Türkiye'de Gündem

TÜİK Başkanı: Zam ertelemeleri enflasyonu düşürüyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Erhan Çetinkaya zam ertelemelerinin Haziran enflasyonunu etkilediğini söyledi.

6dk okuma
09.07.2024
TÜİK Başkanı: Zam ertelemeleri enflasyonu düşürüyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Erhan Çetinkaya, Haziran ayı enflasyon oranının beklentilerin altında gerçekleşmesinin gerekçelerini kamu zamlarının temmuz ayına ertelenmesi, kurdaki istikrar ve tarihsel olarak yaz aylarının düşüşe katkısı olarak sıraladı.

Çetinkaya, zamların zamanlaması konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığı’nı işaret ederek, “Elektrik zammını 1 Temmuz’da veya 1 Haziran’da yapmanın inanılmaz bir farkı var. Yarım puan veya daha fazla etkiliyor. Bu tercih bu yönde kullanıldı” dedi.  Diğer bir etkenin yaz aylarında yaşanan düşük enflasyon olduğuna değinen Çetinkaya, “30-40 yıllık aylık enflasyon verilerine baktığınız zaman Haziran ayı her zaman, her zaman en düşük aydır. Yani çoğu yıl negatif gelmiştir. Geçtiğimiz 2 yıl boyunca seçim atmosferinden kaynaklı veya aşırı kur hareketlerinden hareket ettiklerinden kaynaklı bir birikmişlik vardı” diye konuştu.

ŞİRKET KÂRLARI ENFLASYONU ARTIRIYOR

Dünyadaki şirket kârlılıklarının enflasyona etkisi tartışmalarına değinen Çetinkaya, Türkiye’de de bu etkinin gözlemlendiğini belirtti ve “Evet, şirket kârları enflasyon üzerinde arttırıcı bir etkiye sahip görünüyor. Türkiye’de yapılan akademik araştırmalar da onu gösteriyor” ifadesini kullandı.

Enflasyonun yavaşlama trendine gireceğini belirten Çetinkaya, buna karşın konunun gündemde kalmaya devam edeceğini belirtti ve “Bu tartışılsın diye söylemiyorum ama enflasyonun %75 olmasıyla %45 olması arasında nasıl bir fark var bunu bir irdelemek lazım diye düşünüyorum. Bana sorarsanız bir fark yok. Fiyatlar gene artıyor” dedi.

 

Türkiye'de Gündem
Yorum Yaz