Ana Sayfa Araştırma 10 şirketten 9’u uzaktan çalışıyor

10 şirketten 9’u uzaktan çalışıyor

0

“Uzaktan Çalışmada Güncel Trendler” araştırmasında, şirketlerin yüzde 89’unun şu an uzaktan çalışma politikasını uyguladığı veya uygulamayı planladığı ortaya çıktı. Telekomünikasyon ve teknoloji sektörleri, bu politikayı uygulayan sektörlerin başında geliyor.

KPMG’nin, 530’dan fazla şirketin katılımı ile gerçekleştirdiği “Uzaktan Çalışmada Güncel Trendler” başlıklı araştırmasına göre, şirketlerin yüzde 89’u şu an uzaktan çalışma politikasını uyguluyor veya uygulamayı planlıyor. Yapılan açıklamaya göre, telekomünikasyon ve teknoloji sektörleri ise bu politikayı uygulayan sektörlerin başında geliyor. Uzaktan çalışmanın hayata geçirilmesinde çalışanların istekleri ana etken. Diğer yandan en büyük zorluklar ise vergi ve yasal uyumluluk.

UZAKTAN ÇALIŞMA YAŞAMIN VAZGEÇİLMEZ PARÇASI

KPMG, “Uzaktan Çalışmada Güncel Trendler” raporunda 530’dan fazla şirkete uzaktan çalışmayla ilgili değerlendirmelerini sordu. Yüzde 82’sinin EMA bölgesinde yer aldığı katılımcılar arasında çeşitli sektörlerden yönetim kurulu üyeleri, yöneticiler, mobilite konusunda uzman kişiler, insan kaynakları yetkilileri, vergi ve iş hukuku uzmanları bulunuyor. Açıklamada görüşlerine yer verilen KPMG Türkiye İnsan ve Değişim Hizmetleri Direktörü Jan Erdem Yılmaz, şirketlerin, uzaktan çalışmanın, yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline geldiğini belirtti.

UYUM VE RİSKLER GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Erdem Yılmaz, konuşmasına şöyle devam etti: “Gerek mevcut çalışanların talepleri gerekse de rekabetin yoğun olduğu yetenek pazarında öne geçme ihtiyacıyla birlikte uzaktan çalışma politikaları yükselişte. Bu aşamada, şirketlerin esnekliğin nasıl ve ne ölçüde olacağını netleştirmesi önem taşıyor. Özellikle işin gereksinimleri ile ilgili olarak fonksiyonlar özelinde özelleştirilmiş yaklaşımların benimsenmesi ve bu yaklaşımın çalışan bağlılığı ve verimliliği eksenlerinde kurgulanması önem kazanıyor. Ayrıca uzaktan çalışma, özellikle uluslararası boyut kazandığında karmaşık vergisel ve yasal süreçleri beraberinde getirebiliyor ya da iş ve sosyal güvenlik uygulamalarına ilişkin endişelere yol açabiliyor. Bu nedenle şirketlerin çalışma modellerini dönüştürürken uyum ve risk konularını da göz önünde bulundurması kritik önem taşıyor.”

Önceki haberİki etkinliğimize davet ediyoruz
Sonraki haberKOBİ’lerin fuar katılımı nasıl daha verimli hale getirilebilir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.