Ana Sayfa Etiketler Enflasyon

Etiket: enflasyon

IMF, Polonya’daki yüksek enflasyona dikkati çekti

Uluslararası Para Fonu (IMF), Polonya'da yüksek enflasyonun devam ettiğini belirterek, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 0,3 büyümesinin öngörüldüğünü bildirdi.

İTO, İstanbul’un Mayıs enflasyonunu açıkladı

İTO verilerine göre, İstanbul’da Mayıs ayında perakende fiyatlar bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 56,05, toptan fiyatlar yüzde 70,33 arttı. Mayıs 2023’de perakende...

Melisa Tokgöz Mutlu: Tarım ihracatı enflasyonu düşürür!

Depremin üretim sahalarına etkilerini yerinde inceleyen TİM Tarım Kurulu Adana’da toplandı.  2023’ün bereket yılı olduğunu belirten Melisa Tokgöz Mutlu, “Fındıkta, meyvede, domateste, narenciyede bereket...

Enflasyon mart ayı verileri açıklandı

TÜİK, mart ayı enflasyon verilerini açıkladı. Martta TÜFE yüzde 2,29 artarken, yıllık enflasyon yüzde 50,51'e geriledi. Martta bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup yüzde 70,73 ile lokanta ve oteller oldu. En az artış gösteren ana grup yüzde 17,27 ile giyim ve ayakkabı olarak belirlendi.

Bakan Nebati: Enflasyonu tedrici ve kalıcı bir şekilde indireceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye'nin ve milletin menfaatlerini bütüncül bir anlayışla gözeterek ilerlediklerini belirterek, "Üretim ve istihdam kaybına yol açmaksızın kararlılıkla adımlarımızı atmaya devam edecek, enflasyonu tedrici ve kalıcı bir şekilde indireceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Şubat ayı enflasyonu yüzde 55,2 olarak açıklandı

Enflasyon şubat ayında yüzde 3,15 oranında artış gösterirken, yıllık enflasyon baz etkisiyle yüzde 55,18 seviyesine geriledi.

Altında enflasyon etkisi yaşanıyor

Altın fiyatları 2 hafta üst üste düşüş sonrası cuma günü ABD'de açıklanan enflasyon verisinin etkisiyle dalgalanıyor.

Prof. Dr. Emre Alkin: Deprem enflasyonu tetikleyecek

Alkin, yüksek enflasyon yaşayacağımızın altını çizerek, “Bu sene için bizim yüzde 4 beklediğimiz büyüme oranı zar zor yüzde 2 olabilir. En az yüzde 50 enflasyon bekliyorum” dedi.

Avrupa’da iflaslar 8 yılın zirvesinde

Pandemi desteklerinin geri çekilmesiyle birlikte AB genelinde iflas başvuruları 8 yılın zirvesine yükseldi. Yüksek enflasyon, yavaşlayan büyüme, ücret, enerji ve finansman maliyetlerindeki artış iflasların en önemli nedenleri.

2023’te bütçe açık vererek başladı

Merkezi yönetim bütçesi gelirleri ocakta 289 milyar 78 milyon lira, giderleri ise 321 milyar 320 milyon lira olarak hesaplandı. Bütçe, ocakta 32 milyar 243 milyon lira açık verdi.