Ana Sayfa Türkiye'den Gündem Bakanlıktan faturaya yansıyacak ‘biyometan’ hamlesi

Bakanlıktan faturaya yansıyacak ‘biyometan’ hamlesi

0

Pandemi ile başlayıp Rusya ile Ukrayna arasındaki sıcak savaşla daha da körüklenen küresel çaptaki enerji krizine yerli çözüm geliştiriliyor. Enerji Bakanlığı tarafından geliştirilen hayvansal atıklardan biyometan gazı üretimi yapan cihazla Türkiye, yılda 6 milyar metreküp hacminde gaz üretecek.

Dünya çapında sürmekte olan enerji krizi, birçok sektörde kullanılan ürünlerin çok daha yüksek fiyata satılmasına sebep olurken Enerji Bakanlığı, enerji kıtlığına yerli çözüm getirdi. Geçtiğimiz yıl tüketilen 60 milyar metreküp doğalgaz için 15 milyar dolarlık fatura ödenirken son dönemde savaşla birlikte ’emtia’larda yaşanan artış, bu faturayı daha da kabartacak. Bunun üzerine harekete geçen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, hayvansal atıklardan gaz üretecek projeyi başlattı.

Enerji kıtlığına yerli tedbir Yerli enerji kategorisinde bulunan ve “biyometan” olarak bilinen bu teknoloji ile atıklar yakılarak “biyogaz” üretiliyor. Ardından bu enerji ana gaz hattına veriliyor. Projenin İş Geliştirme Direktörü Ali Rıza Öner “Bu yolla yıllık 6 milyar metreküpe eş değer gaz üretebileceğiz. En az 1,5 milyar dolar ülkemizde kalacak” dedi.

ÇİN, OLUŞAN DENGELERİ KENDİ LEHİNE ÇEVİRDİ

Bütün dünya, pandeminin kapattığı sınırlarla başlayan, Rusya-Ukrayna savaşıyla zirveye çıkan ham madde kriziyle çalkalanıyor. Gıdadan petrole, pamuktan gübreye kadar hemen hemen her şey, dünya ticaretinin altüst olmasıyla karaborsaya düşmeye başladı. Bu iki ülkenin savaşı buğdaydan ayçiçeği yağına, petrolden gübreye, kimyasaldan kâğıda, çelikten plastik ve keresteye kadar birçok ürünün tedarikini zorlaştırdığı için Türkiye ham madde sıkıntısına girdi, fiyatlar arttı, otomotiv, tarım, enerji gibi sektörler başta olmak üzere birçok üründe arz eksiği oluştu.

Dünyanın tartışmasız en büyük üretim ve tedarik merkezi olan Çin, oluşan dengeleri kendi lehine çevirirken, dünya ticaretini sarstı. Ham maddeyi büyük oranda ithal edip katma değer sağladıktan sonra dış satışı gerçekleştiren Türkiye İhracatçılar Meclisinin Başkanı İsmail Gülle, tedarik avantajı kat kat büyüyen Çin’in yokluk algısıyla piyasaları bozduğunu söyledi.

Önceki haberLibya’nın güçlü yatırım potansiyeli masaya yatırıldı
Sonraki haberEge Tütün İhracatçıları Birliği Başkanı Ömer Celal Umur güven tazeledi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.