Ana Sayfa Yazarlar TOBB bankalara iş dünyasının sıkıntısını aktardı

TOBB bankalara iş dünyasının sıkıntısını aktardı

0

Türkiye’de İş Dünyası dergisi Genel Yayın Yönetmeni Celal Toprak yazdı…

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bankalarla iş dünyası arasındaki sıkıntıların çözümünde yine anahtar oldu. Hem sorunu gündeme getirdi hem de çözüm için uzlaşmanın yolunu açtı.

Başkan Hisarcıklıoğlu geçtiğimiz günlerde yaptığı Tatvan, Bingöl ve Muş gezisinde herkesin koro hâlinde bankalardan şikâyetçi olduğu gördü. Zaten bu konuda bilgiler geliyordu kendisine. Ama bu kentlerde ayakta durmaya çalışan şirketlerin de bu şikâyetini görünce üst üste iki önemli toplantı yaptı. İlk olarak Merkez Bankası ile yapılan toplantıda Sektör Meclisi başkanlarına söz verdi. TOBB’un meclislerinde sektörlerin 40 önemli firması yer alıyordu. Bu, Türkiye’nin nabzının bankacılık sektörüne aktarılması anlamına geliyordu. Burada iş insanları bankalara sitem, ihtiyaç ve dileklerini aktardı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu

Başkan Hisarcıklıoğlu bu toplantının ardından birkaç ile daha gitti ve sonrasında finansmana erişim sorununu görüşmek üzere Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan, Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih ile bir araya geldi. Bu toplantıya da iş dünyasının katılımını sağladı.

Bankalara, sorunlar burada da anlatıldı. Çözüm için belli bir noktaya gelindi. Başkan Hisarcıklıoğlu bu toplantıların ardından Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli illeri ile bu kentlerin ilçelerini tek tek gezdi. Oda ve borsa başkanları ile konuştu. Bankalarla toplantılar sonrasında herkes bekleyişe geçmişti. Bankalar sorunu dinlemişti. Şimdi çözüm üretme zamanı…

Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç

Üç nedenden dolayı kredi ihtiyacımız arttı

TOBB’un bankalarla yaptığı toplantıları Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç yakından izlemişti. Bankalar neden kaynak vermiyor? Ya da iş dünyası neden bu kadar kaynak ihtiyacı içinde sorusunu ona yönettik. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun bütün etkinliklerinde hemen yanı başında olan Zeki Kıvanç şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bankalar bizimle toplantılara ellerindeki rakamlarla geliyor. Özellikle kamu bankaları ile yaptığımız toplantıda rakamları verdiler. Kredilerde 10 kat artış var dediler… Biz destek veriyoruz diyorlar. Ama iş dünyasının ihtiyacı belki de 20 kat arttı son dönemde. Çünkü iş dünyası çek ve senetle vadelendirme yapıyordu. Artık bunu yapamıyor. Bu krediye ihtiyacı patlattı. Ham madde fiyatları uçtu bu nedenle daha fazla krediye ihtiyaç duyuluyor artık. Üçüncüsü ve önemlisi yüksek enflasyon işletme sermayesini eritti bunu da ancak kredi ile kapatabiliriz… Bu üç nedende dolayı kredi ihtiyacı eskisinden daha fazla. Bankalara bunu anlatmaya çalışıyoruz. Bu yüzden diyoruz ki: Evet, rakamlara göre siz kredi veriyorsunuz ama bizim ihtiyacımız eskisine göre çok arttı…”

Yani bankalar da haklı ama biz de haklıyız değerlendirmesini yapıyordu Zeki Kıvanç… Bu olur mu, sonuç ne olacak diye soruyoruz: “Sen de haklısın” diye espri yapıyor ve devam ediyor:

-Sonuç olarak geldiğimiz noktada bir uzlaşmaya vardık. Başkan Hisarcıkoğlu’nun çözüm odaklı ve uzlaşmacı tavrı çok etkili oldu. Bankalar kredi limitlerini artıracak. Bu konuda daha duyarlı davranacaklar. Ama bankada dövizi durup da yüzde 14’le kredi almak isteyene de kredi verilmesin. Biz de buna karşıyız. Bu sıkıntılı ortamı hep birlikte geçmek zorundayız. Sonuçta -klasik olacak ama- hepimiz aynı gemideyiz…

Zirveye yerleştiler

e-Ticaret kadınlardan sorulacak

Türkiye’de e-Ticaret yapan firma sayısı 485 bine ulaştı. Bu işletmelerin 26 bin 442’si kendi sitesinden, 472 bin 604’ü de pazar yerlerinden satış yapıyor. Âdeta e-Ticaret’in kalbi hâline gelen pazar yerlerinde yönetimin en tepesinde kadınlar yer almaya başladı.

Geçtiğimiz dönemde yılın transferi olarak bankacılık sektöründe Hepsiburada’nın İnsan Kaynakları Grup Başkanlığına atanan Esra Beyzadeoğlu’nu duyurmuştuk. Üst düzey önemli atamalardan biriydi.

Sonra Hepsiburada’nın başına da bir kadının geldiği bilgisi geldi. Hepsiburada’nın CEO’luk görevine Nilhan Onal atandı. Şirketin eski CEO’su Murat Emirdağ görevini 1 Ocak 2023’ten itibaren Nilhan Onal’a devredecek.

Hepsiburada CEO’su Nilhan Onal

Sektörün devlerinden Trendyol’un kurucusu da bir kadındı. Demet Mutlu özellikle giyim alanında e-Ticaret’te boşluk olduğunu görmüş ve Trendyol’u kurmuştu. Trendyol daha sonra dünyanın en büyük perakendecisi Çinli dev Alibaba ile ortak olmuştu.

Kadınların e-Ticaret alanındaki bu başarısı yeni kurulacak pazar yerlerini de üst yönetici için bu alanda arayış içine itti.

Bakalım önümüzdeki dönemde hangi pazar yerleri sektörde faaliyet gösterecek ve genel müdür olarak nasıl bir seçim yapacak. Hep birlikte izleyeceğiz…

Önceki haberİkinci el otomobil satışında yeni dönem
Sonraki haberFeed The Future Ödülleri için başvurular başladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.