Ana Sayfa Söyleşi Uyumayan Piyasanın Türk Sermayeli Yatırımcısı

Uyumayan Piyasanın Türk Sermayeli Yatırımcısı

0

Paranın dijitalleşmesine muhteşem bir farkındalık gösteren ve 5 milyon yatırımcıyla Avrupa’da kripto para yatırımcı sayısı olarak ilk sırada yer alan Türkiye, yaklaşık 1 milyar dolarlık bir hacme sahip. Böylesine önemli bir pazarda Türk yatırımcıların ortaya çıkardığı ICRYPEX, globalde söz sahibi olmak adına çok önemli projeler gerçekleştiriyor. Türk sporuna ekstra bir katkı sağlayan ve gerçekleştirdiği sponsorluk anlaşmalarıyla birçok kulübe ‘token’ çıkaran firma, otomobil sporlarına duyduğu özel ilgiyle o sektöre de önemli yatırımlar yapıyor. Finans bölümümüz için bizler de bu sayımızda ICRYPEX CEO’su Gökalp İçer’le hem firmanın vizyonunu hem de Türkiye pazarının geleceğini konuştuk…

Türkiye kripto para borsasını ele aldığımızda nasıl bir piyasayla karşı karşıyayız? ICRYPEX bu piyasada neler yapıyor, nasıl bir yer edindi?

Kripto para piyasasında günde yaklaşık 1 milyar dolara yakın bir hacme sahip olan Türkiye; kripto para kullanımın-da dünyada dördüncü, Avrupa’da ise ilk sırada yer alıyor. Ülkemizde yaklaşık 5 milyon yatırımcı var. Önemli bir konuma sahibiz, büyük bir pazar var. “ICRYPEX” olarak pazar büyüklüğünün farkındayız ve bu pazarı geliştirmek için ülkemizde birçok ilke imza attık. Alanımızda trend belirleyici olduğumuzu düşünüyoruz. Ülkemizde araştırma birimini kuran ilk borsayız, yatırımcıların sektörü tanıması ve bilinçlenmesi adına büyük çaba sarf ediyoruz. Uyumayan son derece dinamik bir piyasada çalışıyoruz. Günlük bültenler, yayınlar ve analizler ile yatırımcıları sürekli besliyoruz. Başka bir ilke de imza atarak ülkemizin ilk “Kripto Para Model Portföyü’nü” geliştirdik ve kullanıcılarımıza sunduk. Finansal okuryazarlığı geliştirme kapsamında gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerin yanında, Türkiye’nin ilk NFT platformunu oluşturduk, kullanıcılarımıza sunduk ve birbirinden önemli kripto para projelerini tamamen Türk yazılımcı kadromuz ile sistemimize entegre ettik. Yakın bir zamanda yatırımcılarımızı birçok yeni ürünle karşılayacağız.

Türkiye pazarı dünyayla kıyaslandığında çok dalgalı bir pazar olarak gözlemleniyor. Kripto para borsasında globale kıyasla nasıl bir yerdeyiz? Bizden uluslararası bir kripto para borsa markası çıkar mı?

Türkiye’de kripto para pazarı oldukça büyük. Ülkemizdeki yatırımcı ilgisi ile büyük başarılara imza atmanın mümkün olduğunu düşünüyoruz. ICRYPEX, Uluslararası Kripto Borsası (International Crypto Exchange) akronimi. Yola global bir borsa olma hedefiyle çıktık. Ekibimiz global başarılara imza atmış, özellikle Asya ve Avrupa bölgesinde tecrübeli bir ekip. Yakın bir gelecekte dünya markası olma vizyonumuzu gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu konuda hâlihazırda adımlar da attık. Avalanche, Fantom, Algorand gibi ürünlerin Türkiye’de; kendi “node” adı verilen düğümleri ile entegrasyonunu gerçekleştiren ilk ve tek borsa olduk. Ayrıca Türkiye’nin NFT alanında, doğrudan banka erişimi ile alım satım yapılabilen tek platformunu da ICRYPEX olarak kurduk. Tüm bu ekosistem birleşimleri; piyasaların dalgalı ruh hâlinden kurtularak teknolojiye önem verilme-sini, bireylerin teknolojik gelişmelerin içerisinde bulunarak kendi kararlarını alabilmesini sağlıyor.

SPORA VE SPORCUYA VERİLEN DESTEĞE DEVAM EDİLECEK

ICRYPEX olarak spora ve sporcuya olan desteğinizi birçok farklı alanda gösteriyorsunuz. Bizlere bu destek anlaşmalarındaki misyon ve vizyonunuzdan bahsedebilir misiniz? Nasıl bir stratejiyle belirliyorsunuz sponsorluk anlaşmalarını?

ICRYPEX olarak spora birçok farklı alanda değiyoruz. Türk sporunu ve özellikle otomobil sporlarını desteklemek-ten büyük gurur duyuyoruz. Beşiktaş Icrypex Basketbol Takımı ana sponsorluğunun yanı sıra İzmirli Altay ve Göztepe futbol takımlarının, Fenerbahçe Engelli Yıldızlar Basketbol Takımının ve Erden Eruç’un da sponsoruyuz. Geçtiğimiz günlerde TOSFED ile imzaladığımız ana sponsorluk anlaşması ile ülkemizin otomobil sporlarına önemli bir değer katmayı umuyoruz. Euroformula Open serisinde desteklemeye başladığımız Cem Bölükbaşı’nın bugün Formula 2 serisinde yarışıyor olması bu desteklerin önemini gösteriyor. Cem’in hikâyesi gibi yeni hikâyelerin yazılması için farklı alanlarda sporcularımıza desteğimizi devam ettireceğiz.

Birçok marka ve futbol kulübü kendi token’larını çıkardı. Bir token’a sahip olmak ve bunun değerini yükseltmek adına neler yapılmalı?

Çıkarıldıkları kurumlarca token sahiplerine marka hakkında belirli konularda söz sahibi olma, çeşitli ödül ve ayrıcalıklar kazanma gibi haklar sağlayan kripto para birimleri olan Fan token’lar son dönemde oldukça revaçta. Fan Token’lar aracılığı ile taraftarlar ya da marka kullanıcıları pasif rollerinden kurtulup destekledikleri markayı ilgilendiren konularda aktif bir şekilde söz sahibi olma şansı elde ediyor. Bir Fan Token’ın başarılı olabilmesi için kullanıcılarına ne gibi ayrıcalıklar sağladığı ve gerçek bir kullanım özelliğine sahip olup olmadığı en önemli konular. Fan Token’ların başarıya ulaşabilmesi için markaların ilk olarak gerçek kullanım alanları sunabiliyor ve destekleyici kitlesini ilgili tutabiliyor olmaları gerekiyor.

PİYASANIN TREND BELİRLEYİCİSİ

“Kripto para piyasasında günde yaklaşık 1 milyar dolara yakın bir hacme sahip olan Türkiye; kripto para kullanımında dünyada dördüncü, Avrupa’da ise ilk sırada yer alıyor. Ülkemizde yaklaşık 5 milyon yatırımcı var. Önemli bir konuma sahibiz, büyük bir pazar var. ICRYPEX olarak pazar büyüklüğünün farkındayız ve bu pazarı geliştirmek için ülkemizde birçok ilke imza attık. Alanımızda trend belirleyici olduğumuzu düşünüyoruz.”

Önceki haberGate.io Türkiye Genel Müdürlüğüne Kafkas Sönmez atandı
Sonraki haberTempo BPO’nun yeni CEO’su Taylan Akalın oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.