Ana Sayfa Türkiye'den Gündem Varank Tesla’nın Türkiye pazarında var olmak istediğini açıkladı

Varank Tesla’nın Türkiye pazarında var olmak istediğini açıkladı

0

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ziyareti kapsamında hafta başında Silikon Vadisi’ni ziyaret eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tesla’nın Fremont Fabrikası’nı gezdi. Varank, fabrika gezisi sonrası görüşme detaylarını paylaştı ve Tesla’nın Türkiye pazarına girmeyi istediğini belirtti.

ABD ziyareti kapsamında hafta başında Silikon Vadisi’ne giden Mustafa Varank, Tesla’nın Fremont Fabrikası’nda gerçekleştirdiği görüşmelerin detaylarını paylaştı. Tesla’nın dünya pazarındaki konumuna değinen Varank, “Tesla otomotiv endüstrisinde geleceğin otomobil markalarından bir tanesi. Şu anda tüm dünyadaki etkisini, pazarını büyütmeye çalışıyor. Çin’deki en büyük firmalardan bir tanesi, Avrupa piyasasında Almanya’da kurduğu fabrikayla etkili olmaya çalışıyor, Türkiye pazarına da girmek istiyor” dedi.

Tesla’nın Türkiye’ye teknoloji alanında yatırım yapmasını önemsediklerini vurgulayan Varank, şu ifadelerde bulundu, “Türkiye özellikle yatırım ve AR-GE anlamında çok ciddi bir teşvik sistemine sahip. ‘Gelin bundan istifade edin, yatırım yapın’ dedik. Pazara girmek kendileri açısından önemli ama bizim açımızdan da teknoloji ve üretim yatırımı yapmaları önem taşıyor. Bunlarla ilgili tekliflerimizi sunduk. Şu anda Tesla’nın halihazırda Türkiye’den tedarikçileri var.”

Şirketin, Türkiye’nin tek tedarikçi olduğu, sadece Türkiye’ye ürettirdikleri ürünlerinin de olduğuna dikkati çeken Varank, şu şekilde konuştu, “Böyle bir altyapıyı kullanmaları bizim açımızdan önemli. Önümüzdeki dönemde görüşmelere devam edeceğiz. Tüm dünyadan global markaları ülkemize davet ediyoruz. Otomotiv endüstrisinde olduğu gibi farklı sektörlerde de bütün firmaları Türkiye’ye yatırım yapmaya çağırıyoruz. Bildiğiniz gibi Kovid-19 sonrasında, dünyada değer zincirlerinde büyük bir değişim ve dönüşüm yaşıyoruz. Batı ülkeleri farklı tedarikçi arayışı içerisinde. Türkiye de en önemli alternatiflerden bir tanesi. Bu manada Tesla ile de iş birliği yapmak istiyoruz. Tekliflerimizi yaptık.”

Tesla’nın Türkiye pazarı için hazırlık yaptığı biliniyor. Bunun için şarj istasyonlarının kurulumu ve servis noktalarıyla ilgili çalışmalarını sürdüren şirketin bu yılın ilk çeyreğinde Model 3 ve Model Y ile satışlara başlaması bekleniyor.

Önceki haberCari açık rakamları belli oldu
Sonraki haberOtomotiv sektörü 30 milyar dolar ihracatla geçen yıla göre yüzde 6 büyüdü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.