Ana Sayfa Gündem Koridoru Vize meselesi memleket meselesi

Vize meselesi memleket meselesi

0
Dış Ticarete Yön Verenler Derneği (DIŞYÖNDER) Başkanı Dr. Hakan Çınar

Batılı ülkelerle yaşanan vize sorununun sadece turistik amaçlı seyahatleri değil, ihracat başta olmak üzere birçok alanı ilgilendirdiğine dikkat çeken Dr. Hakan Çınar, “Sorunun ülkemizin küresel pazarlardaki rekabet gücüne zarar vermesinden büyük endişe duyuyoruz” dedi.

Dış Ticarete Yön Verenler Derneği (DIŞYÖNDER) Başkanı Dr. Hakan Çınar, Batılı ülkelerle yaşanan vize krizinin Türkiye için en öncelikli sorunların başında geldiğini söyledi. Çınar, “Vize meselesi memleket meselesi” diye konuştu.

Batılı ülkelerle yaşanan vize sorununun sadece turistik amaçlı seyahatleri değil, ihracat başta olmak üzere birçok alanı ilgilendirdiğine dikkat çeken Çınar şöyle devam etti:

“2022’de ret verilen Schengen vize müracaat oranı yüzde 15 iken, bu yıl oran yüzde 50 civarına yükseldi. Kısa süre önce düzenlenen Münih Lojistik fuarına pek çok firma çalışanı vize alamadığı için gidemedi. Eminim diğer fuarlarda da benzer durum ya yaşanıyor ya da yaşanacak. Bulgaristan, şoförlere vizeyi bir Schengen ülkesine giriş çıkış yapmak suretiyle kullanmasını şart koşuyor, yani zorluk çıkarıyor. Yunanistan iş insanlarına dahi 20-25 günün üzerinde vize vermiyor. Kriz AB ülkelerinin ardından ABD, İngiltere ve Kanada’ya da sıçramış bulunuyor. Sorunun ülkemizin küresel pazarlardaki rekabet gücüne zarar vermesinden büyük endişe duyuyoruz.

DIŞYÖNDER olarak konuya dikkat çekmek için pek çok girişim başlattık. Dışişleri Bakanımız başta olmak üzere, Ticaret Bakanımız ve Ulaştırma Bakanımızın sorunun ciddiyetinin farkında olduklarına inanıyorum. Konuya acilen müdahil olunması gerekiyor. Aksi halde dilim söylemeye varmasa da vize meselesinin memleket meselesine dönüşmesinden endişe ediyorum.”

Türkiye ekonomisinin kırılgan bir dönemden geçtiğini vurgulayan Dr. Hakan Çınar, hem mevcut pazarları geliştirmek hem de yenilerini eklemek için dünyanın dört bir yanında koşturan ihracatçıların seyehat özgürlüğü sorunu yaşamaması gerektiğini söyledi. Dr. Çınar, bunun için gerekirse yeşil pasaport uygulamasında yeni düzenlemelere gidilmesinin faydalı olabileceğini sözlerine ekledi.

Önceki haberGeleceğin sosyal girişimcileri yetişiyor
Sonraki haberYenilenebilir enerjide yükselme dönemi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.