Yazarlar

200 milyon TL’lik yatırımla 150 kişiye istihdam

ODE Yalıtım İcra Kurulu Üyesi Ozan Turan, Çin ile Almanya arasındaki coğrafyada teknik yalıtımdaki en büyük üretici konumuna geldiklerini açıkladı. Yeni tesisle birlikte 150 kişiye de istihdam sağlanacak.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası14.11.2022
200 milyon TL’lik yatırımla 150 kişiye istihdam

Türkiye’nin yüzde 100 yerli sermayeli en büyük yalıtım şirketi ODE Yalıtım, Eskişehir’de 200 milyon TL’lik bir yatırım gerçekleştirerek, ODE R-Flex markalı elastomerik kauçuk köpüğü ısı yalıtımı tesisi kurdu. Bu yatırımla birlikte üründeki kapasitelerini dört kat artırarak yıllık 18 bin tona çıkardıklarını söyleyen ODE Yalıtım İcra Kurulu Üyesi Ozan Turan, Çin ile Almanya arasındaki coğrafyada teknik yalıtımdaki en büyük üretici konumuna geldiklerini açıkladı. Yeni tesisle birlikte 150 kişiye de istihdam sağlanacak.

Türkiye’de ve ihracat yaptığı altı kıtadaki 75’in üzerinde ülkede yalıtım sektörünün önde gelen şirketlerinden biri olan ODE Yalıtım, Eskişehir’de 200 milyon liralık yatırım gerçekleştirerek, elastomerik kauçuk köpüğü ısı yalıtımı tesisi kurdu. ODE R-Flex markalı ürününü bu zamana kadar Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki fabrikasında üreten şirket, bundan sonra iki şehirde birden üretime devam edecek.

“ÜRÜN KAPASİTEMİZİ 18 BİN TONA ÇIKARDIK”

Yatırım hakkında bilgi veren ODE Yalıtım İcra Kurulu Üyesi Ozan Turan, “Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’ndeki ODE Üretim Kampüsü’nde, 20 bin metrekare kapalı alana kurduğumuz yeni tesisimiz ile elastomerik kauçuk köpüğü ısı yalıtım ürünü kapasitemizi dört kat artırarak, toplamda yıllık 18 bin tona çıkardık. Bu yatırım ile Türkiye elastomerik kauçuk köpüğü pazar büyüklüğünün iki katı kapasiteye ulaşarak, 1991 yılından günümüze bu ürün grubunda ülkemizde sürdürdüğümüz liderliğimizi daha da pekiştireceğiz. Yine bu tesiste üreteceğimiz üst segment ürünlerimizle ihracat yaptığımız bazı ülkelerdeki lider konumumuzu güçlendirirken, bazı ülkelerde de pazar lideri konumuna yükseleceğiz. Bununla birlikte yalnızca şirketimiz değil sektörümüz ve ülkemiz adına da önemli bir başarıya imza atarak, Çin ile Almanya arasındaki coğrafyada teknik yalıtımdaki en büyük üretici konumuna geldik” dedi. Turan, yeni tesis ile birlikte 150 kişiye daha istihdam sağlayacaklarını da ifade etti.

ODE Yalıtım İcra Kurulu Üyesi Ozan Turan

“GLOBAL MARKA OLMA HEDEFİMİZE BİR ADIM DAHA YAKLAŞTIK”

Yatırım aşamasını da anlatan Turan şunları söyledi; “Bu üründe son birkaç yıldır tam kapasite ile çalışıyorduk. Bu nedenle yeni bir tesis yatırımı planladık. Fizibilite çalışmalarına başladığımızda henüz Covid-19 pandemisi yoktu. Ardından pandemi başladı ancak buna rağmen planımızı ertelemedik. Bu süreçte tedarik zincirinde yaşanan kırılmalara ve maliyet artışlarına rağmen ülkemize daha fazla katma değer sağlayacağımız bu tesisi hayata geçirdik. Böylece bu topraklardan doğan global bir marka olma hedefimize de bir adım daha yaklaştık.”

ELEKTRİK İHTİYACININ YÜZDE 60’I GÜNEŞTEN KARŞILANACAK

Eskişehir yatırımının kapasite büyüklüğünün yanı sıra yüksek verimi ve çevre dostu teknolojisi ile de örnek bir tesis olduğunu vurgulayan Turan, “Yeni tesisimizin çatısının tamamını 5.300 güneş paneli (fotovoltaik) ile kaplıyoruz. 2.400 kWp kurulu güce sahip olacağımız bu sistem ile elektrik ihtiyacımızın yüzde 60’ını güneşten karşılayacağız. Sistemi bu yılın sonuna kadar devreye almayı planlıyoruz. Bununla birlikte 2050 yılına kadar karbon nötr olma taahhüdümüz kapsamında yenilenebilir enerji yatırımlarımıza hem Eskişehir’de hem de Çorlu’da aralıksız devam edeceğiz” diye konuştu.

ENERJİ DOSTU ÜRÜNLER

ODE Yalıtım, ODE R-Flex markalı elastomerik kauçuk köpüğü ısı yalıtımında iki çeşit ürün üretiyor. Levha şeklinde imal edilen ODE R-Flex Levha, ısı yalıtım performansı ve yüksek su buharı difüzyon direnci ile iklimlendirme ve soğutma sistemlerinde en çok tercih edilen yalıtım malzemesi olarak dikkat çekiyor. Boru şeklinde imal edilen, soğuk ve ılık hatlı tesisat boruları için üretilmiş, tamamen esnek, prefabrik boru yalıtımı ürünü olan ODE R-FLEX Boru ise tesisatı korurken enerji verimliliği de sağlıyor.

Gündem Koridoru
Şirket Haberleri
Yorum Yaz