 Cevap

3 Soru 3 Cevap

0

Karadeniz dendiğinde akla hemen doğal güzellikler, mavinin ve yeşilin neredeyse her tonu ve tarımsal anlamda da çay ve fındık gelir. Bahsi geçen güzellikleri ve ürünleri konuşurken de Ordu’yu ele almazsak olmaz. Türkiye’nin çeşitliliğinin en güzel örneklerinden ve gelişen turizm farkındalığıyla ekonomik anlamda da büyümeye teşne olan Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şahin’le şehre dair önemli detayları konuştuk. Artık fındığa katma değer kazandırmanın şart olduğunu söyleyen Şahin, şehre dair önemli bilgiler paylaştı.

Ordu’da öne çıkan faaliyetlerden söz eder misiniz? Ağırlıklı olarak hangi sektörler ön plana çıkıyor şehirde?

Tarım ağırlıklı ekonomiye sahip olan Ordu’nun tarım üretimi büyük ölçüde fındığa dayalı. Aynı zamanda ilimizin ekonomisinde sanayi, hizmet ve inşaat sektörlerinde de ön plana çıkıyor. Sanayi sektörü diğer sektörler arasında daha küçük bir paya sahip ve sanayi sektörüne yönelik özel sektör yatırımları da gıda ürünleri imalatı, orman ürünleri ve mobilya sanayi, hazır giyim imalatı, madencilik ve toprağa dayalı sanayi, çimento ve hazır beton imalatı sektörlerinde yoğunlaşıyor. Ana ürün olan fındığın dışında bal üretiminde il olarak dünyada birinci sırada yer alırken, kivi üretiminde de Türkiye’de iki ilden bir tanesi konumundayız. Ordu hizmet sektöründe de büyük paya sahip. Turistik yapısı ve sahip olduğu doğal, tarihi ve kültürel değerleri son yıllarda ön plana çıktığından dolayı il dışından hizmet sektörüne de yatırım artmış durumda.

Peki, şehir büyümesine ve ekonomisine katkı sağlanabilmesi için sizce neler öncelikli olarak çözülmeli?

En büyük sorunlarımızdan bir tanesi ekonomimizin belkemiği olan fındığın katma değersiz olarak ihracatta yerini alması. Biz fındığın katma değer kazanarak sanayi ürünü olarak satılmasını, ihraç edilmesini hedefliyoruz. Bu anlamda da ilimizin öncelikleri arasında olan, sanayi ve teknolojiye dayalı ürünlerin üretilebilmesi, ilin, bölgenin ve hatta ülkenin ekonomik kalkınmasına katkı sunulabilmesi için yatırım kararı çıkarılan OSB’lere ivedilikle yeterli kaynağın aktarılması ve faaliyete geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Karadeniz – Akdeniz duble yolunun Ordu-Sivas hattı çalışmalarının da hızlandırılarak bir an önce bitirilmesi ve 2022 yılında bu yolun güvenli trafik seferine açılması çözülmesi gereken önemli sorunlardan biri. Bu yolun tamamlanması ile ilimiz üzerinden Balkan Ülkelerine ihracat yapacak firmaların kullanabileceği bir limana daha ihtiyaç olacaktır. Ayrıca orta ölçekli kurvaziyer ve feribot limanının yapılması da turizm, ticaret ve lojistik sektörümüzün gelişmesi için önemli rol oynayacaktır. Karadeniz – Akdeniz yolunun tamamlanması il ve ülke ekonomisine önemli ölçüde kazanım sağlayacağı gibi demir yolunun da ilimize kazandırılması ülke ekonomisine büyük ölçüde katkı sağlayacaktır. Samsun-Sarp demiryolu projesinin mutlak suretle ilimizden geçmesi gerekmektedir. Samsun-Sarp demiryolu ile Orta ve Doğu Karadeniz bölgesinde ticaret artacaktır. Bu illere daha fazla turist gelecek ve bölgede turizm sektörüne yatırımlar artacaktır. İller arasında ulaşımın hızlı ve kolay olması bölgedeki havaalanlarının da kullanımını artıracaktır. Sarp’a kadar giden demiryolu sayesinde Gürcistan ve Azerbaycan gibi ülkeler ile ticari faaliyetler güçlenecektir. Bu demiryolunun bütün bu faktörler dikkate alındığında çevreci ve verimli olacak şekilde iyi hazırlanarak tamamlanmasının bölgeye ve ülkeye katkısı çok olacaktır. Bir an önce bu projenin de tamamlanması gerekmektedir.

Son yıllarda Ordu’nun yükselen yıldızının turizm olduğunu gözlemliyoruz. Bu yükselişi neye bağlıyorsunuz? Ordu’nun turizm potansiyeli hakkında neler söylenebilir?

Ordu, sahip olduğu doğal, tarihi ve kültürel değerler gözetildiğinde turizmin gelişmesine olanak sağlayacak tüm potansiyele sahiptir. Doğal zenginlikleri, tarihi doku- su, geniş ormanlık alanları, denizi, dereleri, yaylaları ile eşsiz bir coğrafya sunması en önemli değerlerinden. Ayrıca şehrin kendine özgü yerel yaşam tarzı ve gelenekleri (yayla hayatı, gelenekler ve festivaller), alternatif turizme uygunluğu (doğa turizmi, yayla turizmi, tarıma dayalı turizm, etkinlik turizmi, macera turizmi vb.) turizmin gelişebileceğinin güçlü göstergelerindendir. Bizler de bu konuda üstümüze düşen sorumlulukları yerine getirerek ülkemize ve şehrimize faydalı bir il haline gelmek istiyoruz. İlimizin bundan sonraki süreçte turizmde mutlaka daha iyi bir noktaya geleceğine inanıyoruz.

Önceki haberOrta Afrika Cumhuriyeti’nin resmi para birimi Bitcoin oldu
Sonraki haberAnadolu’dan gelen ‘doğal’ güzellik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.