Ana Sayfa Finans Dünyası “Ülkemizde herkes için hayat sigortası ürünü mevcut”

“Ülkemizde herkes için hayat sigortası ürünü mevcut”

0

Türkiye Sigorta Birliği (TSB), 2021 yılında sigorta şirketlerinin 132 bin vefat sonucunda sigortalıların 1,6 milyar TL kredi borcunu kapadığını açıkladı. En önemli varlığımızın hayatımız olduğunu hatırlatan TSB Başkanı Atilla Benli: “Sevdiklerimizi biz olmadığımızda da korumak; hastalık, kaza gibi talihsiz olaylar neticesinde oluşabilecek sakatlıklara karşı hazırlıklı olmak, hayat sigortasıyla mümkün. Bu talihsiz olaylar manevi açıdan olduğu kadar maddi açıdan da bireylerde, ailelerde büyük sıkıntılara yol açıyor. Bugün, ülkemizde herkes için uygun bir hayat sigortası ürünü mevcut ve herkesin hayat sigortası ile olası riskleri güvence altına almaya ihtiyacı var. Hayat, sigortasız olmaz.” 

Hayat sigortalarında yapılan son düzenlemelere ilişkin konuşan Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, sektörün düzenleyici kurumu Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından, hayat sigortalarının vatandaşların ihtiyaçlarına göre daha da cazip hâle getirilmesi için son dönemde ilgili yönetmeliklerde beklenen mevzuatların hayata geçirildiğini açıkladı. 

Hayatımızla ilgili riskleri görmezden gelmenin ekonomik sorunlara yol açtığını vurgulayan Benli şöyle konuştu: “Sigorta sektörünün çatı kuruluşu olarak hayat sigortalarının ifa ettiği sosyal ve ekonomik rolün önemine dikkat çekmeye ve hayat sigortalarına ilişkin farkındalığın artırılması için özenle çalışıyoruz. Bu doğrultuda sektör olarak tüm paydaşlarımızla birlikte hayat sigortası ürünlerinin faydalarını ve avantajlarını en iyi şekilde bıkmadan usanmadan anlatmaya devam etmemiz gerektiğine inanıyoruz.”

BİREYSEL KREDİLERE TEMİNAT

Bireylerin finansman ihtiyacının karşılanmasını kolaylaştıran hayat sigortaları, bireysel kredilere teminat sağlayarak vatandaşların borçlanma ihtiyaçlarının uygun maliyetlerle karşılanmasına da imkân sağlıyor. Bu anlamda vatandaşlara maddi bir külfet telakki edilmesinin son derece yanlış olduğuna; hayat sigortasının kredi maliyetlerini aşağı çeken bir mekanizma olarak hem tüketiciyi koruduğuna hem de finansal sistemin sağlıklı bir şekilde çalışmasına imkan verdiğine dikkat çeken Atilla Benli sözlerini şöyle sürdürdü: “Kredi bağlantılı yapılan hayat sigortasında da 2014 yılından bu yana dünyada benzeri olmayan ve yılda iki defa yapılan otomatik sorgulama sistemiyle, yıl içinde vefat eden vatandaşlarımızın kredi borçları sigorta şirketlerimiz tarafından ödeniyor. Fazla kalan kısım varsa o da yakınlarına aktarılıyor. Şeffaf ve güvenilir yapıda işleyen sistem sayesinde bugüne kadar birçok vatandaşımızdan takdir gördük. Keşke dememek için sigorta güvencesine sahip olmalıyız.” 

“VEFAT SONUCUNDA SEVDİKLERİNİZE BİRİKİM BIRAKMANIZI SAĞLAR”

Hayat sigortasının birçok faydası olduğuna vurgu yapan Atilla Benli, kapsamı hakkında şu bilgileri verdi: “Hayat sigortaları; kaza veya hastalık sonucu fiziksel engellerin oluşması durumunda maddi olarak hayat standardınızı devam ettirmenizi, vefat durumunda ise sevdiklerinize bir birikim bırakmanızı sağlar. Bununla birlikte çocuklarınızın eğitimlerinin tamamlanması için maddi destek sunar. Poliçe kapsamına giren bir kaza veya hastalık sonucunda ortaya çıkan tedavi giderlerinizi öder. Sigorta türlerinin çoğu, belli bir coğrafya için geçerliyken, hayat sigortaları tüm dünyada geçerlidir. Öte yandan tüm bu hayat ürünleri için ödediğiniz primleri belirli tutarlarda vergi matrahından da düşebilirsiniz.” 

Türkiye Sigorta Birliği’nin üye şirketlerden derlediği bilgilere göre; hayat sigortası şirketleri 2021 yılında bildirilen 132 bin vefat sonucu, sigortalıların 1,6 milyar TL kredi borcunu kapattı. Bu tutar 2020 yılında 1,3 milyar idi ve 2021’de artış yüzde 23 oldu. Tazminatlardaki yüzde 23 artışa karşılık kredi pazarındaki düzenlemeler ile paralel olarak kredi başına ortalama primler bir önceki yıla göre ortalama yüzde 8 civarında azaldı.

Önceki haberZaman su misali
Sonraki haberYüzde 12 büyüme ile 15.6 milyar Euro değerinde ciroya ulaştı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.