Ana Sayfa Dosya Sezonun mottosu: Palandöken’i Hisset

Sezonun mottosu: Palandöken’i Hisset

0

Ejder Kayak Merkezleri A.Ş Genel Müdürü Selim Bağrıyanık;  Kış turizmi ağırlıklı olarak iç pazardan gelen taleplere cevap verse de son yıllarda gerçekleştirilen tanıtım ve pazarlama faaliyetleri ile uluslararası alanda da tanınır hale geldi. Aralık-Mart döneminde Türkiye, özellikle Rusya, Ukrayna, Polonya ve Orta Doğu ülkelerinden gelen yabancı turistler için popüler bir destinasyon oldu.

Türkiye’nin önde gelen kış turizmi merkezlerinden Palandöken, Uludağ, Kartalkaya, Erciyes, Sarıkamış ve Karatepe’deki yeni tesisler, kış turistlerinin yükselişinde büyük rol oynadı. Kış turizmi, ev sahibi ülkelerin turizm faaliyetlerini 12 aya yayma çabalarına önemli açılımlar sağlamakta. Ayrıca iklim değişikliği ve etkileri projeksiyonu ile bakıldığında görülecektir ki; Avrupa’daki kayak merkezlerinin yüzde 45’i uluslararası kış turizm tahammülü olan “100 gün kuralı” gerekliliğini yerine getirememeyle karşı karşıyadır. Ancak Palandöken ise 50 yıl sonra bile iklim değerlendirme uzmanlarının modellemelerinde 100 gün üzeri kayak yapılabilir bir destinasyon olarak kalacaktır. Kış turizm çeşitliliği ve aktif sezon süre avantajı, ülkemiz için yüksek potansiyele ve pazarlama açısından da önemli bir hacme sahiptir.

Ejder Kayak Merkezleri A.Ş Genel Müdürü Selim Bağrıyanık

Bizler bu sene Palandökende ne yapacağımızı ise şöyle anlatalım; 2016’da Erzurum Büyükşehir Belediyesi bünyesine geçen Palandöken, bu el değiştirmeyle birlikte eşsiz güzelliğini ve tesisleşmedeki kalitesini tüm yönleriyle ön plana çıkarmaya başlamıştır. Bu anlamda da çok kıymetli yatırımlar ve çalışmalar yapılmıştır. Bu da bölgemizi daha tanınır ve tercih edilir hale getirmiştir. 21/22 Kış Sezonu öncesi hazırlıklarına çok önceden başlayan Palandöken, kayak severlere muhteşem bir sezon yaşatmak için suni karlama çalışmalarına şimdiden başlayarak sezon içerisinde bol karlı pistler vadetmektedir. Tüm telesiyej bakım onarım işlerini gerçekleştirerek kesintisiz hızlı bir ulaşım ağı ile kayak severlere kayak yapma fırsatı sunarken, gerçekleştirilen yeni pist çalışmaları Palandöken Dağının farklı bağlantılı yollarını keşfetmeye de olanak sağlıyor. Türkiye’nin ilk ve tek yapay buz tırmanış duvarına sahip olan Palandöken, Snowdownhill, bin 400 metre uzunluğunda Snowpark, Funpark ve hedikli kar yürüyüşü gibi kayak dışı etkinlikler ile yeni sezon çalışmalarını hızla sürdürüyor. Bu sezona Palandöken’i Hisset mottosu ile başlayacağız. İnsanın beş duyu organına hitap eden, kar üzerinde yapılabilecek her aktivite ile sezona hazırız. Profesyonel kayak eğitimi ve outdoor sporların koordinasyonunu sağlama amaçlı Ejder Akademi bu yıl faaliyetlerine başlayacak. Bunun yanı sıra, kış turizmini tehdit eden iklim değişikliği ve küresel ısınmanın etkilerine yönelik büyük bir bilinçle hareket eden Ejder A.Ş, Palandöken Kayak merkezi alanında enerji verimliliğini artırmak, su kullanımını optimize etmek, yenilenebilir enerji kaynaklarını entegre etmek suretiyle de çalışmalar yürütüyor. Bu minvalde de suni karlama altyapı iyileştirme ve geliştirme çalışmaları, iki yıldır gerçekleştirilen ve Türkiye’de bir ilk olan Kar Depolama tekniğiyle üzerinde çalıştığımız yüksek teknoloji ile Türkiye’de kayak merkezlerinde yine bir ilk olacak Bulut Tohumlama sistemi bu engellere çözüm üretmeye devam edecek. Her türlü hava koşulunda kar üretmemizi sağlayacak olan Ar-Ge modelimiz, “Dragon Tech Snow” (DTS) proje adıyla yine bu yıl hayata geçecek.

Önceki haberSanat ve hayat hep iyiye, ileriye akar
Sonraki haberZiyaretçilerin yüzde 40’ı yabancı olacak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.