Ana Sayfa Türkiye'den Gündem Türkiye’nin ilk karnavalı görkemli dönüşe hazırlanıyor

Türkiye’nin ilk karnavalı görkemli dönüşe hazırlanıyor

0

Adana sokakları, 10. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı ile pandemi dönemi sonrası yine muhteşem günler yaşatmaya hazırlanıyor. Bu yıl 10’uncu kez 23-27 Mart 2022 tarihleri arasında düzenlenecek Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı etkinlikleri, 2 yılın ardından tekrar Adana sokaklarına taşınacak.

Türkiye’nin ilk ve tek karnavalı olma özelliğini taşıyan karnaval, 23 Mart Çarşamba günü başlayacak ve 26 Mart Cumartesi günü resmi açılış, kostümlü kortej ile Haluk Levent’in sahne alacağı karnaval konseri gerçekleştirilecek. Bunun yanında birbirinden renkli kostümleriyle çeşitli koroların ve sanatçıların konserleri de karnaval coşkusunu zirveye taşıyacak. Karnavalın sürprizlerinden biri de Türkçeyi çok iyi konuşup bağlama çalmayı öğrenen Japon Yukari Fumuro olacak. Türküleriyle karnavalı renklendirecek olan Yukari Fumuro’ya yine Japonya’dan Hikaru Wabita eşlik edecek.

27 Mart Pazar günü sona erecek karnavalda çok sayıda eğlenceli etkinliğin yanı sıra kültürel ve sanatsal aktiviteler ile birlikte ilgi çekici projeler de yer alacak. Portakallı Lezzetler Yarışması, Halk Koşusu, Rengarenk Fest, Su Korteji, TJK Pony Club ve KindyRoo Çocuk etkinlikleri, Uluslararası tanıtım stantları, Gastronomi Fikir Kulübü’nün Hızlı Dürüm Yeme Yarışması ve Mutfak Workshop’u ile TJK Portakal Çiçeği Koşusu karnavalda düzenlenecek etkinlikler arasında yer alacak.

Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt

BULUŞMAK İÇİN SABIRSIZLANIYORUZ

Karnavalın fikir önderi ve Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, her yıl nisan ayında düzenlenen karnavalın ramazan ayına denk gelmesiyle bu yıl 23-27 Mart tarihlerinde gerçekleştirileceğini belirterek “2 yıl aradan sonra tekrar sokaklarda buluşmak için sabırsızlanıyoruz. Biz buna muhteşem dönüş adını verdik. Karnavala katılmak üzere başka illerden ve yurt dışından gelmeyi planlayanlara ve Adana halkına coşkuyla kutlanacak bir karnaval ortamı sunmayı planlıyoruz. Böylelikle esnafımıza, Adana ve çevre illere büyük ekonomik yarar sağlayan karnavalımızın özellikle hafta sonu günlerinde yaşanacak olması büyük fayda sağlayacaktır. Bu ekonomik hareketlilikten Adana ve çevresi olumlu olarak etkilenecektir” dedi.

TÜRKİYE’NİN İLK VE TEK SOKAK KARNAVALI

Çok sayıda etkinliğin düzenleneceği karnavalın moral-motivasyon açısından da önemli olduğuna işaret eden Bozkurt şunları söyledi:

“Halkımız bu yıl 10. kez düzenleyeceğimiz karnavalımıza ilk günden itibaren sahip çıktı. Siyaset dışı, kimseyi ötekileştirmeyen, dostluk ve kardeşlik ortamını sağlayan Türkiye’nin ilk ve tek sokak karnavalına sahip olmak bu açıdan gurur verici. Bu gurur Adana’nındır. Öylesine tanındı ki dünyanın dört bir yanından performans sanatçıları etkinlik yapmak istiyorlar. Bunda en büyük paye Adana halkınındır. Karnaval, moral ve motivasyonun yanında kente de ekonomik anlamda büyük katkı yaptı. Bir turizm hareketine dönüştü. Kentimizin güzel enerjisiyle bu karnaval çok daha farklı yerlere gelecektir. Bu birlikteliğin ruhumuza iyi geleceğine, motivasonumuzu daha da artıracağına yürekten inanıyorum.” Bozkurt ayrıca, karnaval için yurt içi ve yurt dışından Adana’ya gelecek olanların ulaşım ve konaklama rezervasyonlarını şimdiden yaptırmaları çağrısında da bulundu.

Önceki haberBuğra Sükan ikinci kez OMÜD başkanlığına seçildi
Sonraki haberFiyat istikrarı komitesi üçüncü toplantısını gerçekleştirdi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.