Ana Sayfa Türkiye'den Gündem E-Ticarette günlük sipariş adedi 12 milyonu aştı

E-Ticarette günlük sipariş adedi 12 milyonu aştı

0

Ticaret Bakanlığı, 2022 yılının ilk 6 aylık e-ticaret verilerini Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS) üzerinden açıkladı. ETBİS verilerine göre, 2022 yılı ilk 6 ayında sipariş adetleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38 arttı. 2021’in Ocak-Haziran döneminde 1 milyar 654 milyon olan sipariş adedi, 2022’nin aynı döneminde 2 milyar 294 milyona yükseldi. Geçen yıl 9 milyon civarında olan günlük sipariş adedi de bu yıl 12 milyon 744 bin oldu.

Dijital platformlarda faaliyet gösteren 488 bin 706 işletmenin 6 aydaki toplam işlem hacmi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 116’lık artışla 348 milyar TL’ye ulaştı.

Sektörel bazda satış rakamlarındaki artış en fazla yüzde 408 ile havayollarında yaşanırken, artış oranı konaklamada yüzde 344, seyahat ve taşımacılıkta yüzde 236, elektronikte yüzde 176, gıda ve süpermarkette yüzde 124, yemekte yüzde 99, beyaz eşya ve küçük ev aletlerinde ise yüzde 95 olarak gerçekleşti.

Türkiye’nin ilk para iadeli alışveriş sitesi Avantajix.com’un kurucu ortağı Güçlü Kayral, işlem adedi ve hacmindeki artışın yılın ikinci yarısında da süreceğini ifade ederek, “Özellikle Kasım, Aralık ayı kampanyalarının da etkisiyle 2022 sonunda e-ticarette günlük işlem adedi 15 milyona ulaşacaktır. 2022’de yıllık işlem hacminin ise 800-900 milyar TL aralığında olmasını bekliyoruz.

Avantajix.com’un kurucu ortağı Güçlü Kayral

Rakamlar bugün için sevindirici olsa da sektör Temmuz ayında TBMM’den geçen, 2023 yılında yürürlüğe girecek yeni E-Ticaret Kanunu’ndan dolayı kaygılı. Kanun gereği, e-ticaret siteleri yaptıkları kampanyaları, indirimleri ve reklamları çok ciddi şekilde azaltmak zorunda. Büyük şirketlerin alanları dışında faaliyet göstermeleri yasaklanıyor. Tüketici de bu kanundan olumsuz etkilenecek. İnsanlar e-ticareti, her türlü ürüne en uygun fiyatla ulaşma imkânı sağladığı için tercih ediyor. Kampanyalar, indirimler kısıtlanınca ucuz ürüne ulaşmak zorlaşacak. Kanunun gerekçesi rekabeti artırma olsa da bu düzenlemeler, sektörü şimdiden kaygılandırıyor” diye konuştu.

Önceki haberİSO’dan, sürdürülebilir gelecek için ‘harekete geç’ çağrısı
Sonraki haberTürk karton ambalaj sektörü ABD’ye çıkarma yapacak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.