Ana Sayfa Türkiye'den Gündem Türkiye’ye ilk yerli traktörü kazandıran Zeynep Erkunt Armağan hayatını kaybetti

Türkiye’ye ilk yerli traktörü kazandıran Zeynep Erkunt Armağan hayatını kaybetti

0

Türkiye’nin ilk yerli traktörünü üreten Erkunt Traktör A.Ş’nin kurucusu Zeynep Erkunt Armağan hayatını kaybetti.

Türkiye’nin ve dünyanın ilk kadın traktör üreticisi Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan, 45 yaşında hayatını kaybetti. Türkiye’nin ilk sanayicilerinden ve Ankara Sanayi Odası’nın kurucularından Mümin Erkunt’un kızı olan iş insanı, sektörde önemli başarılara imza atmıştı.

Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan, “Dünyada Şirketini En Hızlı Büyüten 50 Kadın CEO” araştırmasında 3. kez listeye giren “tek” Türk sanayici olmuştu.

Zeynep Erkunt Armağan kimdir?

Sanayici, İş kadını, Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkanı. Sanayici bir babanın kızı olarak kendini bildi bileli sanayinin içinde oldu. 1978 yılında Ankara Koleji’nden, 1982 yılında da Hacettepe Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu.

Çalışma hayatına 1982 yılında Erkunt Sanayi A .Ş. Döküm ve Makine Fabrikaları’nda başladı. 29 yıllık iş hayatının 24 yılını Erkunt Döküm ve Makine Fabrikaları’nda çeşitli bölümlerde görev yaparak geçirdi. Mali İşler Genel Müdür Yardımcılığı görevini sürdürürken 2003 yılında Erkunt Traktör fabrikasının kuruluşunda yer aldı. Şirketin kurulmasını takiben bir dönem yarı zamanlı olarak her iki şirkette mali işlerin sorumluluğunu üstlendi. 2006 yılından itibaren de Erkunt Traktör Sanayii A.Ş.’nin Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

Önceki haberEnflasyon yüzde 78,62’ye yükseldi
Sonraki haberAmazon’dan yılın en büyük alışveriş etkinliği

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.