Söyleşi

190 yıllık tecrübeyle lojistik çözümler

Dünyanın en köklü lojistik şirketlerinden olan Good Logistics, 190 yıllık tecrübesiyle müşterilerine uçtan uca güvenilir taşımacılık hizmetleri sunuyor. Deniz, hava, kara yolu ve depolama hizmetleriyle dünyanın her noktasına ulaşan firma, aynı zamanda sürdürülebilirlik çalışmalarıyla da dünyanın geleceği için iş yapış şekillerini sürekli olarak güncelleyerek, karbon salınımını minimuma indiren çözümler üretiyor.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası18.05.2023
190 yıllık tecrübeyle lojistik çözümler

Dünyanın en köklü lojistik şirketlerinden olan Good Logistics, 190 yıllık tecrübesiyle müşterilerine uçtan uca güvenilir taşımacılık hizmetleri sunuyor. Deniz, hava, kara yolu ve depolama hizmetleriyle dünyanın her noktasına ulaşan firma, aynı zamanda sürdürülebilirlik çalışmalarıyla da dünyanın geleceği için iş yapış şekillerini sürekli olarak güncelleyerek, karbon salınımını minimuma indiren çözümler üretiyor.

Pandemi gerek kurumların gerekse de tüketicilerin uzaktan iş yapma ve ihtiyaç giderme alışkanlıklarını önemli ölçüde değiştirdi. Bu değişime hızla ayak uyduran ve büyük bir dönüşüm yaşayan alanların başında ise lojistik sektörü geldi. Bu süreçte sektörü besleyen en önemli faktör ise teknoloji ve dijital çözümler oldu. Taşımaların organizasyonundan takibine, müşteri yönetiminden depolama sistemlerine kadar birçok çözüm sağlayan teknoloji ve dijitalizasyon, sektör için vazgeçilmez ve kaçınılamaz bir dönüşümün parçası haline geldi. Bizlerde tüm bu süreçleri ve şirket faaliyetlerini konuşmak için sorularımızı Good Logistics Türkiye Genel Müdürü Levent Aydinç’e yönelttik...

Good Logistics’i kısaca tanıyabilir miyiz?

Dünyanın en köklü lojistik şirketlerinden biriyiz. Kuruluşumuz 1833 yılında İngiltere’de John Good & Sons Ltd. adıyla gerçekleşti. Türkiye’deki faaliyetlerimize 2003 yılında Punta Denizcilik adı ile başladık ve 2006 yılında John Good ortaklığı ile devam ettik. 2021’de Denholm Group’a satışının ardından hizmetlerimizi Good Logistics markası altında sürdürmeye devam ediyoruz. 190 yıllık tecrübeyle hareket ediyor, bunu doğrudan müşterilerimize yansıtıyoruz. Deniz, hava, kara yolu taşımacılığı ve depolama hizmetlerimizi, yaygın lojistik ağımızla dünyanın her noktasında verebiliyoruz. İngiltere merkezli olmamızın getirdiği avantajla bu ülke ile Avrupa, ABD ve Orta Doğu’da güçlü bir alt yapımız bulunuyor. NVOCC lisansımız sayesinde başka lisanslı firmaya ihtiyaç duymaksızın hatlarla navlun anlaşmaları yapabiliyoruz. Bu durum deniz yolu taşımalarında bizi daha da öne çıkarıyor. Hava yolunda da IATA yetki belgemiz bulunuyor. Bu alanda hem kadro hem de iş hacmi açısından büyüyen bir yapıya sahibiz.

Türkiye ile ABD arasında yoğun deniz yolu taşımaları gerçekleştiriyoruz. ABD’nin yalnızca belirli limanlarına değil tüm limanlarına deniz yoluyla ulaşabiliyoruz. Şirketimizin ABD Ulusal Denizcilik Komisyonu’na üye olmasıyla birlikte bu ülkedeki ofisimiz ve iş birliklerimiz sayesinde operasyonel esneklik gücüne sahibiz. Kendi taşıma senedimizi basabiliyor, depolama ve dağıtım hizmetlerini de tek elden yürütebiliyoruz. İngiltere’de de oldukça güçlüyüz. Bu ülkede depolarımız, antrepolarımız ve ofislerimiz bulunuyor. Brexit ve CDS sonrası ihracatçıların gümrük süreçleri için hızlı çözümler üretiyoruz. İngiltere’de yerinde gümrükleme hizmeti verebilen az sayıda şirketten biriyiz.

KITALARIN KESİŞİM NOKTASI

Good Logistics olarak Türkiye pazarında kaç yıldır bulunuyorsunuz, pazardaki hedefleriniz, amaçlarınız, şu anki pazar payınız ve filonuz hakkında bilgi verir misiniz?

Ülkemiz, lojistik açıdan yüksek potansiyele sahip bir coğrafi konumda yer alıyor. Asya, Avrupa ve Afrika’nın kesişim noktasındayız ve bu durum küresel ticaretin akışındaki yerimizin ne denli önemli olduğunu gösteriyor. Bu potansiyeli en doğru şekilde kullanabilmek, ihracatçılarımıza ve ithalatçılarımıza daha iyi hizmet verebilmek amacıyla lojistik çözümler üretiyoruz. Her geçen gün zorlaşan küresel koşullar ve belirsizlikler karşısında yeni çözümlere odaklanan, müşterilerimize en doğru faydayı sağlayacak hizmetlere yoğunlaşıyoruz. Bu anlamda 190 yıllık köklü geçmişimizin ve küresel ağımızın avantajlarını kullanarak fark ortaya koyuyoruz. Geçen yıl özellikle Türkiye’den ABD’ye ihracat taşımalarımızı yüzde 50 civarında artırmayı başardık. İngiltere ve Avrupa özelindeki taşımalarımızda da pazar payımızı artırmaya devam ediyoruz. Ağırlıklı olarak ihracat taşımaları yapıyoruz. Kendi direkt servisimizle İngiltere’ye konsolidasyon hizmeti veriyoruz. Aynı zamanda ihtiyaca göre kara yolu taşımaları da organize edebiliyoruz.

Dünyanın kaç noktasında ofisiniz bulunuyor? Yapılanmanız hakkında bilgi verir misiniz?

Good Logistics olarak Türkiye, İngiltere ve ABD’de ofislerimiz bulunuyor. Türkiye’deki operasyonlarımızı İstanbul ve İzmir’den yönetiyoruz. İngiltere’de Hull, Felixstowe, Londra, Plymouth, Manchester, Stockport, Bradford, Liverpool ve Immingham şehirlerindeki ofislerimiz ve depolarımızda hizmet veriyoruz. ABD’deki ofisimiz ise New Jersey’de yer alıyor. Dünyanın her noktasında lojistik hizmetler verebiliyoruz. Özellikle İngiltere, ABD, Avrupa ve Orta Doğu bölgelerinde oldukça güçlü bir lojistik ağına ve altyapıya sahibi.

LOJİSTİKTE DİJİTAL ÇÖZÜMLER

Teknoloji ve dijitalizasyon her sektörde kendini göstermeye devam ediyor. Siz iş yapış süreçlerinize bu kavramı ne oranda dâhil ediyorsunuz?

Teknoloji birçok sektörde olduğu gibi lojistik için de vazgeçilmez hale geldi. Taşımaların organizasyonundan takibine, müşteri yönetiminden depolama sistemlerine kadar güçlü bir dijital altyapı gerekiyor. Good Logistics olarak teknolojik gelişmeler doğrultusunda dijital altyapımızı sürekli geliştiriyor ve güncel tutuyoruz. Sürdürülebilir yatırımlarla teknolojiyi iş süreçlerinize dâhil etmekle de iş bitmiyor aslında. Mesela bir yazılım ya da uygulamadan en yüksek verimi ve faydayı alabilmeniz gerekiyor. Bunun için insan kaynağınızı da bir anlamda dijital altyapınıza dâhil etmelisiniz. Günün sonunda teknolojiyi kullanan ve yön veren etken de insan oluyor çünkü. Yurt içi ve yurt dışındaki ofislerimizle depolama alanlarımızdaki raf sistemlerimizde, araç ve konteyner gibi ekipmanlarımızda ve bunların takibinde daima en iyi dijital çözümleri kullanmaya özen gösteriyoruz.

Sürdürülebilirlik üzerine yaptığınız çalışmalar nelerdir?

Bütün faaliyetlerimizde sürdürülebilirlik, yeşil lojistik, dijital dönüşüm kavramlarına büyük önem veriyor, tüm iş süreçlerimizde sürdürülebilirlik ilkesiyle hareket ediyoruz. Sürdürülebilirlik odaklı bir lojistik şirketiyiz. Yurt içi ve yurt dışı ofislerimizde atık yönetimi ile araç ve ekipmanlarımıda kullandığımız her parçanın geri dönüşümüne ve çevreye zarar vermemesine özen gösteriyoruz. Karbon salınımını minimuma indiren çözümlerimizle dünyamızın geleceği için iş yapış şekillerimizi sürekli olarak güncelliyoruz. Ayrıca 2023 yılına girerken, tüm iş ortaklarımız için Ege Orman Vakfı aracılığıyla oluşturduğumuz Good Logistics Hatıra Ormanı’na fidan bağışı gerçekleştirdik. Temennimiz de Nefes Gibi Enfes bir yıl geçirmeleri oldu.

“PANDEMİDE İNSAN KAYNAĞIMIZI BÜYÜTTÜK”

Pandemiyle birlikte lojistik sektöründe ciddi bir yükseliş yaşandı. Siz bu süreçten nasıl etkilendiniz?

Pandemi süreci, lojistiğin küresel ekonomi için ne kadar hayati bir sektör olduğunu gösterdi. Birçok ülkede sokağa çıkma kısıtlamaları yaşanırken lojistik sektörü sayesinde günlük ihtiyaçlar büyük ölçüde sağlanabildi. Aynı zamanda fabrikalar da üretimlerini sürdürebildiler. Bu durum lojistik sektörüne yönelik yatırımları ve talebi artırdı. Good Logistics olarak pandemi sürecinde büyümemizi normal dönemlere kıyasla daha fazla artırdık, insan kaynağımızı da büyüttük.

2022 yılı sizin için nasıl geçti? 2023 yılı beklentileriniz nasıl?

2022 yılında küresel ekonomideki dalgalanmalar, ülkeler arasındaki çatışma ve gerginliklere rağmen taşıma hacmimizi artırdık ve büyümemizi sürdürdük. Yeni yıl için yatırım ve büyüme ile ilgili projeksiyonlarımızı hazırlamıştık. Dolayısıyla bu kapsamda güçlü olduğumuz bölgelerde gücümüzü korumak, yeni pazarlarda ise pazar payımızı artırmak adına çalışmalarımıza devam edeceğiz. Ayrıca yurt dışı yatırımımız olacak ve şu an alternatifleri değerlendiriyoruz.

Söyleşi
Yorum Yaz