Ana Sayfa Türkiye'den Gündem Türkiye’nin ilk ‘Meyve’ temalı millet bahçesi yapılıyor

Türkiye’nin ilk ‘Meyve’ temalı millet bahçesi yapılıyor

0

Türkiye’de ilk kez “meyve” temalı millet bahçesi Yalova’da yapılıyor. Bahçede Türkiye’nin dört bir yanından getirilerek muhafaza altına alınan 840 çeşit genotip meyve türü bulunacak.

Türkiye’de ilk kez Yalova’da “meyve” temalı Millet Bahçesi Projesi hayata geçiriliyor. Bahçede Türkiye’nin dört bir yanından getirilerek muhafaza altına alınan 840 çeşit genotip meyve türü bulunacak. Ayrıca bu meyvelerin ürünleri ziyaretçilere de tattırılacak. Çevre Şehircilik İl Müdürü Ümit Yılmaz, daha önceden Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından kullanılan alanda millet bahçesinin yapımının devam ettiğini söyledi.

840 ÇEŞİT MEYVE

Alanın meyve bahçesi olarak kullandığını ifade eden Yılmaz, bölgedeki ağaç genetiğinin korunarak millet bahçesi çalışmasının yapılacağını kaydederek şöyle devam etti: “Araştırma Enstitüsünde yaptığımız çalışmalar sonucunda mevcut bitkilerin burada korunarak Millet Bahçesine entegre edilmesi istendi. Projemizde o şekilde yer teslimi yapıldı. Çalışmalar da o şekilde başlandı. Kısmetse seneye 330 günlük bir bitirme süresi ön görülmüş durumda. Şu anda fiziki çalışmalara bisiklet yollarına yaya yolu çalışmalarına başladın. Mevcut bitki çeşitliliği korunarak üzerine yeni bitkiler ilave ederek Yalova’nın ve Çiftlikköy içerisinde 2 tane köprü ile birbirine bağlayacak. Vatandaşlarımızın nefes alacağı sosyal donatı alanlarının dışında şenlik ve tıbbi aromatik bitkilerin de bulunacağı bir bahçemiz olacak.”

TÜRKİYE’NİN MODERN BAHÇESİ

Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Yılmaz Boz ise 4 bin 200 civarında genotipi muhafaza ettiklerini belirtti. Boz, bunlardan bin 200 geofit olduğunu dile getirdi.
Sebzelerin yanı sıra meyve genotiplerini de enstitü olarak muhafaza ettiklerini belirten Boz, şöyle konuştu: “Meyve toplamında bin 150, bin 200 civarında genotipmiz var. Burada proje tamamlandığında 840 adedi muhafazası millet bahçesinde devam edecek. 300 adet elma, 300 adet armut, 140 adet de kiraz genotipi mevcut. Türkiye’de ilk modern anlamda kurulan kivi bahçesi muhafaza ediliyor. Yine bu kiviyle ülkemize kazandırdığımız Fejyo dediğimiz kaymak ağacı lokasyonu da burada. Bir miktar ceviz, bir miktarda kestane burada genetik kaynak olarak muhafaza altına alınmış olacak. Özellikle Yalova, Türkiye’nin merkezi konumunda bir yer. Buraya çok rahatlıkla misafirler gelebiliyor. Kendi geldikleri illerinin meyvesini burada görmek ayrı bir değer katacak. Yeni barkod sistemi kullanarak burada hangi ilden, hangi ilçeden hangi köyden alındığını tespit edeceğimiz bir şey olacak.”

AMAÇ BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİĞİ KORUMAK

Bahçedeki meyvelerin tescillinin bulunmadığına dikkati çeken Boz, bu meyve genotiplerinin biyolojik çeşitlilik olduğuna vurgu yaptı. Boz, Türkiye’nin önemli bir meyve koleksiyonu olduğunu belirterek, “Bu yerinde bitmiş olabilir, tamamen yok olmuş olabilir. Burada mevcudu var. Bir örnek vermem gerekirse buradaki orman yangınları, açmalar kaybolanları korumanın amacı budur. Korunuyor ki bu alanında kaybolduğu zaman yani den çoğaltmak için kullanıyoruz” diye konuştu.

Önceki haberYerli aşı Turkovac uygulanmaya başlandı
Sonraki haberDaha yaşanabilir bir dünya için geldik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.