Ana Sayfa Söyleşi Türk Reasürans ülkeye güvence ihraç etti

Türk Reasürans ülkeye güvence ihraç etti

0
Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren

2019 yılının Eylül’ünde Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın tek hissedar olarak, “Yeni Ekonomik Program” kapsamında ekonomik dengelenme ve sağlıklı sürdürülebilir büyüme hedeflerine sigortacılık sektörü odağında katkı sağlamak ve Türkiye’deki yerli reasürans kapasitesini arttırmak amacı ile kurulan Türk Reasürans, bu yıl 27 sigorta şirketi ve kuruma reasürans desteği sağlayan önemli bir yapı. Pandemi etkisine rağmen 2021’de 1 milyar 820 milyon TL prim üreterek kârını 290 milyon TL’ye yükselten oluşumun Genel Müdürü Selva Eren, bizlere Türk Reasürans’la ilgili merak edilenleri anlattı…

Şirketin kuruluş aşamasından ve öz sermaye büyüklüğünden bahseden Selva Eren, süreci rakamlarla şöyle anlattı, “Türk Reasürans, 2021 yılında yurt içinde 23 sigorta şirketi ve kurumun reasürans anlaşmalarında yer alıyorken, pandeminin devam eden etkileri ve global piyasalarda yaşanan daralma sebebiyle artan reaürans ihtiyacı ile 2022 yılında 27 sigorta şirketi ve kuruma reasürans desteği sağlamıştır. Bugün itibarıyla Türk Reasürans, 15 ülkede yerleşik 17 yabancı sigorta ve reasürans şirketine destek vererek 60 ülkeye teminat sağlamaktadır. 2021 yılı başta komşu ülkelerimiz olmak üzere, Avrupa, Afrika ve Güney Amerika’ya kadar geniş bir coğrafyada Türk yatırımcılarımızın risklerine kapasite sağlayarak, güvence ihracı hedefimizi gerçekleştirdiğimiz bir yıl oldu. 2021 yılında tüm dünyada pandemi etkileri yaşanırken 1 milyar 820 milyon TL prim üreterek kârımızı ise 290 milyon TL’ye yükselttik. Aktiflerimiz 2 milyar TL’yi aşarken öz sermayemiz ise yüzde 93 artarak 890 milyon TL’ye ulaştı.”

İş akdine başladıktan sonra önemli gelişmelere imza attıklarını da anlatan Eren, “2021 yılının son çeyreğinde Türkiye’de katılım esaslarına göre faaliyet gösteren ilk şirket olan Katılım Reasürans’ı kurduk. 30 Aralık 2021’de hayat dışı branşlarda faaliyet ruhsatımızı alarak 2022 yılı itibarıyla katılım sigorta şirketlerinin tretelerine iştirak ettik. Çok değerli akademisyenler ve uzman bir ekip ile katastrofik modelleme yetkinlik merkezimizi kurduk. Sektörümüzün deprem riskine ilişkin risk yönetimi alanında olgunluk seviyesini arttıracak ve değer katacak Katastrofik Deprem Modellemesi Platformunu çok ya-kında sektörün kullanımına sunacağız. Deprem tehlikesi öncelikli (diğer katastrofik olaylar için geliştirilebilir) bu girişim ile Türkiye’deki mevcut sigorta envanterinin fiziki koşullarını gerçekçi olarak modelleme yeteneğine sahip bir hasar modelleme platformu geliştirme amacına ulaşmış olacağız” dedi.

ÖZEL RİSKLER YÖNETİM MERKEZİ ÇÖZÜM MERKEZİ OLDU

Ar-Ge çalışmalarına başladıklarından ve ortaya koydukları sistemden de bahseden Eren, “Özel Riskler Yönetim Merkezi (ÖRYM) teknik işleticisi olarak Türk Reasürans, sektörün genel ihtiyaçları doğrultusunda ve süreklilik arz eden teminat ihtiyaçlarına çözüm üretmek yaklaşımı ile ÖRYM’yi adeta bir Ar-Ge Merkezi olarak konumlandırdı. Türk Reasürans ÖRYM’de teminat bulunmasında zorluk yaşanan risklere merkez sayesinde teminat sağlamak ve bunun yanı sıra mevcut havuzlarda (Maden Çalışanları Zorunlu Ferdi Kaza Sigortası ve Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası havuzları ile KOBİ’lere Yönelik Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası) hayata geçirilecek çeşitli düzenlemeler ile sigortalıların hayatının kolaylaştırmayı amaçlıyor. 2021 yılında ÖRYM, Sigortacılık Kanunu’nda yapılan değişiklik ile tüzel kişiliğe haiz bir kurum haline geldi ve teknik işletici şirketi olarak da Türk Reasürans A.Ş. belirlendi. Mevzuatta yapılan bu değişiklik ile ÖRYM, Maden Çalışanları Zorunlu Ferdi Kaza Sigortası ve Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası Havuzları ile KOBİ’lere Yönelik Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası Sistemi’nin daha etkin ve verimli bir şekilde faaliyet gösterme imkânına kavuşmuş oldu” diye konuştu.

HASAR ÖDEME KAPASİTESİ 46 MİLYAR TL’YE ULAŞTI

Doğal afet olan depremin ülkemizdeki gerçeğinden bahseden ve bunun için önemli bir önlem olarak DASK yaptırmanın kıymetine değinen Eren, şunları söyledi, “DASK’ın teknik işleticisi olarak en temel hedefimiz olan tüm konutları Zorunlu Deprem Sigortası güvencesi altına alma hedefi doğrultusunda deprem sonrası çalışmalara hız kazandırdık. 2020 yılında yaşanan iki büyük depremde en kısa sürede sahaya inerek halkımızın yanında olduk. Ocak 2020’de yaşadığımız Elâzığ depremleri sonrasında 392 milyon TL; Ekim 2020 tarihinde yaşadığımız İzmir depreminde ise 435 milyon TL hasar ödemesi gerçekleştirdik. DASK’ın bugüne kadar gerçekleştirdiği hasar ödeme tutarı ise 1,1 milyon TL’ye ulaşmıştır. DASK olarak tüm planlarımızı olası büyük İstanbul depremine yönlendirdik. Hasar ödeme kapasitemizi 25 milyar TL’den 46 milyar TL’ye ulaştırdık. Yurt dışına ödenen EURO cinsinden reasürans maliyetini TL’ye çevirerek, DASK’ın reasürans koruması için ödediği maliyette 200 milyon tasarruf sağladık.”

“Ülkemizin tarımsal üretici ve yetiştiricilerinin karşılaşabilecekleri riskleri sigortalayarak kesintisiz üretimin garantisi olan TARSİM’in risklerini, uluslararası piyasalarda plase ederek reasürans anlaşmalarının TARSİM’in kazanımlarıyla sonuçlandırılmasına destek olduk” diyerek tarıma verilen değerden de bahseden Eren, “TARSİM’in risklerine Türk Reasürans olarak ayrıca reasürans desteği sunduk. 2021 yılı itibarıyla, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin önemli ölçüde TARSİM’i örnek alarak ve sağlanan knowhow desteği ile kurduğu Agrar Sigorta Fonu için reasürans desteği sağladık” dedi.

Önceki haberDedeman zincirine Kartepe de eklendi
Sonraki haberGaranti BBVA kullanıcı deneyimini odağına alıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.