Yeni yılın ilk ayında ihracatta rekor geldi

  0

  Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM), 2023 yılının ilk ihracat verilerini Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un katılımıyla Ankara’da açıkladı. Bakan Muş; “ İhracatımız geçtiğimiz yıl yukarı doğru yakalamış olduğu ivmeyi bu yılın ilk ayında da devam ettirerek en yüksek ocak ayı rakımına ulaşmıştır. Ocak ayında ihracat yüzde 10,4 artarak 19,4 milyar Dolara ulaştı ” dedi.

  TİM Başkanı Mustafa Gültepe, Cumhuriyetin 100’üncü yılına ihracat rekoruyla başlamanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Avrupa ve ABD ekonomilerindeki daralmaya rağmen ocak ayında elde edilen performansın tüm ihracat ailesi için büyük bir motivasyon kaynağı olduğunu ifade eden Gültepe, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Genel Ticaret Sistemi (GTS) kayıtlarına göre ocak ayı ihracatımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,4 artışla 19,4 milyar dolara yükseldi. Son 12 ayda ise 256 milyar dolarlık ihracata ulaştık. 2023 için öngördüğümüz hedefi yakalayabilmemiz için her ay önceki yılın aynı dönemine göre 900 milyon dolar daha fazla ihracat yapmamız gerekiyor. Ocak ayında bu başarıyı sağladık. Önümüzdeki aylarda çok daha yüksek bir performans göstererek yılı 100’üncü yıla yaraşır bir ihracatla kapatmak için var gücümüzle çalışıyoruz”

  Türkiye’nin ihracatta büyük hedefleri olduğunu hatırlatan Mustafa Gültepe, bir yandan mevcut pazarlardaki payı artırmaya çalışırken diğer taraftan da yeni pazarlar bulmak için çaba gösterdiklerini söyledi. Geçen hafta Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un başkanlığında 105 kişilik bir heyetle Venezuela’yı ziyaret ettiklerini bildiren Gültepe, şöyle devam etti:  

  “Yoğun katılımın olduğu ticaret heyetimiz son derece verimli geçti. 67 firma temsilcimiz binden fazla ikili iş görüşmesi yaptı. Ayrıca, Venezuela makamları ve iş dünyası temsilcileriyle görüşmeler gerçekleştirdik. Bu ziyaretin ülkemiz için uygun bir pazar olan Venezuela’ya ihracatımıza büyük katkı sunacağına inanıyorum. Aynı tarihlerde Pakistan’a giden heyette yer alan 38 firmamız 500’e yakın ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi. Şubat ve mart aylarında Tayland’dan Fas’a, Malezya’dan Kolombiya’ya 17 ülkeye ticaret heyeti düzenleyeceğiz. Ticaret diplomasisini aralıksız ve mesafe tanımadan sürdürüyoruz. Bu yılı 100 ticaret heyeti ile tamamlamayı hedefliyoruz. Ayrıca yıl sonuna kadar 45 alım heyetini de ülkemizde ağırlayacağız” dedi

  Ticaret Bakanı Mehmet Muş açıklamasında şu ifadelere yer verdi:“ 2023 yılına baktığımızda küresel ekonomide sıkılaşma politikalarına rağmen yüksek seyreden enflasyon, Rusya-Ukrayna savaşı ve bunun tetiklediği jeopolitik riskler ile Çin ekonomisinin açılmasıyla çok fazla belirsizlik göze çarpıyor. Bu zorlu dönemde ülkemizin uyguladığı politikaların karşılığını almaktadır. IMF, Ocak ayında güncellediği raporunda Türkiye için büyüme beklentisini yüzde 5,5’e çıkarmıştı. Ekonomiye ülkemizde güven artmaya devam ediyor. Büyüme oranlarında ihracatın payı giderek artıyor.

  Türkiye’nin borçluluk oranlarına bakıldığında birçok gelişmiş ülkeden daha iyi seviyede olduğunu görüyoruz. Dünyada bu kadar belirsizliğin olduğu bir dönemde elde ettiğimiz başarının göstergesidir. Bu başarının elde edilmesinde Türkiye’deki siyasi istikrarın önemi büyüktür. Türkiye gelişen dünyada önemli bir üretim üssüdür, Orta Doğu ve Körfez ülkelerinin ilk tercihinin Türkiye olduğunu ve 2023 yılında da aynı başarıyı elde edeceğinden en ufak bir şüphemiz yoktur.

  Önceki haberİSO Türkiye İmalat PMI belli oldu
  Sonraki haberDoğa Sigorta’dan yenilikçi adımlar

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz
  Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

  The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.