Ana Sayfa Dosya “Türkiye’de kadının da emeği var diyebilmeliyiz”

“Türkiye’de kadının da emeği var diyebilmeliyiz”

0
Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik

Borsanın güçlü yükselişinde; 2020’de Covid-19 salgını nedeniyle gerçekleşen sert daralmanın ardından oldukça güçlü gelen 2021 mali tabloları, hisselerin dolar bazlı ucuzluğu gibi nedenlerin yanı sıra artan yerli yatırımcı ilgisi ön plana çıktı. Yıl içinde günlük ortalama işlem hacmi ise 30 milyar TL düzeyinde gerçekleşti.

Türk toplumunda kadınlar, büyük bir ağırlıkla tarım kesiminde ve ücretsiz aile işçisi kategorisi içerisinde istihdam edilmekle birlikte 2022 yılına geldiğimiz şu dönemde hala kadının iş hayatına katılım oranının yüzde 35 civarında olduğunu görmek son derece üzücü.

Günümüzde bile iş hayatına atılma ya da girişimcilik noktalarında bir takım engellerle karşılaşan kadınlar mevcutken eski tarihlerde tahmin edilebileceği gibi çalışma hayatında kadınların durumu çok daha zordu. Bu nedenle çalışma hayatındaki lider ruhlu kadınlarımızı anmamak olmaz. Hukuk alanında ilk kadın avukat olan Süreyya Ağaoğlu’nun mezuniyetinden sonra kadınların kabul görmediği lokantadan dolayı sorun yaşaması, ilk Türk kadın gazeteci Selma Rıza Feraceli’nin kadınların özgürlüğü için büyük çaba göstermesi, İlk Türk kadın milletvekili Benal Arıman’ın 1935 senesinde 18 milletvekili kadın ile birlikte ilk defa meclise giren kadın olması ve kadınların okur-yazar olması için büyük uğraş vermesi gibi geçmişte yaşamış bu ve benzer kadınların verdikleri mücadele, bugün bizim çalışma hayatında daha özgür olmamızı sağladı.

Türkiye’de çalışan kadınların sayılarının artması aile ekonomisine katkı koymaları ve dolayısı ile ülke ekonomisine katma değer sağlamaları ile “Türkiye’de kadının da emeği var” diyebilecek seviyeye ulaşmalıyız.

Tam da bu noktada Gedik Grubu’nun kadın çalışan sayısını her geçen yıl artırdığını söyleyebilirim. Grubumuzun DNA’sında bulunun sanayici ve eğitimci kimliği ile çalışan kadınları destekliyoruz ve değer veriyoruz.

Gedik Grubu içinde çeşitli sosyokültürel çevreden gelen kadınlarımız ile birlikteyiz. Emeklerini değere çeviren bu kadınlarımızı daha yakından tanımak ve başarı öyküleri ile öğrencilerimize, gençlere ilham olmaları için değerli, kalıcı “Kadının Emeği Var” projesini başlattık ve 50 emekçi kadın ile söyleşiler yaptık. Bu söyleşileri de kitap haline getirdik. Bunun yanında kadınlarımıza meslek kazandırmak amacı ile “Kaynakçı Kadınlar” yetiştiriyoruz. Ülkemizin ihtiyacı olan kaynakçı açığına, kadınlarımızın da katkı sunuyor olması Gedik Kaynak Yöneticisi olarak beni çok gururlandırıyor.

Çalışan bir kadın, birden fazla insandır diyerek 8 Mart Kadınlar Günümüzü kutlarım. İyi ki bizi taktir eden erkekler var. İş Dünyası dergisinde kadınlara yer vermesinden dolayı Sayın Celal Toprak’a ve ekibine çok teşekkür ederim.

KADININ ELİ YÖNETİME DOKUNDUĞUNDA

Önceki haberDünyayı kadınlar kurtaracak
Sonraki haberMutlu kadın, mutlu dünya demek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.