Ana Sayfa Söyleşi Çalışma düzeninde beklenti aynı, işveren ve çalışan bakış açısı farklı

Çalışma düzeninde beklenti aynı, işveren ve çalışan bakış açısı farklı

0

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi, bilinen birçok doğruyu yanlışa çevirirken var olan düzene de bambaşka bir bakış açısı getirdi. Bu konunun öncelikli değişenleri arasında iş dünyası ve çalışma düzenleri yer aldı. Ofisler küçüldü, bazı ofisler kapıya kilit vurdu, online ofisler değer kazandı. Ancak tabi bu düzene ayak uyduramayanlar, uydursa da devam etmek istemeyenlerin sayısı da az değil. Kuantum Araştırma’nın Static Compare modeliyle iş dünyasındaki çalışma düzenini sorguladığı araştırma sonuçlarını şirket kurucusu Volkan Kılıç bizler için yazıya döktü.

Global dünyada çalışma standartlarının değişimi için önceden büyük faktörlerin hayatımıza dâhil olması gerekiyordu. Gelişen dijital ve teknolojik değişimler bu faktörlerin son zamanlardaki en büyük aktörleriydi. Musibet olarak hayatımıza giren pandemiyle birleşen bu teknolojik gelişmişlik, çalışma düzenine bambaşka bir vizyon getirdi. Daha önceki sayılarımızda da ele aldığımız ve yine Kuantum’un verileriyle sizlere aktardığımız “Yeni Çalışma Düzeni Araştırmaları”na devam ediyoruz. Kuantum Araştırma’nın 5 il genelinde 500 çalışan ve 410’u da işletme sahibi/üst düzey yönetici olan 910 kişi ile gerçekleştirdiği araştırmanın çıkarımlarını bu sayımızda sizlerle paylaşıyoruz.

getirdi. Daha önceki sayılarımızda da ele aldığımız ve yine Kuantum’un verileriyle sizlere aktardığımız “Yeni Çalışma Düzeni Araştırmaları”na devam ediyoruz. Kuantum Araştırma’nın 5 il genelinde 500 çalışan ve 410’u da işletme sahibi/üst düzey yönetici olan 910 kişi ile gerçekleştirdiği araştırmanın çıkarımlarını bu sayımızda sizlerle paylaşıyoruz.

YÖNETİCİ VE ÇALIŞANLAR FARKLI FİKİRDE

Araştırma modelinin farklılığıyla ele alınan örneklemleri çeşitlendirmek adına Türkiye genelinden seçilmiş iller üzerinden araştırmanın gerçekleştirildiğini ileten Kılıç, “Örneklemimizi belirlerken İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Adana illerinin araştırma portföyüne uyacağından yola çıkarak hareket ettik. Bu illerde var olan 500 çalışan, 410 işletme sahibi/üst düzey yönetici olmak üzere 910 kişi ile yüzde 95 güven düzeyinde (±) 3,0 hata payı ile görüşülmüştür” dedi.

Araştırmanın çıktılarını ele aldığımızda şaşırtıcı sonuçların olduğunu söyleyebiliriz. Ortaya çıkan sonuçlara göre işletme sahibi/üst düzey yöneticiler, çalışanlarının yüzde 75’inin ofise dönmek istediklerini çünkü iş ve özel hayat dengesinin kurulamadığı gerekçesini ilettiklerini söylüyor.

Ancak çalışan tarafında ofise dönme isteği ise çok farklı; çalışanlar mesai kavramının kalmadığını ve mesaili çalışma düzeninin can sıkıcı olduğunu söyleyerek ofise dönmenin daha verimli bir çalışma ortamı oluşturacağını düşünüyorlar. Kılıç’ın araştırmadan elde ettiği verilere bakarak çıkardığı sonuçlar ise şöyle, “Kuantum’un Static Compare modeli ile işletmeyi sabit tutarak aynı şirkette çalışan işletme sahibi/üst düzey yönetici ile görüşerek birebir kıyaslama yapıldı. İşletme sahibi/üst düzey yöneticiler çalışanlarının yüzde 75’inin ofise dönmek istediklerini belirtiyor. Neden olarak ise ofis harici diğer çalışma türlerinde “iş-özel hayat dengesi kurulamamış olması”nı gösteriyor.”

Kuantum Araştırma Kurucusu Volkan Kılıç

ÇÖZÜM UZAKTAN ÇALIŞMA DEĞİL, HİBRİT

Çalışanlar tarafından bakıldığında ise şöyle bir sonuç ortaya çıkıyor, “Static Compare modeli ile incelendiğinde; işletme sahibi/üst düzey yöneticilerin belirttiği nedenin çalışanlar nezdinde “fazla mesai” olarak karşımıza çıktığını görüyoruz. Özellikle çocuklu ailelerin evden çalışmakta zorlandıkları ise daha fazla ön plana çıkıyor. Ayrıca çalışanlara çalışma şekli tercihleri sorulduğunda kademeli normalleşme öncesine benzer şekilde devam etmek istedikleri de çıkan sonuçlar arasında. Static Compare modeli ile analiz edildiğinde, çalışanların ofise dönmek istediklerini ancak tamamen ofise dönüş değil hibrit yöntemi tercih ettikleri görülüyor.”

“Sonuçlarımız tamamen uzaktan çalışma yönteminin hem işletme sahiplerine hem çalışanlara göre özellikle ekip çalışması gereken konularda verimliliği düşürdüğünü ortaya çıkarıyor” diyen Kılıç, sonuçları açıklarken şunları söyledi, “Aynı şekilde şirkete duyulan aidiyet duygusunun azaldığı konusunda hemfikirler. Bunun çözümü olarak işletme sahipleri daha çok ofise yönelirken çalışanlar hibrit yöntemin bu sorunu ortadan kaldıracağına inanıyor. Tamamen uzaktan çalışmanın çalışanlar gözündeki bir dezavantajı da sürekli yapılan online toplantıların belirli bir süre sonra dikkatlerini dağıtması. Ayrıca birbirleri ile etkileşimli olan bazı departmanların ofisten, bazı departmanların uzaktan çalışması departmanlar arası iletişim kopukluğuna neden oluyor ve ekip ruhunu olumsuz etkiliyor.”

Önceki haberFuarcılık dijitalizasyona hazır fakat geleneksellikten kopmayacak
Sonraki haberTürkiye’de “yolculuğun lideri” oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.