Ana Sayfa Türkiye'den Gündem Çayır tırtılına karşı drone teknolojisi hamlesi

Çayır tırtılına karşı drone teknolojisi hamlesi

0

Ayçiçeğinin yeşil yapraklarını yiyerek gelişimini engelleyen çayır tırtılları tarlara önemli ölçüde hasar veriyor. Yakın zamanda Marmara Bölgesi’ndeki bazı illerde yapılan denetimlerde de ayçiçeği ekili alanlarda çayır tırtılı popülasyonunun arttığı ve ayçiçeği ekili alanlarda zarar oluşturuldu görüldü.

Çayır tırtılı ile mücadele için çalışmalara başlayan Türkiye’nin öncü drone teknolojileri platformu Dronmarket Tarım Teknolojileri Müdürü Fatih Başoğlu, “Trakya Bölgesi’nde oluşan çayır tırtılı vakasına karşı İl Tarım Müdürlükleri’nin çağrısına binaen Drone ekiplerine teknik destek vermek için Dronmarket Teknik Servis ekibi olarak hemen yola çıktık. Sahada teknik aksaklık yaşayan müşterilerimizin sorunlarını saat fark etmeksizin çözdük ve droneları çiftçilerimizin hizmetine sunduk. Hızla ilerleyen çayır tırtılı sorununa en hızlı müdahaleyi yaptık. 10 gündür sahadaydık. Sahada hızlı ve kesintisiz olarak ilaçlama yapan tarım droneları, çayır tırtılı vakasına karşı etkili bir çözüm sundu ve ürün kaybını engelledi” dedi.

Tarımda verilen tırtıl savaşında Traktör ile günlük ortalama sadece 300 dekar alan ilaçlama imkânı var diyen Başoğlu, “Drone ile 800 dekar alanın ilaçlama imkânının olması çalışmalarımıza büyük hız kazandırdı. Traktör ile yapılan ilaçlamalarda ürün kaybına neden olunması sebebiyle drone ile ilaçlama yöntemi tırtıl ile mücadelede önemli rol oynuyor. Ayrıca traktör ile ilaçlamada ürün üzerine etkisi yüzde 40 civarındayken drone ile ilaçlamada bu oran yüzde 90’a çıkmaktadır. Şu anda ülkemizin diğer bölgelerinde de maalesef çayır tırtılı vakası görülmeye başlandı. Biz de ekip olarak bu bölgelerde de tırtıl ile mücadelede yer alacağız” şeklide konuştu.

Önceki haberTEKNOFEST 2022’nin İHA yarışmasına Zafer Havalimanı ev sahipliği yapacak
Sonraki haberBorusan çalışanlarının çocukları iklim konusunda bilinçlendi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.