Ana Sayfa Sektörel Panorama ‘Vizyon 2030’ mottosuyla kimyayı geleceğe taşıyacak

‘Vizyon 2030’ mottosuyla kimyayı geleceğe taşıyacak

3505
0

Kimyanın tüm paydaşlarının ortak aklı ile “Türkiye Kimya Sanayi Strateji Belgesi” oluşturacaklarına dikkat çeken İKMİB Başkanı Adil Pelister, ihracatın itici gücü olacak Kimya Teknoloji Merkezi ve Türkiye Kimya Ajansı projeleriyle de, Türk kimya sektörünün dünyadaki pazar payını yüzde 0,5’den yüzde 1’in üzerine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

İKMİB Başkanlığına bir kez daha adaylığını açıklayan BETA Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, Türk kimya sektörüne ve kimya ihracatına eşik atlatacak vizyoner projelerle yeni döneme hazır olduklarını belirtti. 2018 yılında güçlü bir Yönetim Kurulu ile 16,1 milyar dolar seviyesinden devraldıkları kimya ihracatını, söz verdikleri gibi kalıcı ikinciliğe taşıyarak 2021 yılında 25,4 milyar dolarlık ihracatla yeni bir rekora imza attıklarına dikkat çeken Pelister, yeni dönemde kilogram başına düşen ihracat bedelini 1,5 dolar seviyesinin üzerine taşımak için çalışacaklarını vurguladı.

‘KİMYA TEKNOLOJİ MERKEZİ’ PROJESİ

Kimyada yeni nesil teknolojiye dayalı yüksek katma değerli ürünler için kapsamlı bir vizyon oluşturduklarını ve Kimya Teknoloji Merkezi (KTM) ile bu ideali taçlandıracaklarını belirten Adil Pelister, “Kimya sektörümüz için artık kimya teknolojisini ihraç etme zamanının geldiğini görüyoruz. Hayatın her alanına dokunan ve dünyanın en büyük ekonomilerinin omurgasını oluşturan kimya sektörü, Türkiye’nin ihracata dayalı büyüme stratejisinde de baş aktörlerden
biri olacak. Biz de yüksek teknolojili ve yüksek katma değerli yerli ürün geliştirme vizyonumuz doğrultusunda Türkiye’de bir ilk olacak ‘Kimya Teknoloji Merkezi’ projesini başlattık. ‘Kimya Teknoloji Merkezi’ ile yeni nesil bir kimya ekosistemini kurmaya hazırlanıyoruz. Bilişim Vadisi’nde konuşlanacak Kimya Teknoloji Merkezi bünyesinde kuracağımız Uluslararası
Akredite Referans Laboratuvar Hizmetleri, Dijital Kütüphane, İhracatı Geliştirme Merkezi ve İnovasyon, Girişimcilik & Ar Ge Merkezi sayesinde 4 ayrı disiplini ilk defa tek merkezde bir araya getireceğiz. Ne mutlu ki; 22 Mart 2022 tarihinde İKMİB ile BİLİŞİM VADİSİ arasında atacağımız imzalarla da KTM yerleşkemiz için start vereceğiz. Kimya Teknoloji Merkezi ile başta KOBi’lerimiz olmak üzere ihracatçılarımızın önünü açacak dünya ölçeğinde hizmetler vereceğiz. Kimya sektörümüzün tüm paydaşlarına şimdiden hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Kimya ihracatında sürdürülebilirliğe odaklanarak, ekonomik kalkınma temelli bir strateji izleyeceklerini dile getiren Pelister, “Yeni dönemde devletimizin öncülüğü ve koordinasyonuyla birlikte kimya sektörümüzün omurgasını oluşturan tüm paydaşları aynı masada buluşturacak Türkiye Kimya Ajansı (TÜRKA) projemizi hayata geçirmek istiyoruz. Kimya sektörünün önde gelen sivil toplum kuruluşları, iş dünyası örgütleri, bilimsel kurumlar ve elbette akademik camiamız başta olmak üzere kimyayı geleceğe taşımak için ortak paydada buluşan bir üst akıl modeli ortaya koyacağız. TÜRKA çatısı altında bilimsel, ekonomik, toplumsal, çevresel alanlarda bütün paydaşların katıldığı bir şura düzenleyerek, “2030 Türkiye Kimya Sanayi Strateji Belgesi”ni oluşturmayı hedefliyoruz. Vizyon 2030 stratejimiz doğrultusunda bütüncül yaklaşım ve ortak akıl ile kimya ihracatında nitelikli büyümenin yol haritasını hep birlikte yazacağız.” şeklinde konuştu.

“KİMYAYA YENİ İHRACATÇI BİRLİKLERİ KAZANDIRACAĞIZ”

Kimyanın 16 alt sektörü ile çok güçlü bir ihracat ailesine sahip olduğunu ve ihracat hacmi açısından yüksek potansiyelli kimya alanlarının İhracatçı Birliği kimliği kazanmasını istediklerini belirten Pelister, “Kimya sektörümüzün alt sektörlerinin her birinin İhracatçı Birliği kimliği kazanması ve birleşik olarak İKMİB’in kendi Genel Sekreterliğine kavuşması gerektiğini düşünüyoruz. Yönetimde bulunduğumuz 2018-2022 döneminde, Yönetim Kurulu Üyesi yol arkadaşlarımızla birlikte TİM Başkanlığımız ve ardından Ticaret Bakanlığımız nezdinde girişimlerimizi başlatarak konuyu devletimizin gündemine taşımayı başardık. Öncelikle alt sektör bazında gerekli GTİP düzenlemelerini yapacak ve yine ihracatçılarımızla beraber belirlediğimiz belli bir değerin üzerinde ihracat yapan sektörlerimizi ‘İhracatçı Birliği’ statüsüne kavuşturacağız. Daha önce kimya ihracatçılarımıza verdiğimiz bütün sözleri tutmuş olmanın özgüveniyle “İKMİB Genel Sekreterliği” kurma sözümüzü de yerine getireceğiz.” dedi.

Önceki haberTekstil sektörünün ilk yerli ve milli fuarı; Texhibition
Sonraki haberSelçuk Yaşar Ödülü Eren Bali’nin oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.