Ana Sayfa Türkiye'den Gündem Gölge oyunlarımızdan Karagöz animasyonla ilk kez  beyaz perdede

Gölge oyunlarımızdan Karagöz animasyonla ilk kez  beyaz perdede

0

Yedirenk İletişim tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ve TRT ortaklığı ile yapımı gerçekleştirilen Karagöz 26 Ağustos’tan itibaren sinemalarda.

Karagöz ve Hacivat dışında 80 civarında Animasyon karakterin kullanıldığı çalışma, 2018 yılında başladı. Karakter tasarımları sahne düzenlemeleri için titiz bir çalışma yürütüldü. Filmde animasyon karakterlerin hareket ve mimiklerinin oturması için senaryo baştan sona usta karagöz oyuncuları tarafından canlandırılarak referans çekimleri yapıldı.

Filmin yapımcıları, Bilal Arıoğlu, İsrafil Kuralay ve yönetmeni Murat Karahüseyinoğlu yıllarca bu sektöre hizmet veren isimler. Yönetmen Murat Karahüseyinoğlu gölge oyunlarının üstatlarından Hayal-i Torun Çelebi olarak bilinen Tuncay Tanboğa’dan ders aldı. Projede geleneğin aslına sadık kalıp, yerleşen Hacivat Karagöz dokusuna zarar vermeden, görsel bir şölen içerisinde, bu kültürün daha geniş kitlelerce tanınıp sevilmesi hedeflendi. Alternatifleri çoğalan ve geçmişe nazaran erişimi daha da kolaylaşan eğlence kültürünün geri plana ittiği Karagöz-Hacivat geleneğinin üç boyutlu animasyonla hak ettiği konuma yükseltilerek yaşatılması amaç edinildi.

Yüzyıllardır gölge sanatının bütün ihtişamını kullanarak etki alanına dahil ettiği izleyiciyi, kah güldürüp, kah düşündüren Karagöz ve Hacivat biraz da zamanın ruhunu göz önünde bulundurup gelişen ve zenginleşen görsel teknolojinin gücünü arkasına alarak, seyircinin karşısına çıkıyor.

Deriden imal edilen tasvirlerin beyaz bir perdeye ışık vasıtası ile yansıtılması sonucu günümüze değin sürdürülen oyun eğlence kültürümüzün önemli bir parçası olmuştur. Üç buçuk yılda tamamlanan ve ilk defa Animasyonla beyaz perdeye aktarılacak yapım ile yeni kuşaklar ve sinemaseverlerin bu yeni tarzı zevkle izleyeceğini düşünüyoruz.

Aynı zamanda Karagöz, Hacivat, Karagözün Karısı ve oğlu, Ağa, Mestan, Tuzsuz Deli Bekir,  Arap Bacı, Trakyalı tiplemeleri de filmde görülebilecek. Karagöz oyunundaki Cazu tiplemeleri de filmde unutulmadı. Büyük ve küçük cazular aralarındaki çekişme ve bazen de birbirlerini dönüştürerek filme ayrı bir renk katıyor.

Filmde usta oyuncu ve seslendirmeciler yer aldı. Karagözün karısını; Nilgün Kasapbaşoğlu, Mestan’ı; Mazlum Kiper, Tuzsuz Deli Bekir’i; Selçuk Kıpçak, Cazu Kızını; Zeynep Önen, Cazu Oğlunu ise Bora Sivri seslendirirken, usta oyuncular, Yetkin Dikinciler Karagöz’e, Altan Erkekli ise Hacivat’a ses veriyor.

Türkiye gösterimleri 26 Ağustosta başlayacak Karagöz animasyon filmi 15 Eylülden itibaren de Avrupa’da ve Azerbaycan’da vizyona girecek.

Önceki haberTürkiye’de turist sayısı 7 ayda 26 milyonu aştı
Sonraki haberİnternetten alışverişte yeni dönem

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.