Ana Sayfa Türkiye'den Gündem Turizm sektörünün istihdamdaki yeri artıyor

Turizm sektörünün istihdamdaki yeri artıyor

0

Adaylarla işverenleri bir araya getiren uygulama 24 Saatte İş tarafından yapılan açıklamaya göre, seyahat ve turizm sektörü istihdama yeniden can suyu olmaya hazırlanıyor.   Sektörün hem Covid-19 etkilerinden sıyrılarak toparlanmaya başlaması hem bahar aylarının etkisiyle özellikle tatil bölgelerinde istihdam açıklarının doğması hem de sektör profesyonelliğine yönelik ilginin artmasıyla birlikte 2022-2023 arasında istihdamdaki payın 2021 rakamlarını aşarak yüzde 12’nin üzerine çıkacağı öngörülüyor.

Seyahat ve turizm sektörü gerek sağladığı istihdam gerekse milli ekonomiye katkısı nedeniyle kritik bir öneme sahipken, Covid-19  pandemisinden en derin şekilde etkilenen sektörlerin de başında geldi. 2019 ve 2020 yıllarını hem yarattığı ekonomik hacim hem de istihdamdaki payı itibariyle büyük kayıplarla kapatan sektör, 2021’in ikinci yarısından itibaren toparlanma sinyalini verdi ve halihazırda ciddi bir ivme kazanmış durumda. Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC) tarafından yapılan son araştırma, seyahat ve turizm sektöründe toparlanmanın hız kazanmasıyla küresel ekonomiye katkının bu yıl pandemi öncesi seviyelere dönebileceğini ortaya koydu. Bu doğrultuda WTTC, küresel seyahat ve turizm sektörünün ekonomik değerinin 2022’de 8,6 trilyon dolara ulaşabileceğini bildirdi. Sektörün küresel istihdama katkısının ise 2020 yılına göre yüzde 22 artarak 330 milyondan fazla olacağı tahmin ediliyor. 

DÜNYANIN BÜYÜME POTANSİYELİ EN YÜKSEK SEKTÖRLERİ SEYEHAT VE TURİZM

Küresel çapta gelinen bu olumlu noktanın yansımaları elbette ülkemizde de görülmekte ve gelişmeler hem sektör temsilcileri ile kurumlara hem de istihdama dahil olma çabasında olanlara ümit vermekte. Adaylarla işvereni bir araya getiren 24 Saatte İş uygulamasının Kurucu Ortağı Mert Yıldız, küresel ekonominin lokomotiflerinden seyahat ve turizm sektörünün istihdam dengelerini ülkemiz özelinde mercek altına alarak şu açıklamalarda bulundu: 

“Yeni dünyaya, değişen zaman ve koşullara uygun yeni çözümlerle hızlı, verimli ve pratik bir işe alım süreci dizayn etmek misyonuyla hizmet veren bir platform olarak, istihdam piyasasındaki gelişmeleri takip ve analiz etmek işimizin son derede önemli bir parçası. Yaptığımız analizlere göre, dünyanın en dinamik ve büyüme potansiyeli en yüksek sektörlerinden olan seyahat ve turizm, sağladığı istihdam hacmiyle de itici bir güç konumunda. Sektör, Covid-19 krizinden önemli ölçüde etkilenerek 2019 verilerine göre yüzde 60 oranında küçüldü ve istihdam payını yüzde 5’ten yüzde 1’e kadar düşürdü. Bu devasa gerilemeye rağmen 2021 yılının ikinci yarısından itibaren yeniden hareketlenen seyahat ve turizm sektörü, kayıplarını telafi etmeye başlayarak istihdam hacmini aynı yıl yüzde 12’ye çıkardı. Şu aşamada bahar aylarının gelmesiyle birlikte iş arayanların seyahat ve turizm sektörüne olan ilgisi de artıyor. Diğer yandan Ukrayna’yı bombardıman altına alan Rusya’ya diğer ülkelerin uyguladığı ambargoların Türkiye’ye ziyareti de yoğunlaştıracağını düşünmekteyiz. Oluşan yoğunluk elbette istihdam açıkları doğuracak ve işe alımları artıracak. Bu çoklu yönlü gelişmeler doğrultusunda 2022-2023 yılında sektörün istihdamdaki  payının geçen yılın rakamlarını aşarak yüzde 12’nin üzerine çıkmasını öngörüyoruz.”

Önceki haberÇevre duyarlılığını gözler önüne seriyor
Sonraki haberDeri sektörü Metaverse’te sanal AVM kurmak için kolları sıvadı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.