Ana Sayfa Bölgesel Bakış Türkiye’nin tahıl ambarı; Konya

Türkiye’nin tahıl ambarı; Konya

3317
0

Türkiye’nin coğrafi ve demografik yapısının dünyada iz bırakan özelliklerde olduğu artık kabul edilmiş bir gerçek. Endemik özellikleriyle globalde fark üretebilecek o kadar fazla detay var ki topraklarımızda, il ilçe fark etmeksizin her bölge ve her noktada kıymetli özelliklere denk gelebiliyoruz. Anadolu’nun verimli toprakları ve lojistik ağ için her şeyin uygun olması ticari açıdan zenginlik ortaya çıkarıyor. Anadolu’nun geniş sınırlarına sahip olan Konya da bu özelliklerle kendisine artı değer katmış, ihracat noktasında büyük sıçrama yapmış ve kültür açısından topluma da hem önemli isimler hem de ritüeller katan önemli şehirlerimizden. Bu sayımızda Konya’nın ekonomik boyutunu, ihracat rakamlarını, istihdam gücünü ve fazlasını Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk ile birlikte irdeledik…

Geçtiğimiz yılı bir önceki yıla göre yüzde 37,4’lük ihracat artışıyla kapatan, bu performansıyla da en çok ihracat yapan 11’inci şehir olan Konya, Türkiye’nin tahıl ambarı olarak nitelendiriliyor. Şehir geçen yıl 93 ayrı ana sektörde gerçekleşen ihracatıyla ülke ekonomisine de yaklaşık 3 milyar dolar kazandırdı. 187 ayrı ülkeye ürün ihraç eden ve ülke namına KOBİ şehri olarak da geçen Konya, yüz ölçümü olarak da Türkiye’nin en büyük şehri olarak kayıtlarda yerini alıyor.

Çok önemli toplum önderlerinin çıktığı il olan Konya, ticaretin de ülkenin de kalbinde yer almak adına çok önemli gelişmelere adım atıyor. “Bölgesel Bakış” köşemizde yer verdiğimiz Konya’yı Selçuk Öztürk’ün verdiği detaylı bilgilerle ele aldık… Konya’nın yürüttüğü çalışmalarla hem ülke hem de il ekonomisine katkısının devam edeceğini dile getiren Öztürk, “Son iki yılda Konya tarihinin en yüksek ihracatını gerçekleştirmiş olup her ay neredeyse ayrı ayrı rekorlar kırdı. Bu başarının altında sektörel çeşitliliğimiz ve sağlıklı sürdürülebilir ticari yapımız elbette çok önemli özelliklerimizdendir. Ancak bu özelliklerimizin yanı sıra, ihracatçılarımızın inancı ve azmini göz ardı edemeyiz. İhracatçı ailemiz gerek ilimiz gerek ülkemiz ekonomisine güçlü katkılarını sürdürerek 187 ülkeye binlerce ürün ihracatı gerçekleştirmişlerdir. İhracatçılarımızın başarıları ve üstün performansı sayesinde yeni hedeflerimize emin ve güçlü adımlarla yürüyeceğimize inanıyoruz. Böylelikle ilimiz ve ülkemiz ekonomisine olan katkılarımızı sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk

DAHA FAZLA YURT DIŞI TANITIMI ŞART

2021 yılında ihracatçı sayısının yüzde 21’lik bir oranla arttığını dile getiren Öztürk, firma sayısına rağmen ihracat rakamının düşük seviyede kalmış olmasından kaynaklı olarak daha fazla yurt dışı tanıtımı yapılmasının gerekli olduğunu söyledi ve ekledi, “Yıllara göre ihracatçı sayılarımıza baktığımızda ciddi manada bir artış göstermektedir. Geçen yıl ihracatçı sayımız bir önceki yıla oranla yüzde 21 artarak 2 bin 989’a yükselmiştir. Bu rakama göre en fazla ihracatçı firma bulunduran iller arasında 6’ncı sıradayız. Şehir olarak ihracat ailesine katılım oranı ve yoğunluğunu ihracatımıza çok fazla yansıtamadığımız görülmektedir. Çünkü firma bakımından 6’ncı sırada olmamıza rağmen gerçekleşen ihracat rakamı bakımından ise 11’inci sırada bulunmaktayız. Bu da bizlere daha fazla pazar araştırması ve daha fazla yurt dışı tanıtım yapmamız gerektiğini göstermektedir.” 2021 yılında 187 ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştiren Konya, genişleyen işyerleri ile sanayisiyle son dönemlerde adından sıkça söz ettiriyor. Şehrin en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkeler arasında ise; ABD, Irak, Almanya, Rusya Federasyonu ve Özbekistan gibi ülkeler yer alıyor. Şehirdeki ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 241 ve dış ticaret hacminin ise 4.2 milyar dolar olduğunu belirten Öztürk, şunları söyledi, “Bir önceki yıl 92 sektörde gerçekleşen ihracatımız 2021 yılında ise 93 ana sektörde ihracat gerçekleşmiştir. Bu sektörlerin başında makineler, motorlu kara taşıtların aksam ve parçaları ile silahlar ve mühimmat ürünleri gelmektedir. Şehrimizin 2021 yılı ithalat rakamı 1 milyar 245 milyon 941 bin 197 dolar olup dış ticaret hacmi 4.2 milyar dolardır. Yani Konya’nın dış ticaret fazlası yaklaşık 1,75 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Şehrimizin ihracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 241’dir.”

HEDEFTE İLK 10’A GİRMEK VAR

Dış ticaret gerçekleştirdikleri 198 ülke ve bölge içerisinde 171 ülkede ihracat fazlası verirken sadece 27 ülkede dış ticaret açığı verdiklerini söyleyen Öztürk, “Konya 2021 yılında toplam 124 ülkeden ithalat gerçekleştirmiş olup en fazla ithalat yapan 18’inci il bunun yanın da en fazla dış ticaret fazlası veren 6’ncı il konumundadır. Hedefimiz Konya’nın Türkiye ihracatından yüzde 3 pay alan ilk 10 ihracatçı şehir arasında yer alan bir konuma gelmesidir. Bu hedef doğrultusunda Konya Ticaret Odası olarak ihracat artışı, ihracatçı firma sayısının artışı konularında programlı olarak çalışmaya devam etmekteyiz. Oda bünyesinde hayata geçirdiğimiz listofcompany.com internet sitesi ile Konya’nın tüm ihracatçı firmalarına dünyanın dört bir köşesinden erişimi mümkün hale getirdik. Böylelikle Konya’nın sektörlerini ve ihracatçı firmalarımızın ürünlerini tüm ülkelerden ithalatçı firmalara tanıtmalarına katkı sağlıyoruz. Ayrıca kurmuş olduğumuz Konya Ticaret Odası Dış Ticaret Merkezi de Konyalı ihracatçı firmalarımıza dünyanın dört bir köşesinde yol arkadaşlığı yapmaya devam etmektedir.”

Önceki haberMotorine ikinci indirim geldi
Sonraki haberDoğal taş sektörünün kalbi İzmir’de atıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.