Ana Sayfa Türkiye'den Gündem Türkiye turizmde süper ligde

Türkiye turizmde süper ligde

0

Türkiye’nin turizmde en büyük rakiplerini geride bıraktığını ve artık ‘süper lig’de olduğunu söyleyen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizmde sürdürülebilirliğin önemine dikkat çekti. Ersoy, “Artık finans veren kuruluşlar bunlara dikkat edecek. Rezervasyonlarda bu sertifikalara sahip tesisler öncelikli olacak. Hatta sürdürülebilirlik konularına dikkat etmeyen tesislerde kalan turistlerden dönüşte ekstra vergi alınacak. Tüm tesislerin bu kriterlere tam uyumla hareket etmesi gerekiyor” diye konuştu.

Türkiye turizminin oyuncuları dün Antalya’da ‘Geleceğin Turizmi Turizmin Geleceği’ ana teması ile başlayan 12’nci Resort Turizm Kongresi’nde bir araya geldi. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (AKTOB) tarafından düzenlenen ve turizm sektörünün önemli finansman sağlayıcılarından biri olan DenizBank’ın ana sponsorluğunda gerçekleşen kongrede en önemli gündem maddelerinden biri de sürdürülebilir turizm uygulamaları oldu. Kongrenin açılış konuşmasında Türkiye’nin son aylarda yükselen ivme ile turizmdeki hedeflerini sürekli revize ettiğini söyleyen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Son revizemizi 50 milyon turist, 44 milyar Dolar turizm geliri olarak yaptık. Yıl bittiğinde bunları aştığımızı göreceğiz. Böylece turizmde rekorlar yılı olan 2019’u kişi sayısında yakalayacağız ve turizm gelirinde de geçmiş olacağız. Biz artık turizmde süper ligdeyiz. Hedefimize uygun doğrultuda ilerliyoruz” dedi.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİKTE YENİ YARIŞ

Turizmde en önemli verilerden birinin kişi başı gecelik gelirler olduğuna değinen Bakan Ersoy, “2022 ortalaması 90 dolarlara geldi. 2022 ile 2019’un 7 aylık verilerine baktığımızda en büyük rakiplerimizden İspanya turist sayısında yüzde 18 geride, İtalya yüzde 29 geride, Yunanistan yüzde 12 geride. Türkiye ise sadece yüzde 7 geride. Gelirlerde de İspanya yüzde 6, İtalya yüzde 13, Yunanistan yüzde 4 geride. Türkiye ise gelirlerde aynı dönemde yüzde 12 artıda. Yıl sonu beklentimiz yüzde 18” diye konuştu. Ersoy, Türkiye turizmcisi için turizmde çeşitliliğin arttırılmasının ve turizmin 12 aya yayılmasının önemine vurgu yaptıktan sonra sürdürülebilirlik konusunda yeni bir yarışın da altını çizdi.

Önceki haberBilişim Zirvesi bu yıl ‘Teknolojinin Dönüştürücü Gücü’nü konuştu
Sonraki haber“90 milyar Dolar ticaret açığımız var”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.