Ana Sayfa Gündem Koridoru Vahit Kirişçi, Feed the Future ödül töreninde konuştu

Vahit Kirişçi, Feed the Future ödül töreninde konuştu

0

‘Güvenilir Ürün Zirvesi ve Feed the Future’ ödül töreninde değerlendirmelerini yapan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, tarımsal destekleme bütçesinin 54 milyar liraya çıkartıldığını açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, “Tarımsal destek toplamını güncelledik. Toplam tarımsal destekleme bütçemizi 54 milyar liraya çıkarttık. Karadeniz doğal gazının 2023 yılı başında ana hattımıza bağlanması ile birlikte nefes almış olacağız” dedi.

Güvenilir Ürün Platformu tarafından Tarım ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere birçok kurumun desteği ile gerçekleşen ‘Güvenilir Ürün Zirvesi ve Feed the Future’ ödül töreni gerçekleşti. Zirvenin açılışı Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi tarafından yapıldı. 1 Ekim itibariyle çiftçi kayıt sistemini E- Devlete taşıdıklarını ifade eden Kirişçi, 1 Ekim’de başlayan bu uygulama dün itibariyle 400 bine yaklaştı. Sistemden çiftçi kayıt belgesi alındığında 100 liralık bir harcama yapıldığını düşünün. Bu ortalama 40 milyon liraya tekabül ediyor. Ayrıca üreticiyi yorulmaktan kurtarıyor. Bu para kendi cebinde kalıyor ve daha çevreci bir uygulamanın hayat buluyor” dedi.

“ÇİFTÇİ KAYIT SİSTEMİ BAŞVURUSU SAYISI 1 EKİM’DEN BU YANA 400 BİNE YAKLAŞTI”

“1 Ekim itibariyle çiftçi kayıt sistemini E- Devlete taşıdıklarını ifade eden Tarım ve Orman Bakanı Prof. Vahit Kirişçi, “Artık çiftçimiz, üreticimiz traktörünün üzerinde iki gün değil, iki dakikada bütün iş ve işlemlerini yapabilmekte. Sistem yüz yüze ve fiziki olarak yapılan bir işlem olmuş olsaydı burada harcanacak yakıt, emek, zaman, para ve de işinin başında olmak yerine bu işleri yapmak için mesai harcıyor olmaya devam edecekti. 1 Ekim’de başlayan bu uygulama dün itibariyle 400 bine yaklaştı. Sistemden çiftçi kayıt belgesi alındığında 100 liralık bir harcama yapıldığını düşünün. Bu ortalama 40 milyon liraya tekabül ediyor. Ayrıca üreticiyi yorulmaktan kurtarıyor. Bu para kendi cebinde kalıyor ve daha çevreci bir uygulamanın hayat buluyor” şeklinde konuştu.

“’TARIM CEPTE’ ADINI VERDİĞİMİZ BİR UYGULAMAYLA ARTIK VATANDAŞLARIMIZ KENDİ ÜRETİMLERİNİ KENDİLERİ BELİRLEMEYECEK”

Üniversitelerden mezun olan öğrencilerin evrak memuru olmamaları içinde çalıştıklarını belirten Kirişçi, “15 binin üzerinde üniversitelerde, ziraat mühendisi, veteriner hekim, gıda mühendisi, su ürünleri mühendisi olarak yetişen öğrenciler evrak memuru olarak memuriyete başlıyorlar. Ayrıca evrak memurluğundan emekli oluyorlar. Artık bu da kapanmış oldu. Kardeşlerimiz bundan sonra üreticiye alın teri dökmeyecekler. Akıl terlerini çiftçiyle beraber daha iyi üretmesi için değerlendirmiş olacaklar. Bunun da bize sağlayacağı böyle bir artı var. Tabii ki bu burada kalmayacak değerli arkadaşlar. İnşallah bu yılın sonunda önümüzdeki yılın başında yeni bir mobil uygulamayla ‘Tarım Cepte’ adını verdiğimiz bir uygulamayla artık vatandaşlarımız kendi üretimlerini kendileri belirlemeyecek” diye konuştu.

Önceki haberİhracatın Meclisi İhlas Grubu’nu ağırladı
Sonraki haberadidas Türkiye iki yeni üst düzey atamayla gücüne güç katıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.