Ana Sayfa Türkiye'den Gündem Türk dünyasının sesi Bursa’da yükseldi

Türk dünyasının sesi Bursa’da yükseldi

349
0

Bursa’nın 2022 Türk Dünyası Başkenti seçilmesi nedeniyle yıl boyu yapılacak etkinliklerin resmi açılış töreni, 20’ye yakın ülkeden 700 sanatçının katılımıyla adeta şölene dönüştü. Türk dünyasının sesinin Bursa semalarından yükseldiği gecede konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “İnşallah önümüzdeki dönem bizden sonraki nesillere bırakacağımız en iftihar verici eserimiz ‘dilde, fikirde, eylemde birlik’ olacaktır. Ne köklerimizden kopacağız, ne de gözlerimizi bir an olsun ufuktan ayıracağız. Vakit birlik vakti, vakit dirlik vakti, vakit Bursa vaktidir” dedi.

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı’nın (TÜRKSOY) Kültür Bakanları Daimî Konseyi 38. Dönem Toplantısı’nda 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Bursa’da etkinliklerin resmi açılış töreni Tofaş Spor Salonu’nda yapıldı. Açılış törenine, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallılar Konseyi Başkanı Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Bagdat Amreyev, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Türksoy Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Türk Devletlerinden gelen bakanlar ve büyükelçiler ile vatandaşlar katıldı. Tören öncesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, salonun bahçesinde Başkan Aktaş ile birlikte demir dövdü, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise ateş üzerinden atladı.

“FARKLI MEDENİYETLERİN BULUŞMA NOKTASI”

Sahne dekoru ve ışık oyunları ile görsel bir şölenin yaşandığı törenin açılış konuşmasını yapan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, farklı medeniyetlerin buluşma noktası olan, Türk şehri, Osmanlı payitahtı, Türkiye Cumhuriyeti’nin dördüncü büyük kenti Bursa’nın 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti olmasının haklı gurur ve mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Bursa’yı, bu unvana layık ayrıcalıklı etkinliklerle dünya vitrinine çıkartmanın gayreti içinde olduklarını dile getiren Başkan Aktaş, “Yıl boyunca gerçekleşecek, kongre ve seminerden, konser ve festivale, sinema, tiyatro ve sergiden söyleşiye dek geniş bir yelpaze de çok sayıda ulusal ve uluslararası etkinliklerle Bursa’mızın marka değerini artırmanın gayreti içinde olacağız. Yine Türk Dil Kurumu Türkiye Bilimler Akademisi ve Uludağ Üniversitemiz iş birliğinde Süleyman Çelebi ve Mevlid-i Şerif Sempozyumu düzenleyeceğiz. 4. Dünya Göçebe Oyunları, 2. Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali ve daha pek çok ulusal ve uluslararası etkinliğe ev sahipliği yapacağız” dedi

“BİRLİK VAKTİ”

Bursa’nın sadece Osmanlı hakanlarının değil, aynı zamanda gönül sultanlarının da şehri olduğunu hatırlatan Başkan Aktaş, “Bu şehir Orhan Gazi ve Murad Hüdavendigar kadar, Emir Sultan’ı, Niyaz-i Mısri’yi, Eşrefoğlu Rumi’yi, Süleyman Çelebi’yi, Üftade Hazretlerini ve diğer gönül sultanların da mührünü taşır. Tabii bu güzelliklere sahip olmak kadar onun kıymetini bilmek, korumak, üzerine eklemek, geleceğe daha büyük zenginlik bırakmak da önemlidir. Edebiyatından mimarisine, insani, dini ve fikri değerlerinden coğrafi varlıklarına kadar tüm unsurlarıyla medeniyetimize sahip çıkacağız. Gönüller arasına sınır çizilmez. Kalpleri, yürekleri bir olanlar için mesafelerin hiçbir anlamı yoktur. Bizim inancımızda, bizim geleneğimizde kardeşlik en kıymetli hazinedir. İnşallah önümüzdeki dönem bizden sonraki nesillere bırakacağımız en iftihar verici eserimiz ‘dilde, fikirde, eylemde birlik’ olacaktır. Ne köklerimizden kopacağız, ne de gözlerimizi bir an olsun ufuktan ayıracağız. Vakit birlik vakti, vakit dirlik vakti, vakit bursa vaktidir. Birliğimizin, dirliğimizin kavi ve daim olmasını diliyorum” diye konuştu.

TÜRK DÜNYASININ KÜLTÜR BAŞKENTİ

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, tüm Türklerin yüreğinin bir, kaderinin bir, gönlünün bir, soyunun bir olduğunu belirtti. Kendisini programa davet eden herkese teşekkür eden Ersin Tatar, Bursa’nın Türk tarihinde çok önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti. Osmanlı’ya başkentlik yapan Bursa’nın tarihi, ticareti, sanayisi, turizmi ve kültürüyle müstesna bir şehir olduğunu dile getiren Ersin Tatar, “TÜRKSOY’un Bursa’yı Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan etmesi çok yerinde ve isabetli karardır. Kendilerini tebrik ediyorum. Bu yıl Bursa’da çok güzel programlara imza atılacaktır. Bursa etkinliklerle dünyaya en iyi şekilde tanıtılacaktır. Türkiye’nin bölgede ne kadar güçlü bir devlet olduğu bir kez daha gösterilecektir. Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya-Ukrayna meselesinde önemli adımlar atıyor. İnşallah dünyada tekrar huzurun ve barışın sağlanmasına imkan sağlayacaktır. Bizim gönlümüzde barış var, huzur var, insanlık var. Bizler yıllarca Kıbrıs’ta ne cefalar çektik. Yıllarca acımasız saldırılara, haksızlıklara, hukuksuzluklara uğradık. Verdiğimiz mücadele ve Türkiye’nin desteğiyle bir devlet kurduk. Bu devletin adı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’dir. Bu devleti yaşatmak, bu coğrafyadaki Türk varlığını güçlendirmek, Doğu Akdeniz’de ve Mavi Vatan’daki ulusal çıkarlarımızı korumak için Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki işbirliği çok önemlidir. Yakında bizler de Türk Devletler Teşkilatı’nın gözlemci statüsünde ve TÜRKSOY’un içerisinde haklı pozisyonumuzu alarak Türk dünyasında yerimizi alacağız. Bu bahtiyarlığı, huzurunu ve mutluluğunu hep birlikte yaşayacağız. Bizim geçmişimiz, gönlümüz ve kaderimiz birdir. Aramızdaki gönül bağlarının güçlenmesiyle Kıbrıs Türk halkının da diğer Türk halkları gibi birlik ve beraberliği ilelebet sürecektir” dedi.

“BİRLİKTE TÜRK DÜNYASI OLACAĞIZ”

Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallılar Konseyi Başkanı Binali Yıldırım, Türk Dünyası’nın Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Kırgızistan ve Özbekistan ile büyüyerek devam ettiğini söyledi. “Bu coğrafyada bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, güçlü olacağız, birlikte Türk dünyası olacağız” diyen Binali Yıldırım, son dönemde bölgede can sıkıcı olayların olduğuna ve büyük acılar yaşandığına dikkat çekti. Bunun da Türk devletlerinin daha güçlü olması gerektiğini gösterdiğini anlatan Yıldırım, “Birbirimizle kenetleneceğiz. Kardeşliğimizi gözümüzün içi gibi koruyacağız. Ancak bir olursak, iri olursak, diri olursak hiç kimse bize bir şey yapamaz. Bursa, bugün tarihi bir an yaşıyor. Bursa, 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edildi. Dolu dolu bir sene geçireceğiz. Eylül ayı sonunda Dünya Göçebe Oyunları Bursa İznik’te yapılacak. Bursa üreten, ürettiği ile Türkiye’ye katkı sağlayan bir şehrimiz. Sultan şehrimiz. Bursa artık İstanbul’la birleşti. Artık yolları, gönülleri birleştirdik. Bursa’yla İstanbul’u birbiriyle buluşturduk. Bu organizasyonda emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’a, bütün Bakanlara, bütün ülkelere ve bizi muhteşem toplantıda buluşturan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a ve Bursa Valisi Yakup Canbolat’a, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Türk Devletleri Teşkilatı her geçen gün büyümeye devam ediyor. İnşallah yakında zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni de Türk Devletleri Teşkilatı içerisinde göreceğiz” dedi.

Önceki haberSıfırdan zirveye yolculuk; Erbakan Malkoç
Sonraki haberTAV’da Sani Şener CEO’luk görevini Serkan Kaptan’a bıraktı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.