Gündem Koridoru

Seyyar tezgahla başlayan 35 yıllık hikâye

Yemek kültürünün en önemli bileşenlerinden olan sokak lezzetleri, ülkemiz için de oldukça önemli bir noktada duruyor. Günlük hayatta sürekli iç içe olduğumuz bu lezzetler, acelemiz varken köşede duran bir simit tezgahında, sahilde gezerken içi midye dolu bir tepside ya da akşam geç saatte eve dönerken açlığımızı bastırdığımız kokoreç dükkanında bizleri karşılıyor.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası16.05.2023
Seyyar tezgahla başlayan 35 yıllık hikâye

Yemek kültürünün en önemli bileşenlerinden olan sokak lezzetleri, ülkemiz için de oldukça önemli bir noktada duruyor. Günlük hayatta sürekli iç içe olduğumuz bu lezzetler, acelemiz varken köşede duran bir simit tezgahında, sahilde gezerken içi midye dolu bir tepside ya da akşam geç saatte eve dönerken açlığımızı bastırdığımız kokoreç dükkanında bizleri karşılıyor. Bunlardan biride Kadıköy rıhtımda 35 yıldır hizmet veren ve ilgililerin uğramadan geçmediği Asker Abi’nin Yeri… Hikayesine seyyar bir tezgâhta başlayan Asker Abi’nin Yeri, bugün Türkiye’nin her bölgesine yayılan bir lezzet durağı haline dönüştü.


“GELENEĞİ DEVAM ETTİRİYORUZ”

Sokak lezzetlerinin ülke için önemine değinen Asker Abi’nin Yeri Kurucusu Seyfettin Adıgüzel, “Sokak lezzetlerinin Türk milleti olarak kültürümüzde çok etkin bir yeri var. Bugün en basit örnekle yediğimiz kokoreç, tavuklu pilav ya da nohutlu pilav dediğimiz zaman sokakta yediğinizde aldığınız lezzetle dükkânda yediğinizde aldığınız lezzet aynı değil. Bu sebeple de bence sokak lezzetleri ülkenin kendi kültürünü göstermesinin en büyük sembollerinden biri. Biz de bu geleneği zevkle devam ettiriyoruz. Kültürümüz için oldukça önemli olan sokak lezzetlerine uzun süreler devam etmek temennilerim arasında” diye konuştu. Asker Abi’nin Yeri’nin benimsenmesinin en önemli nedeninin lezzetleri ve samimiyeti olduğunu söyleyen Adıgüzel, “Dükkânın dışında Türkiye genelinde 13 şubeye ulaştık. 26 yıl boyunca seyyar satıcılık yaptım. Gece sabahlara kadar seyyar araba ile çalıştım. Sekiz yıldır da kurumsal bir dükkâna sahibim. Dört yıldır bayilik (franchise) vermeye başladık. Bu denli sevilmemizin bir diğer nedeni, ben Asker ağabeyim elimin ayarı yok, malzemeden kaçmıyorum. Bu sebeple de insanlar bizden ve ürünlerimizden oldukça memnun. Lezzet reçetemizde hiçbir değişiklik yapmadık. 20-30 yıl önce gelen dostlarımız dükkanımızı tekrar geldiğinde aynı lezzeti alıyor. Küçükken babasıyla gelen çocuklar bugün büyüyüp kendi eşi dostuyla gelmeye başladı” dedi.


"SEVDİĞİNİZ İŞİN PEŞİNDEN KOŞUN"

Sokak lezzetlerinin bir ülke ekonomisi ve vatandaş ekonomisi için önemli olduğuna değinen Seyfettin Adıgüzel, “Sokak lezzetlerinin Türkiye veya başka bir ülkenin ekonomisine nasıl bir katkıda bulunduğuna değinecek olursak, neredeyse bütün ülkelerde işsizlik problemi var. Hal böyle olunca insanların aklına ilk bir tezgah açarak ev ekonomisine destek sağlamak geliyor. Bende böyle bir süreçten geçip büyüyerek şu anki noktaya geldim. Yabancı ülkelerde ününü duyurarak ülkemize gelen birçok
marka var. Neden Asker Abi’nin yeri de bu markalardan biri olmasın? Bu işe bir kişi olarak başladım. Ardından ilk dükkanımı açarak 14 şubeye ulaştım. Dolaylı yoldan da 210 insana istihdam sağlamış oluyoruz. Bu da bizim için çok kıymetli” ifadelerini kullandı.Son olarak gençlere tavsiyelerde bulunan Adıgüzel, şunları söyledi; “Ne olursa olsun sevdiğiniz işin peşinden koşun. Çok çabuk pes etmeyin. İşinizin iyi gitmediği zamanlar da, kötü olduğu zamanlar da ve en kritik süreçlerinde işinize dört kolla sarılın. İşinizi seviyorsanız inanın başarı arkasından gelecektir.”

Türkiye'de Gündem
Yorum Yaz