Ana Sayfa Dünyadan Gündem NATO Türkiye’ye yardım gönderme kararı aldı

NATO Türkiye’ye yardım gönderme kararı aldı

0

NATO, depremden etkilenenlerin barınması için Türkiye’ye tam teşekküllü, “yarı kalıcı” barınma tesisleri gönderilmesini kararlaştırdı. NATO’nun göndereceği barınma tesislerin NATO’nun tatbikatları ve operasyonlarında kullanılan karargâh komplekslerinden oluştuğu öğrenildi.

NATO müttefikleri, tüm Türkiye’yi etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremlerinde mağfur olanların barınması için Türkiye’ye tam teşekküllü, “yarı kalıcı” barınma tesisleri gönderilmesine karar verdi.

NATO’dan yapılan açıklamaya göre, NATO’nun göndereceği barınma tesisleri normalde NATO’nun tatbikatları ve operasyonlarında kullanılan karargâh komplekslerinden oluşuyor. Bu tesisler ısınma, jeneratör ve tıbbi tedavi alanları gibi imkanları içeriyor. NATO askeri yetkilileri, şu anda İtalya’nın Taranto kentindeki NATO Destek Ajansı Güney Operasyon Merkezi’nde tutulan barınma tesislerinin gönderilmesi için en uygun lojistik ve nakliye seçeneklerini değerlendiriyor.

“NATO MÜTTEFİKLERİMİZ TÜRKİYE İLE GÜÇLÜ BİR DAYANIŞMA İÇİNDE”

Bu tesisler, kurulduktan sonra NATO ülkelerinin göndermeye başladığı kış şartlarına uygun çadırların etrafına yerleştirilmesiyle tamamlanacak. Ünitelerin gönderilmesine yönelik çalışmaları NATO Avrupa Müttefik Yüksek Komutanı (SACEUR) Orgeneral Christopher Cavoli yönetecek. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, müttefiklerin kararını memnuniyetle karşılayarak, “NATO, müttefikimiz Türkiye ile güçlü dayanışma içindedir. Bu barınma tesislerinin sevk edilmesi hayatların kurtarılmasını sağlayacaktır. NATO müttefikleri ve ortaklar yardım çabalarına ciddi destek vermektedir. İhtiyacı olanlara yardım için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Önceki haberOHAL kararı ile sigorta poliçe süreleri uzatıldı
Sonraki haberDepremzedelerin 1 yıllık kirası ödenecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.